Geely z technologią Volvo

Geely jest właścicielem Volvo, ale do tej pory nie mogło korzystać ze "szwedzkiej" technologii. Teraz to się zmieni, choć w ograniczonej formie
Geely z technologią Volvo Geely będzie mogło korzystać ze szwedzkiej technologii Chińska marka Geely podpisała z Volvo umowę, która pozwoli Chińczykom na korzystanie ze szwedzkiej technologii. Szczegóły umowy nie są jednak znane Firma Geely, a właściwie Zhejiang Geely Holding Group, to chiński producent samochodów i motocykli. Do holdingu należy kilka miejscowych marek (Englon, Emgrand, Gleagle i samo Geely), a od marca 2010 roku także szwedzkie Volvo Cars kupione od Forda za 1,8 mld dolarów. W podobnym czasie ważyły się losy Saab Automobile, którego GM sprzedał Spykerowi. Jak łatwo było przewidzieć, tak mała firma, nawet z zastrzykiem finansowym nie była w stanie utrzymać Saaba przy życiu. Sprzedaż kompletnej firmy Chińczykom nie powiodła się ze względu na "bana", jakiego GM nałożył na swoją technologię używaną w samochodach marki Saab. Geely było w podobnej sytuacji. Kupując Volvo Cars od Forda Geely nie otrzymało pełnego dostępu do technologii używanej w Goeteborgu. Teraz to się zmieni. Obie strony podpisały nową umowę, która umożliwia chińskiej stronie dostęp do technologii, która dla Volvo nie jest już nowością. Nie są znane szczegóły, ale może chodzić m.in. o płytę podłogową dla modeli klasy średniej, jak i pewne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Z pewnością pomoże to Chińczykom w zbudowaniu samochodów, które lepiej poradzą sobie w europejskich (Euro NCAP), czy amerykańskich (NHTSA) testach bezpieczeństwa.

Firma Geely, a właściwie Zhejiang Geely Holding Group, to Chiński producent samochodów i motocykli. Do holdingu należy kilka miejscowych marek (Englon, Emgrand, Gleagle i samo Geely), a od marca 2010 roku także szwedzkie Volvo Cars kupione od Forda za 1,8 mld dolarów.

EuroNCAPZobacz: Emgrand EC7 w teście Euro NCAP

W podobnym czasie ważyły się losy Saab Automobile, którego GM sprzedał Spykerowi. Jak łatwo było przewidzieć tak mała firma, nawet z zastrzykiem finansowym, nie była w stanie utrzymać Saaba przy życiu. Sprzedaż kompletnej firmy Chińczykom nie powiodła się ze względu na "bana", jakiego GM nałożył na swoją technologię używaną w samochodach marki Saab. Geely było w podobnej sytuacji. Kupując Volvo Cars od Forda Geely nie otrzymało pełnego dostępu do technologii używanej w Göteborgu. Teraz to się zmieni.

Obie strony podpisały nową umowę, która umożliwia chińskiej stronie dostęp do technologii, która dla Volvo nie jest już nowością. Nie są znane szczegóły, ale może chodzić m.in. o płytę podłogową dla modeli klasy średniej, jak i pewne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Z pewnością pomoże to Chińczykom w zbudowaniu samochodów, które lepiej poradzą sobie w europejskich (Euro NCAP), czy amerykańskich (NHTSA) testach bezpieczeństwa.


ZOBACZ TAKŻE:

Volvo V40 Cross Country od 98 420 zł

Największy silnik w nowym Volvo XC90 będzie miał 2 litry

Volvo - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (7)
Geely z technologią Volvo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • bratnig

  Oceniono 5 razy 5

  Przełożenia na Volvo to nie ma żadnego przecież? To chyba lepiej , że inne projekty korzystają z wzorowej technologii Volvo niż odwrotnie by miało być, czego tak bardzo sie wszyscy swego czasu bali.

 • Gość: Farciarz

  Oceniono 4 razy 4

  Mimo że Gelly jest właścicielem Volvo to ma mniej wspólnego ze szwedzką marką niż VW ze Skodą...I co ludzie?? Zatkało kakało?xD Pisaliście że Volvo to chiński plastik, a okazuje się ża wcale nie, jest wręcz odwrotnie...

 • stuntman-mark

  0

  Geely na pewno zyska bardzo dużo na współpracy ze Szwedzka marką

 • Gość: stanczyk

  Oceniono 2 razy 0

  ..i w taki oto sposob "china will take over:"..

  poddkupia inzyniry i designery i to kwestia kilku lat ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX