Najstarszy Ford świata idzie pod młotek

Najstarszy zachowany do dziś Ford, Model A z 1903 roku został wystawiony na aukcję. Ile może być wart?
Al Capone Al Capone "sprzedaje" swoje auto

Ford Motor Company została założona 16 czerwca 1903 roku, a 13 lipca do firmy wpłynęły pierwsze trzy zamówienia. Dotyczyły pierwszego samochodu produkowanego przez Forda, Modelu A. Brak dokumentów spowodował, że nie wiadomo, która z tych trzech sztuk została ukończona i dostarczona jako pierwsza. Ale wiemy, że jeden z nich, zamówiony wówczas przez Herberta L. McNary'ego dotrwał do dzisiejszych czasów i jest w znakomitej formie.

W sumie powstało 1 750 Fordów Model A w latach 1903-1904. Ten wystawiony na aukcję kosztował w 1903 roku 880 dolarów, a pan McNary dopłacił jeszcze 30 za wyposażenie dodatkowe. Przez 109 lat swojego żywota auto miało jedynie pięciu właścicieli. Co otrzyma szósty?

Podwozie numer 30 dźwiga otwarte nadwozie typu tonneau w kolorze czerwonym. Pod podłogą pracuje dwucylindrowy silnik o pojemności 1668 cm3 i mocy 8 KM. Aby przywrócić dawną świetność jednostce napędowej w 2007 roku zrobiono jej remont generalny. Dzięki temu auto nie ma problemów, żeby na najwyższym drugim biegu osiągnąć prędkość maksymalną - 45 km/h.

Ile może być wart ten egzemplarz? Specjaliści z RM Auctions spodziewają się kwoty w granicach 300 000 a 500 000 dolarów.


ZOBACZ TAKŻE:

Porsche Billa Gatesa na sprzedaż

Hyperion - zabawka na sprzedaż

Ford Mondeo - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (3)
Najstarszy Ford świata idzie pod młotek
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: elo

  Oceniono 6 razy 2

  Na miejscu decydentów Forda wyłożyłbym tą śmieszną dla molocha kwotę. To jak odkupić za 2 zł na targu staroci zdjęcie własnej prababki.

 • Gość: fakej

  Oceniono 1 raz 1

  Zainstalować, xsenony, obniżyć zawieszenie, dodać spoilery i w sumie może być.

 • Gość: ale numer

  Oceniono 1 raz 1

  To taki ford będzie kosztował tyle co np. stare gó...ane ferrari.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX