Koniec samowoli na drogach wewnętrznych

Do niedawna na drogach wewnętrznych panowała absolutna samowola. Od ubiegłego miesiąca już tak nie jest i warto o tym pamiętać

Sposób na fotoradary

Co oznacza nowelizacja kodeksu drogowego dotycząca dróg wewnętrznych? M.in. to, że na tego typu drogach nie można już parkować gdzie popadnie - straże miejskie i policja mogą karać kierowców, którzy nie stosują się do znaków ustawionych na drogach wewnętrznych. Kary będą takie same, jak w przypadku zwykłych dróg. Parkujesz bez zapiętych pasów? To wypatruj patroli, bo mają prawo ukarać cię za to 4 punktami karnymi. Istotną zmianą w przepisach jest zapis nakładający na policję i straż miejską obowiązek interwencji w przypadku zgłoszenia wykroczenia na drogach wewnętrznych.

Zmiany nie dotyczą wyłącznie kierowców, ale - co bardzo ważne - również zarządców dróg. Od sierpnia mają oni obowiązek prawidłowego znakowania dróg wewnętrznych tablicami zgodnymi z ogólnie przyjętymi wzorami. Za niedostosowanie się do tego zapisu grozi grzywna do 20 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE

Ile kosztuje najlepsze niemieckie auto kompaktowe?

Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje. Za co większe kary?

Tu staną nowe fotoradary | Mapa

Więcej o:
Komentarze (8)
Koniec samowoli na drogach wewnętrznych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 9 razy 9

  Nieco ponad rok temu skutecznie wprowadzono strefy ruchu, które umożliwiają każdemu zarządcy drogi wewnętrznej zezwolenie na traktowanie przez policję i straż gminną tej drogi jak drogi publicznej. Rozwiązanie było moim zdaniem bardzo dobre, bo nikogo do niczego nie zmuszało (np. wspólnota mieszkaniowa, której brakuje kilku miejsc parkingowych mogła świadomie z tego zrezygnować, bo nie chciała karać mieszkańców, którzy nie mają gdzie zaparkować), ale dawało taką możliwość. Teraz z nieznanych przyczyn rezygnuje się z tej dobrowolności i wprowadza przymus. Po co? Czyżby na drogach publicznych i w strefach ruchu kierowcy i rowerzyści jeździli, a piesi chodzili idealnie zgodnie z przepisami, że drogówka nie ma co robić?

 • gugcia0

  Oceniono 4 razy 4

  wystarczy na wjezdzie na osiedla ogrodzone postawic szlaban i tablice:teren prywatny,wstep wzbroniony i nazwa wlasciciela terenu,a wg.prawa ani policja,ani straz miejska juz tam nic nie moga regulowac,bo to nie jest droga.Slowem teren okresla sie zamkniete dzialki,np.ogrody,pola,place,takze wewnetrzne parkingi,wjazdy do garazy,hal,itp.Zarzadcy osiedli powinni to wytlumaczyc mieszkancom-wlascicielom i zamknac tereny na stale,wjazd tylko dla wlascicieli i ich gosci.Na wsi jak mam posesje to moge sobie na mojej drodze nawet w poprzek 5 aut postawic i przed kazdym zrobic duza kupe,albo moj pies ja zrobi,nikt za moim plotem nic mi z tego powodu nie zrobi,to samo jest w miescie tylko trzeba teren wlasciwie opisac i zagrodzic.Trudno,jezeli panstwo chce juz stanowic czy na mojej trawie nie stoi kolo mojego auta to trzeba panstwu wstep na te trawe zagrodzic.Ja juz usunalem 2 razy straz miejska z terenu osiedla wskazujac na taka tablice,odgrazali sie,to poprosilem ich aby podali nas do sadu,jeszcze napisalem pismo do komendanta z numerami straznikow i ich auta,zadzwonil i powiedzial,ze mialem racje.Byla to SM w Krakowie.Mozna? Mozna.

 • incognito2011

  Oceniono 4 razy 4

  no to znalazł się w końcu sposób na łatanie dziury budżetowej :D ....

 • Gość: gość darek

  Oceniono 4 razy 4

  Żadna policja się tym nie będzie zajmować chyba że się akurat napatoczą. To jest prawo dla strażoków miejskich niestety.

 • konkatenator

  Oceniono 7 razy 3

  Do rowerzystów po piwku i młodziaków po skręcie dojdą teraz parkujący w niezapiętych pasach i znowu słupki w statystykach pójdą w górę.

 • Gość: kirpek

  Oceniono 3 razy 1

  skończą się spoty pod marketami i grupowe palenie gumy ;)

 • Gość: jjaslawn

  Oceniono 2 razy 0

  Od zdania na prawo jazdy w latach 70 nie zaglądnałem do żadnego kodeksu. Posiadanie BMW zobowiązuje.

  Pozdrapozdrapozdrawia.
  Janu Janisław.

 • ray45

  Oceniono 4 razy 0

  Jestem za ...widzac codziennie typowo polskich wyscigowcow jezdzacych wsrod dzieci , osob starszych etc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX