Euro NCAP | Nowe testy

Kto oszczędza na bezpieczeństwie? Z 15 przebadanych samochodów tylko jeden otrzymał wynik mniejszy, niż 5 gwiazdek. To Dacia Lodgy
Euro NCAPZobacz wszystkie wyniki

Euro NCAP stawia poprzeczkę wysoko. Widać to po tym, jakie problemy mają samochody z Chin i Indii z zaliczeniem europejskich testów zderzeniowych. Dodatkowy czynnik motywujący do pracy nad bezpieczeństwem to powszechna opinia, że tylko najwyższy wynik (5 gwiazdek) oznacza bezpieczny samochód. Nie jest ona prawdziwa, gdyż wynik czterogwiazdkowy może być spowodowany np. brakiem układu ESP w standardzie (tak było z trzecią generacją Pandy). Producenci o tym wiedzą i robią wszystko, by ich produkty uzyskiwały maksymalny wynik.

W najnowszych testach jedynym autem, które nie otrzymało 5, a nawet 4 gwiazdek jest Dacia Lodgy. We wszystkich kategoriach wynik był niższy od przeciętnego. Podczas zderzenia czołowego odkształcił się słupek A, dach, a nawet tunel środkowy wewnątrz auta. Nawet zagłówki chroniące odcinek szyjny przy uderzeniu w tył pojazdu otrzymały najniższą ocenę. To nie oznacza, że Lodgy stanowi śmiertelne zagrożenie. Trzy gwiazdki dziś to jak cztery, a nawet pięć dekadę wcześniej.

Wszystkie gromy spadną teraz na Dacię. No bo gdzie jest granica poszukiwania oszczędności w tanich samochodach? Trzeba zdać sobie jednak sprawę, że za opracowanie rumuńskich samochodów w dużej mierze odpowiada Renault. Może więc warto, by standardy bezpieczeństwa znane z francuskiej marki pojawiły się także w Dacii. Przynajmniej w ilości pozwalającej na wynik czterogwiazdkowy.


ZOBACZ TAKŻE:

Euro NCAP - nowe crashtesty

Latin NCAP | Z innej stali?

Range Rover - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (61)
Euro NCAP | Nowe testy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: tylko pytam

  Oceniono 73 razy 67

  Jaki wynik uzyskałby nastoletni golf lub bmw? Zwłąszcza takie zespawane z dwóch lub czterech rozbitków?

 • Gość: MacQ

  Oceniono 64 razy 56

  Fajnie by było zapłacić za Malucha i jeździć Mercedesem...

 • Gość: zzz

  Oceniono 28 razy 16

  Ludzie, Dacia to auto BUDŻETOWE. Nie można mieć super wyposażenie przy zachowaniu śmiesznie niskiej ceny. Kto ma więcej kasy i/lub dba bardziej o bezpieczeństwo kupi sobie Scenica czy Orlando, ale to są ZUPEŁNIE RÓŻNE grupy klientów.

 • Gość: Ja, Ja, dojcze beste.

  Oceniono 36 razy 14

  Jeżeli Mertzedes Bęc Citan dostanie 5 gwiazdek, to to będą jakieś jaja i hitlerowska propaganda !
  Mam to w d*pie, że Dacia ma 3 gwiazdki. Dacia to samochody użytkowe "do pracy". Nie służą do wyprzedzania na 3 i wyścigów na lewym pasie.

 • Gość: dwe

  Oceniono 15 razy 13

  Jaki sens ma porównywanie taniutkiego auta, z bardzo drogimi typu forester, outlander, range rover i V60 itd?
  Potem się ktoś dziwi, że auto za 1/5 ceny wyżej wymienionych, jest "mniej bezpieczne"
  A JAKIE MA BYĆ?

 • Gość: marek

  Oceniono 14 razy 12

  Widzę, że jak znalazł się jakiś negatywny powód to się redakcja rozpisała o Lodgy, a jak sprzedaż szła świetnie i dacia jest bezkonkurencyjna w tej cenie i segmencie to ani kilku wersów. Oj widać, że jesteście sponsorowani przez niektóre koncerny ...piszemy tylko o tych co u nas reklamy wykupują, zero obiektywizmu

 • Gość: eryk

  Oceniono 9 razy 9

  A ile gwiazdek zdobędzie typówka dla polskich dróg, bus z dziurami na pięść w progach??

 • Gość: xxx

  Oceniono 13 razy 5

  1.Producenci samochodow i euroncap to towarzystwo wzajemnej adoracji. Auta na europe produkuje sie tak zeby w miare dobrze przeszlyeurncap- dacia go dobrze przechodzi, gdyby bylo esp w standarcie bylyby 4 gwiazdki;
  2 auta na rynek europejski,majace piec gwiazdek w euroncap nie przeszly iihs czyli carsh testow w usa- wiec teraz trzeba zadac sobie pytanie dlaczego przy zmianie parametrow uderzenia nasze pieciogwiazdkowe auta okazuja sie byc niebezpieczne. Taki fiat 500 niezle przechodzi iihs ale w porownaniu z wersja na europe jest znacznie bardziej wzmocniony,taki maly czlog

 • Gość: roman

  Oceniono 6 razy 4

  jestem niemal przekonany, że samochody sprowadzane d Polski z zachodu nie uzyskałyby w takich testach nawet 1/2 gwiazdki. Zatem rozumując lepsza Dacia Lodgy niż kilkuletnie audi, bmw, vw czy inny szrot, który także zagraża bezpieczeństwu innym użytkownikom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX