Nowe Mondeo omija Europę

Konkurencja między limuzynami klasy średniej jest bardzo zażarta. Forda w segmencie tym reprezentuje mocno już przestarzałe Mondeo. Dlaczego nowa generacja modelu omija Europę?

Focus RS i inne plany Forda

Mondeo od zawsze było limuzyną klasy średniej projektowaną pod gusta europejskiego klienta. Pierwsze dwie generacje były przeciętniakami. Dopiera "trójka" wybiła Mondeo ponad przeciętność i pozwoliła Fordowi konkurować z najlepszymi. Obecnie na rynku dostępna jest czwarta generacja modelu, która wymaga już gruntownych zmian.

Najnowsza generacja auta dostępna jest już od dłuższego czasu w Stanach Zjednoczonych (pod nazwą Fusion). Nowe Mondeo w tym tygodniu miało swoją premierę nawet w Chinach, a do sprzedaży trafi już w maju. Równolegle z najnowszą generacją modelu, przez najbliższe dwa lata w chińskich salonach Forda będzie prowadzona sprzedaż poprzednika, czyli modelu, którym do 2014 roku będą się musieli zadowolić Europejczycy.

Nieobecność nowego Mondeo w Europie wynika przynajmniej z dwóch faktów. Po pierwsze, musimy odzwyczaić się od bycia rynkiem priorytetowym. Stary Kontynent w 2012 roku zanotował spore straty względem poprzedniego roku. Nie jesteśmy już rajem. Złote lata mamy za sobą. W Europie na dobre zadomowił się kryzys, którego końca nie widać. Znacznie łatwiejszymi rynkami są wspomniane Stany Zjednoczone lub największy rynek motoryzacyjny świata, czyli Chiny. Bo choć konkurencja jest tam naprawdę spora, to koszta produkcji i wielkość sprzedaży nieporównywalne do tych w Europie.

>>> Jakie Mondeo można kupić w cenie do 10 tys. zł? <<<

Drugim powodem opóźnień jest zmiana fabryki, która będzie produkowała auta. Flagowe Fordy będą montowane nie w Belgii, a w Hiszpanii. Proces przeniesienia produkcji jest kosztowny i czasochłonny. Ale spokojnie - nowe Mondeo nie ominie Europy. Samochód trafi do sprzedaży w 2014 roku.

Czy auto odniesie sukces? Oczywiście nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, ale może nie być łatwo. Wówczas Mondeo będzie już miało dwa lata, a więc tak do końca nowe nie będzie.

Więcej o:
Komentarze (46)
Nowe Mondeo omija Europę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: hartge

  Oceniono 42 razy 22

  Szkoda, bo to jeden z najładniejszych Fordów jakie do tej pory powstały.

 • Gość: Miki

  Oceniono 66 razy 22

  @Gość: RPWL
  "Jak będzie rdzewiał i psuł się jak poprzednicy to przyszłości mu nie wróżę."

  VW tak ma od lat i sprzedaż idzie nieźle...

 • Gość: mr. beno

  Oceniono 32 razy 16

  Wygląda świetnie!

 • Gość: jasio

  Oceniono 19 razy 15

  Chyba opatrzony a nie przestarzały bo w motoryzacji jak z IPhonem czy innym smartfonem najbardziej rewolucyjne są krzywizny obudowy.

 • Gość: sabaryta

  Oceniono 10 razy 8

  Boje sie o jakosc wykonania w Hiszpani. Juz mercedes produkowal auta w Hiszpani i wlasciciele tych aut do dzisiaj dra wlosy z glowy.

 • Gość: Filister

  Oceniono 29 razy 5

  Niech spieprzają w takim razie, jest taki wybór w tej klasie, że beybe astona nie potrzeba.

 • Gość: Tomasz

  Oceniono 7 razy 3

  Te zdjęcia mają zaburzoną proporcję. Są wyciągnięte w pionie. Koło kierownicy jej jajowate. To dlatego on tak kiczowato wygląda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX