W niektórych krajach możesz legalnie jeździć po kilku głębszych

Przepisy dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi kierowcy różnią się w zależności od kraju. W państwach, których obywatele uchodzą za niewylewających za kołnierz, limit jest znacznie niższy niż w tych, które od alkoholu raczej stronią

Już postawili pierwsze z 300 nowych fotoradarów. Zobacz mapę

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że przy stężeniu alkoholu równym 0,8 promila prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta aż czterokrotnie. Dlaczego o tym piszemy? Bo właśnie taki limit promili obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii i we Włoszech. Więcej od Polaków wypić mogą również inne europejskie narody.

W Polsce dopuszczalny limit promili wynosi 0,2. Po jego przekroczeniu kierowca odpowiada za wykroczenie drogowe. W przypadku przekroczenia 0,5 promila staje się przestępcą. Tymczasem na Zachodzie (m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Portugalii) dopiero od tej granicy kierowca jest karany. Nie myślcie jednak, że w Polsce obowiązuje najbardziej restrykcyjne prawo pod tym względem.

Okazuje się, że nasi wschodni sąsiedzi, czyli Ukraina, Rosja, Białoruś i Litwa pić przed podróżą nie mogą wcale - w tych krajach dopuszczalny limit wynosi 0,0 promila. Takie same przepisy obowiązują m.in. w Czechach i na Słowacji.

Co o tym sądzicie? Zapraszamy na forum.

ZOBACZ TAKŻE:

Szukasz samochodu do 5 tys. zł? To masz szczęście, bo jest w czym wybierać! Stać Cię nawet na Mercedesa

Tych samochodów nie kupują Polacy

Jakie samochody 20 lat temu kochali Polacy? Swoje!

Najpopularniejsze alkomaty w Okazje.info - kwiecień 2014
Sentech AL-7000

Sentech DA 7000

Sentech DA 3000

Więcej o:
Komentarze (4)
W niektórych krajach możesz legalnie jeździć po kilku głębszych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: hiszpan25

  Oceniono 2 razy 2

  Po zapoznaniu sie z mapka i tym co sie dzieje na drogach mozna by odniesc wrazenie ze im mniej mozna wypic tym niebezpieczniej na drogach :)
  jakos jezdzac w Niemczech gdzie legalnie mozna miec 0.5 promila czuje sie znacznie bezpieczniej niz w Polsce gdzie mozna 0.2 promila i o niebo bezpieczniej niz w Rosji gdzie nie mozna pic wcale :)

 • Gość: Janusz TDI

  0

  W Rosji jest 0.0 a jak kogoś złapią to go puszczają za łapówkę. Diengi dowaj i paszoł

 • Gość: robson

  0

  czasem po piwie w Niemczech, jak jestem u siostry, to sobie smigne, ale tylko po misteczku i raczej z musu niż dla zabawy. a w Pl zawsze przestrzegam przepisów, za duzo wypadkow widzialem na oczy. najbardziej mi sie podoba ostatnio zamiast picia "wdychanie" vapshotow od Vaporti. na dwoch imprezach juz trafilem. %% sie szybko ulatniaja, nie ma kaca, ale szumw glowie jest konkret.

 • Gość: johnny

  Oceniono 1 raz -1

  Z tego co ja wiem to we Szwajcarii jest 0 a we Włoszech 0,5 promila. Tutaj mieszkam wiec coś wiem na ten temat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX