Mamy "prawdopodobnie najdroższą drogę na świecie". Kilometr za 200 mln zł

Dziennik Gazeta Polska donosi, że na jednym z fragmentów obwodnicy Warszawy za kilometr drogi płacono 200 mln zł. O połowę tańsze są autostrady budowane w Alpach i na bagnach Florydy - wylicza gazeta
Objazdy na mecze Euro 2012
Jakie objazdy na mecze Euro 2012?

Gazeta Polska Codziennie informuje, że wspomniany fragment obwodnicy Warszawy jest "prawdopodobnie najdroższą drogą na świecie". Cena 200 mln zł za kilometr jest dwukrotnie wyższa niż ta, którą trzeba zapłacić za taki sam odcinek w Alpach, gdzie drążone są tunele i na bagnach Florydy, gdzie podmokłe tereny wymagają wysuszania. To jednak nie koniec wyliczeń GPC. Dziennik podaje również, że koszt wybudowania kilometra najwyższej jakości autostrady w Niemczech wynosi w przeliczeniu około 40 mln zł.

Gazeta winą za tę sytuację obarcza urzędników.

Gdyby nasi urzędnicy byli mniej rozrzutni, a bardziej kompetentni, mielibyśmy znacznie więcej dróg - pisze dziennik.

W artykule przygotowanym przez GPC znalazły się również wypowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, że drożyzna jest efektem mało wiarygodnej dokumentacji, przygotowanej na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oraz oszczędzanie na badaniu terenu.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

ZOBACZ TAKŻE:

Ropa na giełdach tańsza o 15 proc., a ceny na stacjach bez zmian. Kto jest temu winny?

32 gr/litr? To nie żart! Gdzie najtańsze paliwo na świecie?

Przez ambicje rządu stracimy miliony euro dotacji?

Więcej o:
Komentarze (39)
Mamy "prawdopodobnie najdroższą drogę na świecie". Kilometr za 200 mln zł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gizmo

  Oceniono 36 razy 32

  Bez żadnych danych, źródeł, ani porównań do konkretnych odcinków dróg. Nawet nie wiemy, który odcinek tyle kosztuje. Brawo autorze!!
  Tak się tworzy newsy dla ciemnego ludu.
  Pan Piotr Kozłowski nie zadał sobie żadnego trudu, żeby skonfrontować newsa z tej jakże wiarygodnej gazety z faktami. Podpisał się pod tym pseudo artykułem, więc nie mam żadnych oporów, aby pokazać jak bardzo dziennikarstwo w Polsce upada.

  Teraz niech sobie Pan Piotr Kozłowski przeczyta sobie co wchodzi w skład tej obwodnicy:
  http://www.s2konotopa-lotnisko.pl/opis-projektu

  O który fragment obwodnicy chodzi i niby z jakim tunelem w Alpach został on porównany cenowo? Co trochę słyszę te porównania i w końcu poczytałem o nich i znalazłem że np. obecnie budowany Gotthard Base Tunnel kosztował będzie 9,5 miliarda CHF co przy długości 57km daje mniej wiecej 600 mln zł za km tunelu a to prawie 3 razy więcej!

  Po 1. GPC wyciąga nieświeży kotlet, bo droga zbudowana od ponad roku, a zaczęła być budowana 4 lata temu Po 2. Projekt S8 i kosztorys były wykonywane w 2006 roku. Wiadomo, kto wtedy rządził, w artykule to jest pominięte. A akceptacja projektu oraz kosztorysu dokonał m,in. ówczesny minister Polaczek, a także minister finansów (wszak trzeba było znaleźć kasę na to w budżecie).

  Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że tego pseudo newsa jak papugi powtarzają inne portale, od Pulsu Biznesu na onecie kończąc. Degrengolada proszę Państwa.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 22 razy 6

  Gazeta Polska Codziennie? To ci specjaliści od helu, teorii dwóch wielkich wybuchów i temu podobnych? Jak znam ich znam, to pewnie porównali koszt zaprojektowania i budowy węzła autostradowego z kosztem samej budowy prostego kawałka autostrady, byle tylko dało się zrobić krzykliwy nagłówek...

 • hiszpan25

  Oceniono 5 razy 3

  mamy tez nagrody za niezdazenie z budowa drog na czas :) i tak dlugo jak beda takie "kwiatki"
  w Polsce nie bedzie normalnie...

 • Gość: Koleś

  Oceniono 3 razy 3

  Bo ludzie chcą żeby oszczędzać na pensjach urzędników to zamiast ludzi kompetentnych macie baranów. Mądrzy ludzie pracują za lepsze pieniądze

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  Ta informacja jest odgrzewana. Co za nędzna gazeta. Pewnie spada im liczba czytelników.

 • momk

  0

  A podobno w Polsce przetargi wygrywa najtańsza firma więc dlaczego mamy najdroższe autostrady??

 • Gość: g69

  Oceniono 6 razy 0

  Nie pochlebiajmy sobie jak to lubia robic polaczki, w bostonie budowali droge pod portem i magistrala kolejową, kosztowala chyba 500 mln USD za kilometr jak nie wiecej. Takze bez takiej egzaltacji prosze.

 • Gość: gosc

  Oceniono 13 razy -1

  Hah Polska dla was! ciesze sie ze wyjechalem ponad 10 lat temu! a wszystkim tym ktorzy mi napisza ze dobrze ze mnie nie ma w waszym kochanym kraju matce polce rodzicielce
  odpowiem lol ja tez sie ciesze ze mnie nie ma z wami ;D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX