Spyker szykuje ofensywę modelową

Holenderska firma pochwaliła się właśnie bardzo ambitnymi planami na najbliższe lata. W modelowej ofensywie pomóc ma nowy partner z Chin
Spyker szykuje ofensywę modelową Spyker współpracuje z chińską firmą Youngman Spyker, obecny właściciel Saaba, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonej współpracy z chińską firmą Youngman. Obie firmy planują pracować nad nowymi modelami Holenderska firma pochwaliła się właśnie bardzo ambitnymi planami na najbliższe lata. W modelowej ofensywie pomóc ma nowy partner z Chin. Spyker, obecny właściciel Saaba, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonej współpracy z firmą Youngman. To chiński producent samochodów, którego próbę przejęcia szwedzkiej marki zablokował koncern General Motors. Teraz obie firmy planują pracować nad nowymi modelami. W pierwszej kolejności Zhejiang Youngman zasili konto Spykera kwotą 10 milionów euro, za którą otrzyma 29,9 proc. udziałów w holenderskiej firmie. Ponadto, obie firmy założą spółkę Spyker P2P B.V., w którą Youngman zainwestuje przynajmniej 25 milionów euro, w zamian otrzymując 75 proc. udziałów. Spyker "podzieli się" wszelkimi znakami towarowymi oraz udostępni technologie potrzebne do zbudowania produkcyjnej wersji SUV-a D8 Peking-to-Paris (wcześniej D12). Auto miałoby trafić na drogi w 2014 roku, a jego cenę wstępnie ustalono na 200 tys. euro. Trzecim filarem współpracy jest utworzenie jeszcze jednej spółki - Spyker Phoenix B.V. 80 proc. udziałów otrzyma Youngman, reszta trafi do Spykera. Oddział ten miałby zająć się produkcją "szerokiej gamy modeli premium" zbudowanych na platformie Phoenix, opracowanej jeszcze przez Saaba. Kiedy w 2010 roku Spyker przejmował Saaba, Holendrzy zarzekali się, że doprowadzenie do rentowności szwedzkiej firmy oraz rozwój nowych modeli Saaba będzie dla nich priorytetem. Dziś widzimy, że przy okazji chcą ugrać coś dla siebie.

Samochody z innej bajki - Spyker

Spyker, obecny właściciel Saaba, ogłosił rozpoczęcie szeroko zakrojonej współpracy z firmą Youngman. To chiński producent samochodów, którego próbę przejęcia szwedzkiej marki zablokował koncern General Motors. Teraz obie firmy planują pracować nad nowymi modelami.

W pierwszej kolejności, Zhejiang Youngman zasili konto Spykera kwotą 10 milionów euro, za którą otrzyma 29,9 proc. udziałów w holenderskiej firmie. Ponadto, obie firmy założą spółkę Spyker P2P B.V., w którą Youngman zainwestuje przynajmniej 25 milionów euro, w zamian otrzymując 75 proc. udziałów. Spyker "podzieli się" wszelkimi znakami towarowymi oraz udostępni technologie potrzebne do zbudowania produkcyjnej wersji SUV-a D8 Peking-to-Paris (wcześniej D12). Auto miałoby trafić na drogi w 2014 roku, a jego cenę wstępnie ustalono na 200 tys. euro.

Trzecim filarem współpracy jest utworzenie jeszcze jednej spółki - Spyker Phoenix B.V. 80 proc. udziałów otrzyma Youngman, reszta trafi do Spykera. Oddział ten miałby zająć się produkcją "szerokiej gamy modeli premium" zbudowanych na platformie Phoenix, opracowanej jeszcze przez Saaba.

Kiedy w 2010 roku Spyker przejmował Saaba, Holendrzy zarzekali się, że doprowadzenie do rentowności szwedzkiej firmy oraz rozwój nowych modeli Saaba będzie dla nich priorytetem. Dziś widzimy, że przy okazji chcą ugrać coś dla siebie.

ZOBACZ TAKŻE:

BMW Z4 sDrive28i vs. Porsche Boxster S | Test porównawczy

Porsche 918 Spyder w barwach Martini Racing

Porsche - ogłoszenia

Więcej o:
Komentarze (12)
Spyker szykuje ofensywę modelową
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  Tak Lotus też miał w planach wielką ofensywę modelową, i jak to zwykle bywa, wyszła lipa. Papier wszystko wytrzyma. Już nie wspominając że ten ich SUV robiłby dobrą konkurencję dla SUV-a Bentleya. Chyba mamy nową "niszę" na rynku brzydkie samochody za obłędne pieniądze, a zapoczątkował ją moim skromnym zdaniem Porsche Cayenne.

 • ford.ka

  Oceniono 1 raz 1

  Saab zbankrutował i masę upadłościową kupiła firma NEVS, która planuje w zakładach dawnego Saaba budować samochody elektryczne. Może by tak chociaż do Wikipedii czasem zaglądać?

 • 6grudnia

  Oceniono 1 raz 1

  saabsunited.com podaje trochę inne, bardziej wiarygodne informację, co do samochodu, to ma być D8, a nie widoczny na zdjęciu D12, no i Spyker nie jest już właścicielem Saaba. Redaktorze... proszę... popracuj, zanim coś wpuścisz na stronę

 • Gość: 84

  0

  to jakis zart i to cos ha ha zerowe sznase na jakiekolweik powodzenie pfff zjedza go na sniadanie....

 • jjagislaw

  Oceniono 2 razy 0

  I pomyśleć , że gdyby wykupił ich VAG , to mieliby szansę tak jak Skoda czy Lamborghini , czyli popadające w ruine marki , ktore zostały uratowane przez VAG i dziś świecą triumfy.

  Pozdrawiam.
  Jan Jagisław.

  (TO JEDYNE KONTO Z JAKIEGO AKTUALNIE TUTAJ PISZE , WSZELKIE INNE KONTA WYKORZYSTUJĄCE MOJE DANE PERSONALNE TO TYLKO ZAKOMPLEKSIONE PODSZYWACZE Z DEPRESJĄ , PROSZĘ MODERATORÓW O KASOWANIE ICH WPISÓW)

 • Gość: romisz

  0

  wnętrze zajebiste, szklany dach również ale całość wygląda cudacznie - trochę jak amfibia:/

 • wychodze

  0

  ładny ale fajniejszy bylby bardziej suv

 • traianusmaster

  Oceniono 1 raz -1

  O fajnie. Na głównej stronie gazety pisało: "Porsche prezentuje nowy model", zajrzałem z ciekawości a tu następne 911...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX