Samochody prawie nieznane | Perana

Perana to osobliwy miks. Samochód zaprojektowany przez Włochów, z amerykańskim silnikiem, który jest produkowany w RPA

Perana Performance Group powstała w drugiej połowie 2007 roku. Firma ma swoją siedzibę w Port Elizabeth, milionowego miasta w południowej części RPA. Z racji swojego pochodzenia nieco wyjątkowe i dziwne są założenia firmy. Perana chce swoimi samochodami nawiązywać do najlepszych włoskich motoryzacyjnych tradycji. Pewnie dlatego za wygląd karoserii odpowiedzialni są Włosi. Kolejnym ciekawym punktem jest posiadanie homologacji Unii Europejskiej. Brak takiego pozwolenia, wg właścicieli firmy zmusiło wiele niszowych producentów do ogłoszenia bankructwa. Tu właściciele z Południowej Afryki chcą uczyć się na błędach kolegów.

Bugnotti by Deco RidesSamochody prawie nieznane | Deco Rides

Świat zauważył firmę z RPA na salonie genewskim w 2009 roku. Przedstawiono wówczas zaprojektowane przez Studio Zagato coupe o nazwie Z-One. Auto powstało w niespełna cztery miesiące. Produkcja seryjna została zlecona Hi-Tech Automotive & Superformance. To bardzo dobry adres. Założona w 1992 roku firma zajmowała się budową replik (m.in. Forda GT40), a później kultowego Noble M400.

Z-One ma 440 cm długości, 192 cm szerokości, 123 cm wysokości i rozstaw osi 254 cm. Wymiarami zbliżony jest więc do modelu Chevrolet Corvetta. Auto waży zaledwie 1195 kg. Masa jest idealnie rozdzielona pomiędzy osiami, w proporcji 50:50. Wnętrze mieści dwie osoby.
Do napędu służy silnik Chevroleta V8 o pojemności 6200 cm3 i mocy 442 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 583 Nm przy 6600 obr./min. Moc przekazywana jest za pośrednictwem manualnej, 6 biegowej skrzyni, która pochodzi z Corvetty. Przyspieszenie do setki zajmuje cztery sekundy, a prędskość maksymalna wynosi 299 km/h.

Jak na tą moc, osiągi i całkiem nieźle wyglądającą sylwetkę cena 80 000 euro nie wydaje się być wygórowana. Perana chce produkować około 1000 samochodów rocznie.

Więcej o:
Komentarze (15)
Samochody prawie nieznane | Perana
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Necro

  Oceniono 8 razy 8

  We Włoszech jest sporo firm projektujących i konstruujących samochody sportowe. Również przebudowują istniejące pojazdy robiąc właściwie nowe modele, bo ingerencje są zbyt duże, żeby je nazwać tunningiem. Wydaje mi się, że większość z takich konstrukcji jest oparta na silnikach z Corvette (łatwo je kupić?).

  Słyszałem już historie o kilku takich firmach, których założyciele pracowali dla np Ferrari i zaczęli realizować na boku, bądź po zakończeniu współpracy swoje własne projekty. Wiele firm wywodzi się również z czasów, kiedy fabryki samochodowe produkowały jeżdżące podwozia, a osobne firmy zajmowały się karosowaniem, czyli przystosowywaniem podwozia do konkretnego sposobu użytkowania. We Włoszech musiało sporo takich firm pozostać i również one budują własne pojazdy w oparciu o zewnętrzne podzespoły. Podobnie też powstaje np Pagani Zonda.

 • Gość: wradfa

  Oceniono 9 razy 5

  szukam do niego blotnika prawego przedniego w kolorze sapphire. na zadnym szrocie w okolicy nie ma taki to popularny samochod, ze czesci na pniu schodza :/

 • s_cooper

  Oceniono 6 razy 2

  Gdzie mu tam do naszej Arrinery...

 • chrissomerfieldeux

  0

  Piękny samochodzik...ale tylko do podziwiania...

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  IOSH courses | IOSH courses Bristol | IOSH courses Bath

 • jesusbuiltmyvolkswagen

  0

  Momo jak w piętnastoletnim Civicu boyracera mieszkającego w Staines...

 • Gość: suchy

  Oceniono 4 razy 0

  jest piękny i szybki, ale tak jak z resztą takich aut, nie nadaje się nawet na nawierzchnię polskich pseudoautostrad

 • Gość: gostek_gostek

  Oceniono 23 razy -13

  Toż to Corvette w nieco innych ciuszkach, z nieco rozciągniętym przodem. Mało zgrabne, słaba widoczność, kiepskie proporcje... No nie wiem. Jeśli ktoś kupuje tylko oczami to może da się nabrać. Prawdziwy i bogaty miłośnik luksusowych supercarów nawet na to nie spojrzy. To pseudo sportowe auto ze sportowymi wnętrznościami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX