MINI i Infiniti będą produkowane na Żeraniu

Kanadyjska Magna będzie produkowała w Polsce Infiniti i Mini. Była fabryka FSO znowu ożyje. Docelowo ma produkować 200 tys. aut rocznie i zatrudniać 8 tys. pracowników. W przyszłości nie wyklucza się produkcji auta dostawczego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna"
Auta wracają na Żerań MINI i Infiniti będą produkowane na Żeraniu. Kanadyjska Magna będzie produkowała w Polsce Infiniti i Mini w dawnej fabryce FSO na warszawskim Żeraniu. Docelowo fabryka zatrudni 8 tysięcy osób. Kanadyjska Magna będzie produkowała w Polsce Infiniti i Mini. Była fabryka FSO na warszawskim Żeraniu znowu ożyje. Docelowo ma produkować 200 tys. aut rocznie i zatrudniać 8 tys. pracowników. W przyszłości nie wyklucza się produkcji auta dostawczego - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Polskie przedstawicielstwo BMW (właściciel marki Mini) o produkcji samochodów Mini w Warszawie dowiedziało się od nas. - Nie posiadamy obecnie informacji na ten temat, krótka ucina całą sprawę Katarzyna Gospodarek z BMW Group Polska. Zapytana czy cieszy się z ewentualnej produkcji Mini na Żeraniu, powtarza: - Nie mamy żadnych informacji na ten temat. Wątpliwości co do ulokowania fabryki na Żeraniu nie kryje także przedstawiciel marki Infiniti. - Nie mogę potwierdzić, nie mogę skomentować, mogę jedynie pomarzyć. Marzę, by podczas dni prasowych na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym Johan de Nysschen, prezes Infiniti Business Unit, potwierdził, że kilka tysięcy osób znajdzie zatrudnienie na Żeraniu m.in. przy produkcji nowego modelu Infiniti - powiedział nam Radek Pszczółka, rzecznik prasowy Infiniti Polska. "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że jeszcze w tym miesiącu Kanadyjczycy podpiszą umowę z ukraińskim właścicielem fabryki na warszawskim Żeraniu - firmą AwtoZAZ. Umowa ma opiewać na około miliard zł. Jakie modele mogłyby być produkowane w Polsce? Jeśli chodzi o Infiniti, to najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się być nowy model japońskiej marki, bazujący na koncepcie Etherea. A Mini? Możliwe, że chodzi o model oparty na koncepcie Paceman, czyli trzydrzwiową odmianę produkowanego już Countrymana.

Arrinera Hussarya - "ostateczna wersja supersamochodu z Polski"

Polskie przedstawicielstwo BMW (właściciel marki Mini) o produkcji samochodów Mini w Warszawie dowiedziało się od nas. - Nie posiadamy obecnie informacji na ten temat, krótka ucina całą sprawę Katarzyna Gospodarek z BMW Group Polska.

Zapytana czy cieszy się z ewentualnej produkcji Mini na Żeraniu, powtarza: - Nie mamy żadnych informacji na ten temat.

Wątpliwości co do ulokowania fabryki na Żeraniu nie kryje także przedstawiciel marki Infiniti.

Nie mogę potwierdzić, nie mogę skomentować, mogę jedynie pomarzyć. Marzę, by podczas dni prasowych na Paryskim Salonie Motoryzacyjnym Johan de Nysschen, prezes Infiniti Business Unit, potwierdził, że kilka tysięcy osób znajdzie zatrudnienie na Żeraniu m.in. przy produkcji nowego modelu Infiniti - powiedział nam Radek Pszczółka, rzecznik prasowy Infiniti Polska.

Konferencja zapowiedziana jest na 28 września br.

Historia walki o produkcję na Żeraniu jest długa i zawiła. Więcej w niej upadków niż wzlotów. Po kolejnych doniesieniach o próbach przyciągnięcia Magny do Polski nadzieja na reaktywację Żerania rosła, ale wciąż była dość nikła. O rozmowach przedstawicieli fabryki z Magną pisaliśmy już w kwietniu, ale tak naprawdę nikt ich nie brał na poważnie. Wtedy bardziej realne było ulokowanie produkcji na Węgrzech. Dziś "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że jeszcze w tym miesiącu Kanadyjczycy podpiszą umowę z ukraińskim właścicielem fabryki na warszawskim Żeraniu - firmą AwtoZAZ.

Umowa ma opiewać na około miliard zł. Walka była warta zachodu, bo na Żeraniu, na początek, powstanie 2-3 tys. miejsc pracy. I to jedynie w pierwszym etapie, w którym z taśm warszawskiej fabryki będzie zjeżdżało ok. 60 tys. aut. Docelowo z fabryki ma wyjeżdżać 200 tys. samochodów rocznie. Wówczas na Żeraniu będzie zatrudnionych od 7 do 8 tys. osób.

Polacy walczyli o kontrakt z Węgrami i Austriakami. Kanadyjska Magna, zdaniem DGP, wybrała Polskę mimo, że jedyną ulgą, jaką udało jej się wywalczyć, było zwolnienie z podatku od nieruchomości.

01.07.1998 WARSZAWA PROTOTYPY POLSKICH SAMOCHODOW FSO WARSZAWA M 20 PJ 991
FSO - 60 lat minęło...

Jakie modele mogłyby być produkowane w Polsce? Jeśli chodzi o Infiniti, to najbardziej prawdopodobną opcją wydaje się być nowy model japońskiej marki, bazujący na koncepcie Etherea. A Mini? Możliwe, że chodzi o model oparty na koncepcie Paceman, czyli trzydrzwiową odmianę produkowanego już Countrymana.

DGP donosi, że fabryka na Żeraniu będzie gotowa do produkcji aut w drugiej połowie przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Auta z FSO możesz kupić już dziś. I to nawet za 800 zł!

Polacy znaleźli sposób na korki. Takiego pojazdu jeszcze nie było

Burzliwa historia polskiego supersamochodu

Więcej o:
Komentarze (72)
MINI i Infiniti będą produkowane na Żeraniu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • llubellak

  Oceniono 42 razy 30

  najważniejsze aby teraz na teren zakładu nie wpuszczać żadnych panów z logiem Solidarność, żadnych panów Dudów czy pokroju Wrzodaka, żadnych panów co to będą walczyć za wolną Polskę i za prawa pracownicze, bo Magna tak szybko jak wejdzie, tak szybko ucieknie!
  a i jeszcze nie można pozwolić sztukmistrzowi z Torunia na sprzedaż jakichkolwiek cegiełek czy innych fantów celem ratowania FSO

 • llubellak

  Oceniono 26 razy 24

  to jest bardzo dobra wiadomość! jedna z najlepszych ostatnimi czasy. powinniśmy być zadowoleni a nie siedzieć i jęczeć i doszukiwać się teorii spiskowych

  gdyby ten artykuł nosił tytuł "Magna wybrała Austrię, albo Węgry" albo "koniec marzeń o produkcji samochodów w warszawskiej FSO" ci sami malkontenci co to teraz jęczą, też by jęczeli, że znowu przegraliśmy i nic się u nas nie dzieje!

  super wiadomość, mam tylko nadzieje że nic się nie spartoli po drodze i naprawdę dojdzie do inwestycji i przynajmniej na jakiś czas wróci tam produkcja samochodów

 • sympatycznyszczepan

  Oceniono 20 razy 18

  Generalnie jeszcze nikt niczego nie podpisał, także nie ma się co ekscytować za bardzo...

  --
  uwagadebil.pl - rekordy głupoty na drogach.

 • Gość: skyrog

  Oceniono 20 razy 16

  Super! Szkoda, zeby miejsce z tak bogata historia sie marnowalo

 • Gość: 126p

  Oceniono 16 razy 14

  No i bardzo dobrze!
  Choć szkoda, że zmarnowaliśmy szansę na rozwój i posiadanie własnej marki, ale cieszę się, że Żerań znowu odżyje, źle się człowiekowi robiło jak widziałem jak to wszystko upada.

 • blue911

  Oceniono 14 razy 14

  Gratulacje.

 • dziubek

  Oceniono 13 razy 13

  Ekstra wiadomość! Powodzenia!

 • dealer.krokodyla

  Oceniono 9 razy 9

  Sukces został ogłoszony! To jest najważniejsze!

  Za pół roku okaże się, że nie Mini tylko grabie i nie Infiniti a łopaty. I kto to później będzie pamiętał!

 • voyshick

  Oceniono 9 razy 9

  Nikt nic jeszcze nie wie, ale dziennikarze juz dziela skore na niedzwiedziu. No, pieknie!

  "Zapytana czy cieszy się z ewentualnej produkcji Mini na Żeraniu, powtarza: - Nie mamy żadnych informacji na ten temat."

  Proponuje zadac pytanie: "Czy cieszy sie Pani z ewentualnej wizyty kosmitow z Andromedy w przyszlym roku?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX