Policja oszczędzi na nowych radiowozach

Policja ostatnich wielkich zakupów dokonała w latach 2007 i 2008. Radiowozy marki Kia - bo o nich mowa - swoje już przejechały. Policja potrzebuje około 10 tys. nowych aut. I ma zamiar na nich oszczędzić. Jak?

Policja bierze pod uwagę wynajem nowych radiowozów. To może być zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie od ich zakupu.

Uważamy, że od kupna bardziej opłacalny może się okazać wynajem. Trwają szczegółowe analizy tego rozwiązania - powiedział  Arkadiusz Letkiewicz, zastępca komendanta głównego odpowiedzialny za pion logistyczny, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Komenda Główna Policji chciałaby, aby firma, w której zostaną wypożyczone samochody, przejęła również bieżącą obsługę radiowozów. Według wstępnych obliczeń, koszt rocznego wynajmu 10 tys. samochodów średniej klasy wyniósłby 160 mln zł. Tymczasem ich zakup uszczupliłby budżet o 600 mln zł. A nie wlicza się w to kosztów utrzymania.

"W krajach wysoko rozwiniętych wynajem pojazdów przez administrację publiczną ma powszechny charakter, a wypożyczalnie prześcigają się w oferowaniu coraz to atrakcyjniejszych warunków najmu" - powiedział "DGP" Roman Świderski, ekspert wynajmu średnioterminowego w firmie Express.

Niestety na razie nie wiadomo, jakie samochody są na celowniku polskiej policji. Zapewne - jak zwykle bywa przy tego typu przetargach - głównym przesądzającym o wyborze danej oferty będzie cena.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

ZOBACZ TAKŻE:

Stać Cię na samochód używany. Sam zobacz

Nowe nieoznakowane radiowozy dla polskiej policji

Najszybszy radiowóz świata

Więcej o:
Komentarze (31)
Policja oszczędzi na nowych radiowozach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • michalw4

  Oceniono 12 razy 10

  Wynajem by się jeszcze bardziej opłacał przy jednoczesnej likwidacji śmiesznych warsztatów przy komendach, gdzie poziom techniczny obsługi zatrzymał się na Polonezach.

 • Gość: 722

  Oceniono 13 razy 9

  A która firma wynajmująca weźmie na siebie koszty utrzymania ? Nie bardzo wiem jak to ma wyjść taniej ? Jeśli teraz maja 10 000 aut na sprzedaż to niech za każdy wezmą co najmniej 15 000 PLN to już maja 150 mln PLN + 450 mln PLN wygospodarują i już mają flotę własnych 10 000 aut. 450 mln starczy tylko na trzy lata wynajmu samochodów, a auta i tak będą na gwarancji przez te trzy lata. Według mnie beznadziejny pomysł.

 • enforte

  Oceniono 10 razy 8

  mam ogólnie mieszane uczucia. potrzebne byłyby konkretne liczby opisujące obecne koszty serwisu floty i planowany odzysk przy odsprzedaży. przerzucenie serwisu na firmę zewnętrzną może wyeliminować potencjalną szansę na kantowanie na kwotach w serwisach - w końcu firma nie da "się doić" jak zasilana podatkami instytucja prawda? z drugiej strony pozostaje tylko jedna wątpliwość - czy cały pomysł nie jest ustawiony pod znajomą firmę ;)

  btw. gdyby to się jednak sprawdziło, to może "dyplomatyczne limuzyny" tez by tak wynajmować?

 • Gość: 123

  Oceniono 10 razy 8

  niby jak to ma tansze ? przeciez firma obslugujaca tez bedzie musiala zarobic

 • Gość: Adam19

  Oceniono 13 razy 7

  Proponuję dogadać się z taksówkarzami i będzie jeszcze taniej!!!

 • Gość: turbo

  Oceniono 15 razy 3

  Oszczędność pozorna.
  Pierwsze lata samochody mają gwarancję i kosztują tylko przeglądy
  Paliwo i tak muszą kupować i przeglądy też firma wliczy w koszty wynajmu.
  Mało tego wszystkie będą wtedy miały obowiązkowe AC a teraz policja nie ma więc i to doliczone zostanie do kosztów, Nie oszukujmy się ktoś to zapłaci, a przecież nikt nie wynajmie ze stratą !!!
  Można księgować i statystyki podawać jakie się chce bo papier wytrzyma wszystko. Ale gdyby to było takie opłacalne wszyscy byśmy jeździli wypożyczanymi.
  A jak nei wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :)))

 • 3000m

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli Tata Nano...

 • maxikasek

  Oceniono 3 razy 3

  Ponadto artykuł zawiera nieścisłości. Przetarg na ok. 2,5 tys. radiowozów , które wygrała Kia był w 2008 roku. Samochody dostarczono w tym i w 2009 roku. Zaś suma 10 tys. to chyba wszystkich radiowozów w Policji.

 • Gość: trzeba sprawdzić

  Oceniono 12 razy 2

  Który z kolesi ma wypożyczalnię samochodów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX