Rosjanie zbudują najtańszą hybrydę na świecie

Rosjanie zapowiadają, że w 2014 roku światło dzienne ujrzy prototyp najtańszej hybrydy świata. Będzie on dziełem firmy AutoVAZ - właściciela marki Łada
Najtańszą hybryda na świecie z Rosji Rosjanie zapowiadają, że w 2014 roku światło dzienne ujrzy prototyp najtańszej hybrydy świata Rosjanie zapowiadają, że w 2014 roku światło dzienne ujrzy prototyp najtańszej hybrydy świata. Będzie on dziełem firmy AutoVAZ - właściciela marki Łada Będzie ona dziełem firmy AutoVAZ - właściciela marki Łada. Pomysł stworzenia samochodu o alternatywnym napędzie nie był wymysłem samej Łady, ale rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu, które rok temu ogłosiło konkurs na tego typu auto. Zwycięzcą okazał się wspomniany AutoVAZ, który w swoim motoryzacyjnym portfolio ma model, na którym oprze najtańszą hybrydę świata. Rosyjski rząd wesprze projekt kwotą 15 mln dolarów. Wielkie znaczenie przy wyborze zwycięzcy konkursu miał fakt, że w gamie modelowej Łady znajduje się już tani sedan - Granta. Auto posłuży jako baza do powstania hybrydy, co pozwoli znacznie obniżyć koszta produkcji. W 2014 roku ma być gotowy jej prototyp. Po jego oficjalnej prezentacji AutoVAZ podejmie decyzję, czy auto zostanie wprowadzone do produkcji seryjnej. Hybrydowa Łada Granta będzie napędzana silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 l i mocy 98 KM oraz wspierającą go jednostką elektryczną. Łączna moc zespołu hybrydowego ma wynieść 122 KM. Do przejechania 100 km auto będzie potrzebować średnio 5,4 l benzyny. Jeśli samochód wejdzie do produkcji seryjnej, Granta będzie najtańszą hybrydą na rynku. Czy Rosjanie utrą nosa Toyocie, za której hybrydowego Yarisa trzeba zapłacić w Polsce przynajmniej 66 100 zł?

Łada to nie tylko tanie sedany. Poznajcie koncepcyjnego X Raya

Pomysł stworzenia samochodu o alternatywnym napędzie nie był wymysłem samej Łady, ale rosyjskiego Ministerstwa Przemysłu, które rok temu ogłosiło konkurs na tego typu auto. Zwycięzcą okazał się wspomniany AutoVAZ, który w swoim motoryzacyjnym portfolio ma model, na którym oprze najtańszą hybrydę świata. Rosyjski rząd wesprze projekt kwotą 15 mln dolarów.

Wielkie znaczenie przy wyborze zwycięzcy konkursu miał fakt, że w gamie modelowej Łady znajduje się już tani sedan - Granta. Auto posłuży jako baza do powstania hybrydy, co pozwoli znacznie obniżyć koszta produkcji. W 2014 roku ma być gotowy jej prototyp. Po jego oficjalnej prezentacji AutoVAZ podejmie decyzję, czy auto zostanie wprowadzone do produkcji seryjnej.

Używane Łady w cenie 1700-2500 zł

Hybrydowa Łada Granta będzie napędzana silnikiem benzynowym o pojemności 1.6 l i mocy 98 KM oraz wspierającą go jednostką elektryczną. Łączna moc zespołu hybrydowego ma wynieść 122 KM. Do przejechania 100 km auto będzie potrzebować średnio 5,4 l benzyny.

Jeśli samochód wejdzie do produkcji seryjnej, Granta będzie najtańszą hybrydą na rynku. Czy Rosjanie utrą nosa Toyocie, za której hybrydowego Yarisa trzeba zapłacić w Polsce przynajmniej 66 100 zł?

Więcej o:
Komentarze (23)
Rosjanie zbudują najtańszą hybrydę na świecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • swoboda_t

  Oceniono 12 razy 12

  "Czy Rosjanie utrą nosa Toyocie, za której hybrydowego Yarisa trzeba zapłacić w Polsce przynajmniej 66 100 zł?"

  Nie utrą, bo Łada nie będzie oferowana w Polsce, reszcie UE, Kanadzie, USA, Japonii. Właściwie to nigdzie poza Sojuzem i przyległościami, plus ew. północną Afryką.

 • mariusz-boro

  Oceniono 13 razy 7

  5,7 l na 100 średnio taki mały samochód? To co to za oszczędność? Poza tym hybryda przy rosyjskim klimacie i odległościach to bezsens. Kierowca z Moskwy, który pojedzie odwiedzic babcię w St. Petersburgu nie zdąży wyjechać za opłotki stolicy, a już wyczerpią mu sie baterie. Pozostałe 600 km będzie wiózł niepotrzebny bagaż z wydojonych akumulatorów. To w Europie. A za Uralem?

 • awizer

  Oceniono 20 razy 6

  Jak dla mnie Łada Granta to przyzwoite auto, które zostało stworzone do tego, do czego miało być stworzone, czyli do jazdy. Szczerze mówiąc, dla mnie to nawet nie jest brzydka (szczególnie w ciemnym kolorze).

 • ignatz

  Oceniono 11 razy 5

  Napęd hybrydowy: pod górkę na pych, z górki rozpędem.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 4

  Rosyjski rząd wesprze projekt kwotą 15 mln dolarów....Za tą sumę można poprawić profil w oponach.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 17 razy 3

  zawsze mnie zastanawialo, jak nacja zdolna wyprodukowac piekne i zaawansowane

  samoloty, jak Suchoj 47,

  wiec jak to mozliwe ze bez wstydu demonstruja kloce jak ta lada

 • tu_nie_bedzie_rewolucji

  Oceniono 4 razy 2

  Nie ma się co śmiać... oni przynajmniej mają czym próbować.
  -----
  czekam-na.pl Niezbędnik każdego pracownika. Zwłaszcza budżetówki.

 • rozwodnik

  Oceniono 7 razy 1

  Ale brzydkie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX