Ameryka Północna wybrała Samochód Roku

Na zwycięzcę europejskiego plebiscytu COTY musimy jeszcze poczekać. Ameryka Północna już wybrała. Tamtejszym Samochodem Roku został Cadillac ATS

Ta ósemka powalczy o tytuł
Europejskiego Samochodu Roku 2013

Nagroda NACOTY (North American Car of the Year) przyznawana jest już po raz dwudziesty. W tym roku zwycięzcę wskazywało 49 dziennikarzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W plebiscycie, wzorowanym na europejskim COTY, wybierane jest najciekawsze auto zaprezentowane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jedenaście razy wygrywały firmy rodzime, japońscy producenci triumfowali trzykrotnie, a europejscy - dwa razy. Tylko raz, a było to w roku ubiegłym, zwyciężyła firma koreańska. NACOTY 2012 zgarnął Hyundai Elantra.

Z tegorocznego werdyktu najbardziej zadowoleni są szefowie Cadillaca. Ich ATS w finale nie dał szans przeciwnikom. Amerykańska limuzyna dostała od dziennikarzy 207 punktów. Na drugim miejscu, ze 159 punktami, uplasowała się Honda Accord, a trzeci był Ford Fusion (124 punkty).

Dla przypomnienia, Cadillac ATS jest konkurentem dla takich aut jak BMW serii 3, Audi A4 czy Mercedes Klasy C. Amerykanie mają do wyboru jedną z trzech jednostek benzynowych: R4 2.5 (200 KM), R4 2.0 Turbo (270 KM) lub V6 3.6 (320 KM). Cadillac ATS jest lżejszy od niemieckiej konkurencji, ma niemal idealny rozkład mas (51:49), tylny napęd i oferuje ciekawe rozwiązania, jak np. system Magnetic Ride Control, który na bieżąco reguluje działanie amortyzatorów. Producent nie ukrywa, że ATS celuje raczej w klientów BMW, a nie Mercedesa. Z myślą o nich właśnie, inżynierowie dopracowali zawieszenie. General Motors twierdzi, że ATS prowadzi się najlepiej w swojej klasie. Najwyraźniej, coś jest na rzeczy.

Więcej o:
Komentarze (21)
Ameryka Północna wybrała Samochód Roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • 7_of_9

  Oceniono 22 razy 8

  Jak daleko w zestawieniu była Skoda Rapid? Chyba bardzo daleko, bo w innym wypadku tytuł brzmiałby: "Ameryka Północna wybrała Samochód Roku. Skoda Rapid na 56. miejscu."

 • Gość: 666

  Oceniono 14 razy 4

  A gdzie Passat i inne niemieckie? Nawet Accord okazał się lepszy. Poza tym naprawdę niezłe auto, z zewnątrz podobne do Cadilaców produkowanych już kilka ładnych lat, ale wreszcie wnętrze na poziomie premium, nawet lepsze niż konkurencyjne A4 i seria 3, bardziej podchodzi pod A6 i serie 5...

 • Gość: gafer

  Oceniono 11 razy 3

  Porównujecie niemieckie merciedesy i ołdi do Cadillac? śmieszne, kupujcie te swoje gówna zwane "niemiecką technologią" a ja wybiorę coś co jest prawdziwym samochodem.

 • Gość: Necro

  Oceniono 15 razy 3

  Moim zdaniem wygląda genialnie.

 • Gość: 4slash

  Oceniono 1 raz 1

  Krytykujecie VW i Audi za wygląd, a Cadillac ATS podobine jak one jest prosty w formie i treści. Przecież to jest ta sama szkoła designu. Natomiast gusty nie podlegają dyskusji.

 • Gość: asd(R)

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Bartoszu trochę Pan namieszał w galerii. Zdjęcie 7 i 8 przedstawia wnętrze modelu XTS a nie ATS

 • Gość: Lantra

  0

  "Tylko raz, a było to w roku ubiegłym, zwyciężyła firma koreańska. NACOTY 2012 zgarnął Hyundai Elantra."
  A Hyundai Genesis w 2009 roku, to nie auto koreańskie?
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_Roku#Ameryka.C5.84ski_Samoch.C3.B3d_Roku_.28North_American_Car_of_the_Year.29

 • karakalla

  0

  Żal trochę dawnej struktury GM, dzięki której ATS w europejskiej stylizacji mógłby trafić na tutejsze rynki w postaci Saaba. Tzn. i tak by nie trafił, najpierw zamiast przebrać CTS-a tłuczono przez co najmniej 5 lat za długo 9-5, a kiedy przyszło co do czego zrobiono kontrowersyjny pojazd na kościach Insigni, po czym makra poszła w diabły. Ale pożałować sobie dla sportu można.

 • wowo5

  Oceniono 3 razy -1

  Bardzo dobre auto. Jakby zrobili wersje kombi to bym byl zainteresowany. Najlepiej z silnikiem 2.0T i napedem na 4 kola.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX