Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 zaczyna obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Kierowcy, którzy lubią rozmawiać w aucie przez komórkę, parkować na miejscach dla niepełnosprawnych powinni mieć się na baczności. Ale nie tylko oni. Za co jeszcze policja będzie karać surowiej niż do tej pory?

Więcej fotoradarów od września

W kilkunastu przypadkach wzrośnie liczba punktów jaką kierowcy będą karani za wykroczenia. Zamiast jednego, dostaniemy cztery jeśli będziemy przewozić pasażerów z niezapiętymi pasami. Surowiej karane będą też, m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi, cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie czy niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP.

Nowe prawo wprowadza również kary punktowe za wykroczenia, które do tej pory karane były wyłącznie grzywną pieniężną. Tak jest chociażby w przypadku parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, rozmowy przez telefon komórkowy podczas jazdy (z wyłączeniem oczywiście aut z systemem głośnomówiącym), ciągnięcia za samochodem osób na nartach czy sankach, wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie oraz zwiększania prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym. Punkty pojawią się na naszym koncie również wtedy, gdy wjedziemy na skrzyżowanie, którego nie zdołamy opuścić przed zmianą świateł.

Szczegółowy wykaz zmian w taryfikatorze znajdziecie w tabeli poniżej.

Wykroczenie Obecnie obowiązująca kara (pkt) Po zmianach (pkt)
Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych 0 5
Rozmowa przez komórkę podczas prowadzenia pojazdu 0 5
Przewożenie pasażerów bez kasku lub zapiętych pasów 1 4
Przewożenie większej niż dopuszczalna liczby pasażerów (w zależności od liczby pasażerów) 1 od 1 do 10
Przewożenie osób poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów 1 2
Przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów 1 2
Ciągnięcie osób za samochodem na nartach, sankach lub wrotkach 0 5
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu 8 10
Nieustąpienie pieszemu podczas cofania 5 6
Niezatrzymanie pojazdu podczas przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej 8 10
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi 9 10
Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi 8 10
Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie 0 2
Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy 0 2
Zakrywanie m.in. świateł i tablic rejestracyjnych 0 3
Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie 3 5
Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP 1 2
Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym 0 3
Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym 0 3


ZOBACZ TAKŻE:

Seat Ibiza do najtańszych nie należy, ale ofert jest mnóstwo

Jest mecz, są korki i chaos na drogach

Jeremy Clarkson z Top Gear kontroluje prędkość

Więcej o:
Komentarze (100)
Nowy taryfikator punktów karnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mateuszslawinski

  Oceniono 36 razy 32

  Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym: 0 -> 3

  Bingo!

 • liczbynieklamia

  Oceniono 31 razy 27

  W porównaniu do poprzednich zmian te są wyjątkowo rozsądne, co nie było jednak szczególnym osiągnięciem, gdyż wcześniejsze były zwykle niespójne i nielogiczne. Tym razem też tego nie zabrakło:
  1. Punkty za przewożenie nadmiernej liczby pasażerów bezwzględnie powinny być powiązane z rodzajem pojazdu. 10 dodatkowych osób w autobusie wyposażonym w miejsca stojące to zdecydowanie mniejsze zagrożenie niż jedna dodatkowa w pięciomiejscowej osobówce.
  2. Za zwiększenie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym jest zdecydowanie za mało punktów. Takie zachowanie na jezdni dwukierunkowej jest wyjątkowo niebezpieczne i powinno za to być 10 punktów. Zdaję sobie niestety sprawę, że to wykroczenie bardzo trudne do udowodnienia, ale jeśli już się uda, dla wyprzedzanego buca nie powinno być litości.
  3. Karanie za wjeżdżanie na skrzyżowanie bez możliwości jego opuszczenia jest słuszne, niestety w Polsce wciąż mamy masę skrzyżowań, których się w ten sposób nie da przejechać w godzinach szczytu, bo pasy do skrętu w lewo nie mają osobnej fazy świateł. Gdyby trzymać się literalnie przepisów, trzeba byłoby czekać pod sygnalizatorem, aż samochody jadące prosto z przeciwka przestaną jechać, ale gdy przestają, to znaczy że właśnie zgasło zielone światło - i tak w koło Macieju.
  4. Liczba punktów za cofanie na autostradzie powinna być jeszcze bardziej zwiększona - tego typu akcje na drodze z dozwoloną prędkością 140km/h są naprawdę niebezpieczne.
  5. Rozmowa przez komórkę powinna zdecydowanie mieć widełki, bo karanie osoby stojącej w korku i rozmawiającej przez telefon to przesada, a niebezpieczeństwo takiego zachowaniu w gęstym miejskim ruchu czy na autostradzie jest zupełnie inna niż na prostej drodze z niewielką dopuszczalną prędkością. Oczywiście uważam, że zachowanie takie trzeba tępić (zwłaszcza, że parę dni temu widziałem w sklepie słuchawkę bluetooth za 20zł - słownie: dwadzieścia złotych), ale trzeba jednak zachować pewne proporcje.

 • wreckdiver

  Oceniono 21 razy 17

  "Fajnie", że zwiększono ilość punktów za zakrywanie tablicy rejestracyjnej, ale przypomionam, że nadal nie została uregulowana sprawa możliwości wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej dla platformy rowerowej na hak, lub po prostu rowerów przewożonych przy pomocy bagażnika na klapie samochodu. Czy to taki problem wydać tę trzecią tablicę???

 • marcin.73

  Oceniono 38 razy 16

  Punkty powinny być adekwatne do zagrożenia, jakie powoduje złamanie przepisów, dlatego w przypadku parkowania na miejscu dla inwalidów jak najbardziej powinna być wysoka kara, ale wlepianie za to punktów karnych jest bez sensu. Za to ilość punktów za rozmowę przez komórkę jest stanowczo zbyt mała. Często jadąc za innym pojazdem mam wrażenie, że jadę za kompletnie pijanym kierowcą: zwalnia, przyspiesza, nie używa kierunkowskazów, ma problemy z utrzymaniem się na swoim pasie itd. W 9 przypadkach na 10 okazuje się, że kierowca trzyma przy uchu komórkę. Przecież zagrożenie jakie stwarza na drodze taki delikwent jest na pewno dużo większe, niż stwarza "wstawiony" kierowca mający pomiędzy 0,2 a 0,5 prom. , tyle, że ten drugi traci od razu prawo jazdy, a ten pierwszy dostaje tylko 5 pkt. Z tym, że trzeba odróżnić rozmowę, gdy samochód stoi np. przed sygnalizatorem i czeka na zielone światło, a kierowcą, który rozmawia w trakcie jazdy. Myślę, że za rozmowę podczas JAZDY (czyli samochód się porusza, a nie stoi) powinno być minimum 20 pkt. Jak chcesz sobie pogadać, a nie masz zestawu słuchawkowego albo głośnomówiącego, to zjedź w bezpiecznym miejscu i sobie pogadaj, a w czasie jazdy zapomnij, że masz takie urządzenie, jak telefon.

 • ah1973

  Oceniono 36 razy 16

  jeżeli chodzi o rozmowy przez komórkę to spokojnie powinno być 10 a nawet więcej punktów. Ostetcznie rzezc biorąc nikt dzisiaj nie może powiedzieć, że nie stac go, czy nie ma zestawu słuchawkowego - każdy telefon ma dołączone słuchawki. Więc to jest zwykłe cwaniactwo, które powinno być maksymalnie karane.

 • Gość: 5555

  Oceniono 48 razy 16

  Piesi wpychający się pod koła, nie tylko na pasach. Ciekawe, że często "bezpiecznie" czują się rodzice z dziećmi/wózkiem, jakby to miało ich przed czymś uchronić. I piesi na nieoświetlonych drogach. Samobójcy których nie widać po nocach, bez odblasków, czasami na rowerach bez świateł, nie zawsze trzymający się pobocza. Tylko raz widziałem dziewczynę, która się oświetlała komórką/latarką. Jak ktoś chce to może.

 • lukasz2010

  Oceniono 42 razy 14

  Za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych powinien być mandat 1000 PLN i 20 pkt, to możeby się jeden z drugim nauczył. Nie wierzę, że ludzie robią to nieświadomie.

 • Gość: q

  Oceniono 28 razy 14

  Jeśli do obecnych stawek mandatów dopisano by jedno zero, to może wtedy 40 mln baranów między Odrą a Bugiem zaczęłoby jeździć w bardziej cywilizowany sposób.
  Ponadto "nasze" mandaty w stylu 500PLN ( 110 euro) za przekroczenie prędkości nawet o 100km/h wzbudzają tylko śmiech wśród obcokrajowców i dają im temat do opowieści przy piwie: ...a w takim kraju na "p" to zamiast aresztu za (drastyczne) przekroczenie prędkości płacisz 100 euro i jedziesz dalej..."

 • ef_em

  Oceniono 28 razy 12

  Za mało za telefony, za przyspieszanie gdy jest się wyprzedzanym, wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy.
  Za telefon powinno być 10pkt i 1000zł.

  Pracuję w zasadzie "na telefonie" i za całe 63zł kupiłem sobie zestaw. Skoro jeżdżą furami za 100, 200, 300 tyś i gadają przez telefon bez zestawu to punkty i nich płacą cwaniaczki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX