Dwa razy większe kary dla piratów drogowych

Niedawno wszedł w życie nowy taryfikator punktów karnych. Ustawodawcy uznali jednak, że więcej punktów za wykroczenia drogowe to zbyt mały bat na piratów drogowych. Większe mają być też kary finansowe. I to dwukrotnie
Tu staną nowe fotoradary - mapa
Tu staną nowe fotoradary | Mapa

Jak donosi "Rzeczpospolita", projekt zmian w przepisach został przygotowany przez parlamentarny zespół ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest już gotowy i można się spodziewać, że w najbliższym czasie trafi do Sejmu. Propozycje zawarte w projekcie nie dotyczą jedynie wykroczeń drogowych. Dwukrotnie większe kary mają obowiązywać w przypadku wszystkich wykroczeń. Jeśli projekt zostanie przyjęty przez Sejm, grzywny będą się mieściły w granicach od 40 do 10 tys. zł (dziś od 20 do 5 tys. zł), a mandaty od 40 do tysiąca zł (dziś od 20 do 500 zł). To pierwsze tak znaczące zmiany w tej kwestii od kilkunastu lat.

W sprawie ich skuteczności specjaliści nie są zgodni. Grzywny muszą być dostosowane do zarobków oskarżonego. Sąd nie karze winnego grzywną, której ten nie jest w stanie spłacić, dlatego zwiększenie kar w tym przypadku nic nie zmieni. Inaczej rzecz wygląda w przypadku mandatów drogowych. Np. za bardzo niebezpieczne wyprzedzanie pojazdu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszego, dziś grozi kara 500 zł mandatu. Po nowelizacji kara wzrośnie do tysiąca zł - będzie stała i niezmienna.

Część ekspertów przyznaje, że kary muszą być dostosowywane do realiów. Dziś piraci drogowi płacą takie same kary jak w 1997 roku, kiedy to średnia pensja w Polsce była trzykrotnie niższa od dzisiejszej. Projekt uderza też w zagranicznych kierowców, którzy łamiąc przepisy na polskich drogach, nie są karani punktami karnymi.

Na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

Tym samochodem trudno przekroczyć dozwoloną prędkość, ale można go kupić już za 800 zł

Uwaga! Będą robić zdjęcia od tyłu

Nowy taryfikator punktów karnych już obowiązuje. Za co większe kary?

Więcej o:
Komentarze (38)
Dwa razy większe kary dla piratów drogowych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kleklektyk

  Oceniono 28 razy 22

  A to jest bardzo bolszewickie podejście. Jak rozumiem, mandat jest karą za wykroczenie drogowe, nie jest zaś narzędziem wymierzania sprawiedliwości społecznej. Jeżeli jest inaczej, to należy to wprost podać w przepisach. No ale cóż, republika nasza coraz bardziej bananowa.

 • Gość: QSS

  Oceniono 21 razy 21

  Wpływy z mandatów rozczarowały MF i mamy reakcję.
  Dla równowagi proponuję stworzenie portalu, na którym będzie można "zawiesić" zdjęcia łamiących przepisy funkcjonariuszy-rozmowa przez komórkę z ręki,brak pasów,parkowanie w miejscach np. przeznaczonych dla niepełnosprawnych itp.

 • known2own

  Oceniono 21 razy 19

  To chyba te obiecane podwyżki dla policjantów. Juz teraz 50 zł. nie zawsze starcza, a po zwyżce mandatów rozmowa będzie się zaczynała od stówki. Jeszcze powinni im dać przenośny znak ograniczenia do 20km/h do dowolnego rozstawienia.

 • ws11111

  Oceniono 18 razy 18

  tylko niech zniosą immunitety, żeby sami też mogli płacic te mandaty

 • re_x

  Oceniono 21 razy 17

  Rostowski i inne "mądre" głowy założyli wpływy do budżetu w tym roku na poziomie 1,2 mld zł..niestety o kilka razy za dużo ..więc trzeba podnieść wysokość mandatów i wszystko się będzie zgadzało..to jest chore !dla jednego 500zł mandatu to nic , dla innego to tragedia !a jak 1 tys zł wygląda przy pensji minimalnej ok 1,3 tys ?jak ten człowiek ma to spłacić , jeszcze w terminie do 7 dni?!skąd takie terminy? czy mi np. nadpłatę podatku US zwróci w ciągu 7 dni?posłom łatwo ustalić kwoty , dla nich nawet 5 tys zł to pryszcz , zwłaszcza że mają immunitety ..ale dla przeciętnego człowieka to majątek!sam niedawno zapłaciłem 500zł za przejazd na czerwonym świetle- było pomarańczowe , jakbym zahamował to by mi drugi kierowca wjechał w tył....ale policja się czaiła i nie było tłumaczenia- tamtego za mną też złapali..ale miałem też problemy z zapłatą mandatu w terminie!uważam ,że punkty są wystarczająco odstraszające...a raczej byłyby gdyby nie obejścia w stylu kursów doszkalających , czy handlu punktami - ale na to trzeba też mieć pieniądze..mandaty powinny być więc uzależnione od dochodów , lub nawet wartości auta!

 • spam2012

  Oceniono 19 razy 13

  Myślą, myślą i wymyślili, żeby podnieść wysokość mandatów, bo to bardziej zaboli kierowców. G.... prawda. najbardziej ich zaboli, jak zapłacą ten mandat. Proponuję zastanowić się rządzącym, jak te mandaty wyegzekwować, w sensie: wystawić i ściągnąć z delikwenta. O ile ze ściągnięciem nie powinno być problemu, o tyle z wystawieniem kary może być gorzej, bo nasi policjanci (oczywiście nie wszyscy) pięknie potrafią brać w łapkę i (prawie) każdy kierowca będzie wolał dać takiemu 50, 100 zł zamiast przyjąć mandat w wysokości 400-500 zł i do tego parę punktów karnych. Teraz jeśli mandaty będą wynosiły nawet 1000 zł, to będzie tylko większa pokusa do zwiększania "szarej strefy". I stawki (z 50, 100 zł) wcale nie muszą wzrosnąć. Będzie ich poprostu więcej. Ot tyle wyjdzie z podnoszenia mandatów. Stara prawda mówi, że kara jest dotkliwa, jeśli zostanie wyegzekwowana....

 • Gość: gosc

  Oceniono 12 razy 12

  tylko niech placa wszyscy,politycy,sluzby mundurowe lamiace przepisy,ksieza no i lud to bedzie ok. tak to bez sensu

 • Gość: Gość

  Oceniono 14 razy 12

  wpływy do budżetu z mandatów były za małe, więc trzeba zwiększyć kary finansowe, aby załatać dziurę budżetową. Szkoda, że to wszystko nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem na drogach.

 • Gość: jacek

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli zniosą przy okazji immunitet dla posłów w przypadku wykroczeń drogowych, to proszę bardzo, niech podnoszą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX