Sprzedaż aut w Europie najgorsza od 19 lat

Według obliczeń Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, popyt na nowe samochody w Europie w 2012 roku spadł o ponad 7 proc. Sprzedaż aut na Starym Kontynencie jest najniższa od 19 lat. Liderem pozostaje Volkswagen, ale to Hyundai i JLR zasłużyły na szczególne wyróżnienie

ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) poinformowało, że w listopadzie w krajach Unii Europejskiej (nie licząc Malty) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Szwajcaria i Norwegia) sprzedano 965 918 nowych samochodów, czyli o 10,1 proc. mniej, niż w tym samym miesiącu 2011 r. Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie kraje UE, najlepszym miesiącem pod względem sprzedaży był marzec. Jednak i w tym miesiącu nie obyło się bez znaczących spadków.W okresie styczeń-listopad 2012 z salonów w Europie wyjechało 11 690 109 samochodów. To o 7,2 proc. gorszy wynik niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę wyłącznie kraje UE spadki były jeszcze większe i wyniosły 7,6 proc. 11 255 094 sprzedane auta to najgorszy wynik od 1993 roku.

Tylko jeden producent samochodów popularnych zanotował wzrosty. Był nim Hyundai, który w tym roku sprzedał 397 871 aut, czyli o 9,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jeszcze lepiej wypadła Kia, na której samochody w tym roku zdecydowało się 313 054 klientów (o 15,2 proc. więcej niż przed rokiem).

Znacznie lepiej sytuacja wygląda w przypadku marek premium. Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje grupa JLR. Jaguar i Land Rover w tym roku sprzedały w Europie 115 045 nowych samochodów, czyli o 28,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dynamiczna sytuacja na rynku nie spowodowała jednak zmiany lidera na Starym Kontynencie. W krajach UE i EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) na pierwszym miejscu wciąż plasuje się Volkswagen AG, którego udział w rynku pod koniec listopada br. wyniósł aż 24,9 proc. Niemcom nie przeszkodził nawet spadek popytu na ich auta, który wyniósł 0,8 proc. Druga w Europie jest grupa PSA (-12,5 proc.), a trzecia grupa Renault (-18,8 proc.).

Źródło: ACEA

Więcej o:
Komentarze (18)
Sprzedaż aut w Europie najgorsza od 19 lat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: m

  Oceniono 10 razy 6

  Przyczynę kiepskiej sprzedaży nowych samochodów podałem już kilka lat temu :

  Nowe auta są zbyt drogie w stosunku do ich realnej wartości !
  Nówka z salonu traci aż 50% wartości 3 lata bo zawyżona cena salonowa powraca do realnej rynkowej ;-)

  Prawda chłopaki? ;-) :-)

 • Gość: f10

  Oceniono 8 razy 4

  Niech zaczną produkować dobre samochody.
  Teraz sprzedaje się eko śmiecie na chińskich podzespołach, z psującą się elektroniką, nudne, wszystkie podobne do siebie, z przekombinowanymi silnikami, rdzewiejące i zrobione tak byś w ASO zostawiał majątek...
  Walcie się producenci !!!

 • Gość: cman

  Oceniono 5 razy 3

  kilkanaście lat temu pojawił się trend by obniżać jakość towarów w tym aut bo nowe się nie sprzedawały-dziś ta jakość jest tak zaniżona,że człowiek boi się przejścia na kolejny nowszy model..jeżdżę 12 letnią octavią-co miało paść zostało zrobione i choć korci mnie temat wymiany-gdy pomyślę o bolączkach poszczególnych kandydatów na jej miejsce zaczynam się zastanawiać czy nie lepiej czekać aż zacznie się sypać i zawiedzie pierwsze 3 razy niż wymieniać bo po prostu jest już nie atrakcyjna wizualnie..

 • samiec_alfa_romeo

  Oceniono 1 raz 1

  Logiczne, że sprzedaż nowych aut spada i będzie spadać, skoro Unia Europejska prowadzi idiotyczną anty-samochodową politykę która jest wspierana przez ekologiczną mafię. Jazda samochodem nie ma sensu kiedy paliwo jest obłożone takimi podatkami, za przejazd autostradą zbudowaną z podatków trzeba płacić. Mnogość obowiązkowych ubezpieczeń także zniechęca coraz więcej ludzi. Europa wraca do miast, coraz więcej ludzi mieszka w miastach gdzie nie opłaca się stać w korkach. Przyszłością Europy jest transport zbiorowy, metro, szybkie tramwaje etc. a nie samochody które są zarzynane przez idiotyczne przepisy i nadmiar regulacji. Poza tym w Europie na 1000 mieszkańców przypada 900 samochodów - rynek jest totalnie nasycony. Ludzie rzygają już samochodami, one są nam przejadły. Nie ma już powodu żeby kupować nowe samochody.

  @m:
  Jak zawsze musisz się odezwać przy takich dyskusjach. Samochody nie są za drogie, to po prostu jesteś biedakiem. Zysk na samochodzie dla firmy to średnio 2 tys. złotych - reszta ceny to koszt wytworzenia i przetransportowania tego samochodu (łącznie ze wszystkimi podatkami). Na rynku panuje taka konkurencja, że nie ma opcji aby zawyżać cenę, każdy sprzedaje tak tanio jak tylko się da. Ba - niektórzy sprzedają nawet poniżej ceny wytworzenia - tak jak Kia która próbowała ostatnio wgryźć się w rynek francuski sprzedając ze stratą samochody za co PSA chciało wytoczyć jej proces (tak - za to, że sprzedaje samochody zbyt tanio) (sic!).

 • Gość: asd

  0

  No niektórzy jak np Fiat maja sie czego obawiać nawet 30% spadek może budzić obawy ale jednak nie wszyscy maja się tak źle trochę poprawę słupków nadrabiają VW ze wzrostem, czy merc który równiez jest na plusie

 • Gość: stanczyk

  0

  a bedzie duzo duzo gorzej .... wieszcze powrot marek budzetowych ...i dobrze .. wystarczy tego przerostu makekingu nad trescia ..

 • von_seydlitz

  0

  Powoli wychodzi na to, że starsze auta są lepsze, trwalsze, mniej awaryjne i.. wygodniejsze, nie mówiąc o tym, że tańsze.....

 • Gość: ooooooo

  0

  Po pierwsze - samochody są za drogie i po prostu za słabe / nudne / awaryjne (niepotrzebne skreślić).
  Po drugie - nie ma gdzie jeździć, co chwila opłaty, bramki, winiety, korki, dziury w jezdni, itp.

  Dlatego jest źle i będzie jeszcze gorzej. Po prostu.

 • Gość: m

  Oceniono 2 razy 0

  Niemiec kupi nowe auto za 4 pensje (2 tys. euro x 4 = 8 tys. euro = 32 tys.zł ) a Polak na nowe auto musi wydać aż 16 pensji po 2 tys.zł ). Przy niskich polskich zarobkach nie opłaca się składać na nowe auto przez dwa lata i jeść suchy chleb ze smalcem albo 5 lat i jeść szynkę ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX