UE chce zakazać tuningu

Dodatkowe spojlery, zmodyfikowane zderzaki, tuning silnika - tego już niebawem ma nie być na europejskich drogach. Brukselscy urzędnicy przygotowują dyrektywę, która pozbawi dowodów rejestracyjnych tych kierowców, którzy posiadają stuningowany samochód - alarmuje "Auto Świat"

W niektórych krajach możesz legalnie jeździć po kilku głębszych

UE chce zmienić przepisy dotyczące kontroli technicznej pojazdów. Przygotowywana w Brukseli dyrektywa tak bardzo je zradykalizuje, że nawet posiadanie nowych (dłuższych lub krótszych niż oryginalne) wycieraczek może stać się problemem dla kierowcy. "Auto Świat" - powołując się na "Daily Mail" - informuje, że opracowywane przepisy oznaczają koniec jazdy po drogach publicznych dla milionów samochodów. Nowych kontroli nie przejdzie żaden samochód po tuningu, a nawet oldtimer.

Według przygotowywanej dyrektywy unijnej każdy nowy samochód przez cały swój żywot powinien zachować fabryczną specyfikację i wygląd. Czy dotknie ona jedynie nieprofesjonalnych warsztatów, specjalizujących się w tzw. agrotuningu? A może obejmie również profesjonalne zakłady i tunerów fabrycznych? Tego na razie nie wiadomo. Pewne jest jednak to, że już dawno żaden pomysł brukselskich urzędników nie wzbudził tak dużych kontrowersji jak ten najnowszy.

Według przedstawiciela Federacji klubów aut zabytkowych, takie pomysły są nie do zaakceptowania. Modyfikacje, zmiany i ulepszenia, to część historii motoryzacji. Tylko w Wielkiej Brytanii przy renowacji, modyfikacji i produkcji części zamiennych do pojazdów zabytkowych pracuje 28 tys. osób, a kolejnych 10 tys. zatrudnionych jest w firmach zajmujących się tuningiem aut. I to oni zamierzają protestować aż do skutku.

Źródło: "Auto Świat" via "Daily Mail"

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz "używańca"? Co powiesz na niezniszczalnego Mercedesa za 5 tys. zł?

Diesel za 7 zł/litr? Tego chce UE

Polak za jedną pensję kupi 570 litrów benzyny. Luksemburczyk pięć razy więcej. A inni?

Więcej o:
Komentarze (83)
UE chce zakazać tuningu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • keo27

  Oceniono 33 razy 31

  CYTAT Z racingforum.pl:

  " Proszę nie rozpowszechniać nieprawidłowych wiadomości. Żaden z idiotów piszących o tym w prasie czy internecie nie przeczytał tej propozycji. A w skrócie dotyczy ona ujednolicenia zasad przeprowadzania badań technicznych w całej Unii (tak żeby w UK, Szwecji, Hiszpanii czy Polsce o dopuszczeniu do ruchu decydowały te same kryteria).
  Te kryteria mają brać się z karty homologacyjnej pojazdu. Z zasady każdy sprzedany w Europie nowy samochód ma swoją kartę homologacyjną i projekt przewiduje, że pozytywny wynik badania technicznego dostanie każde auto, które spełnia co najmniej wymogi z karty homologacyjnej. Jeśli w trakcie badania jakieś parametry będą lepsze niż w karcie, wynik badania technicznego będzie również pozytywny. Projekt nie przewiduje żadnych sankcji za lepsze hamulce, lepsze zawieszenie czy zmianę programu silnika. Oczywiście jeśli np emisja CO2 czy hałas będą wyższe niż w karcie homologacyjnej, to dokładnie tak jak teraz przeglądu nie będzie. Ale ponieważ w różnych krajach różnie się do tego podchodzi (na przykład w PL nie dostaje się przeglądu i już, we Francji dostaje się przegląd, ale warunkowo i trzeba przedstawić papier że skutecznie naprawiono element odpowiedzialny za emisję, w Rumunii w ogóle nie ma problemu) to zasady mają być ujednolicone.
  Samochody które nie mają karty homologacyjnej mają spełniać warunki ogólne (w Polsce sformułowane w rozporządzeniu o warunkach technicznych dopuszczenia pojazdów do ruchu). Obecnie w każdym kraju te warunki są opisane inaczej. Ta propozycja ujednolica je w skali całej Europy."

 • 1-mark-adams

  Oceniono 45 razy 29

  Kiedy Roman Giertych , którego w sumie lubię , choć w wielu sprawach się z nim nie zgadzam, występował przeciw wstąpieniu do Unii , to się irytowałem. Uważałem, że uznanie marchewki za owoc nie jest wystarczającym powodem, żeby być przeciw Unii. Ale teraz przepraszam. Miał pan rację. DEBILIZM unijnych urzędników nie ma granic. Może niech ktoś im to powie.

 • royal_pl

  Oceniono 44 razy 22

  Jestem za! Im bardziej eurokołchoz zajdzie zwykłym obywatelom za skórę tym szybciej upadnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • misiu-1

  Oceniono 34 razy 18

  Doskonale. Im gorzej, tym lepiej, bo tym bliżej do kolejnej Wiosny Ludów. Miło będzie popatrzeć na powieszonych na latarniach Komisarzy Ludowych.

 • Gość: mck

  Oceniono 22 razy 18

  Czyli kupując nowy samochód na alufelgach, chcąc mieć także w zimie alufelgi, będę zmuszony kupić ich drugi zestaw od producenta samochodu w tym samym rozmiarze, za jedyne 4500 zł, zamiast za 3000 zł od renomowanej firmy produkującej markowe alufelgi. Tak smao ze światłami do jazdy dziennej - nie ma, to nie będę mógł ich zamontować, bo też spowoduje to odstąpienie od fabrycznej specyfikacji i wyglądu.
  Zamontowanie bagażnika rowerowego czy opon zimowych to także modyfikacja, czyli także to mogłoby zostać zabronione. Bez sensu.
  Pewne zaostrzenie przepisów w tym zakresie jest wskazane, ale kompletny zakaz to totalna bzdura.
  Kolejna istotna kwestia - gigantyczna grupa ludzi straci pracę (producenci, dystrybutorzy, serwisy).
  Całe szczęście że źrodłem jest tylko daily mail - poziom tej gazety jest porównywalna z polskim super expressem.

 • Gość: rpwl

  Oceniono 23 razy 17

  Nie jestem milosnikiem tuningu, szczegolnie wizualnego, ale ten pomysl to jakas koszmarna bzdura! Ostatnio dokupilem gumowe "dywaniki" i termometr zewnetrzny - czyli co, nie przejde przegladu?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 26 razy 16

  Daily Mail to miejscowy szmatławiec, który wypisuje bzdurę za bzdurą, aby podjudzić motłoch i sprzedać więcej zadrukowanego papieru. Z resztą Brytole słyną w Europie ze swojego eurosceptycyzmu i rozdmuchają każdą bzdurę, jako zamach na ich niezależność. Szczycą się swoimi śmiesznymi wtyczkami elektrycznymi i dwoma kranami jeden z lodowatą a drugi z wrzącą wodą. Dajmy sobie spokój.

 • allworthy

  Oceniono 26 razy 16

  brytyjski tabloid - cóż za wiarygodne źródło wiedzy o UE

 • von_seydlitz

  Oceniono 24 razy 14

  Może znajdziemy tym "urzędasom" jakąś przytulną jurtę na Kamczatce?

  ///

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX