Wankel | Mazda się nie poddaje

Mazda potwierdziła, że nie porzuciła prac nad kolejnymi generacjami silnika Wankla. Czy po 52 latach prób okiełznania wad silnika z obrotowym tłokiem nie pora w końcu dać za wygraną?
Mazda Renesis WankelSilnik Renesis

Felix Wankel opracował koncepcję swojego silnika w latach 50. Wówczas cały motoryzacyjny świat zachwycił się tym pomysłem. Licencję na produkcję zakupiły m.in. Alfa Romeo, Citroen, Ford, General Motors, Mercedes, Nissan, Porsche, Rolls-Royce, Suzuki, czy Toyota. Mazda podpisała umowę w 1961 roku i pozostaje najwytrwalsza w dążeniu do pokonania wad. A podstawową i najtrudniejszą do okiełznania jest niska sprawność odznaczająca się sporym zużyciem paliwa. Kolejną wadą jest spore zużycie oleju wynikające z nieszczelności tłoka.

Trzeba przyznać, że upór z jakim Mazda rozwija tą - beznadziejną i nierokującą, jak się wydaje - koncepcję jest godny podziwu. Póki co prace nad kolejną generacją trwają. Być może uda się dokonać przełomu i nowy model z oszczędnym i bezawaryjnym silnikiem Wankla znów pojawi się w salonach sprzedaży japońskiej marki. Ale to nie nastąpi wcześniej, niż za pięć lat. My jednak trzymamy kciuki. Bez takich wynalazków i poszukiwania nowych dróg motoryzacja byłaby po prostu nudna.

 

>>> Mazda RX-8 - dla prawdziwych fanów <<<

Więcej o:
Komentarze (10)
Wankel | Mazda się nie poddaje
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: hartge

  Oceniono 2 razy 2

  @boxer
  zgadzam się z Tobą w pełni, przynajmniej cieszy, że te dwie firmy robią to porządnie ;-D

  @addam44
  proawidłowo eksploatowany wankel może przejechać bez awarii pół miliona, ale buraki ujeżdżają rx8 bez wyobraźni i tak się to później kończy, sam miałem szwajcarską rx8 po 280 tys. km i jeździła rewelacyjnie, a obecnie dalej cieszy następnego właściciela, samochód dla ludzi z polotem i odpowiednim portfelem poprostu

  Pozdr

 • Gość: addam44

  Oceniono 2 razy 0

  Rowniez trwalosc Wankla jest niewielka.Malo ktora RX dojezdza do 200tys km.Najczesciej duo mniej.A naprawa silnika polega wlasciwie na jego wymianie.

 • Gość: boxer

  Oceniono 2 razy 0

  wankel wanklem, ale nie rozumiem czemu tak swietny silnik jak boxer rozwija tylko porsche i subaru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX