Ropa coraz tańsza, a ceny na stacjach bez zmian. Kto jest temu winny?

Od początku maja cena baryłki ropy spadła o około 15 proc. Nie wpłynęło to jednak na ceny paliw na stacjach. Taniej nie będzie, ale dzięki tańszym baryłkom ceny na stacjach są stabilne. Na razie
Objazdy autostrady A2
Jakie objazdy na mecze Euro 2012?

Za spadkiem cen baryłek ropy powinny pójść w parze spadki cen na stacjach. Tak się jednak nie staje przez silnego dolara. Ceny paliw na giełdach spadają, bo widmo konfliktu z Iranem zostało oddalone. Ponadto mamy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym w Europie, co przekłada się na zmniejszenie popytu na ropę naftową. Obecnie ceny baryłek ropy na amerykańskiej giełdzie są najniższe od siedmiu miesięcy.

Sytuację na giełdach uspokaja fakt, że USA nie mogą pozwolić sobie na rozpoczynanie wojny na krótko przed wyborami prezydenckimi. Ponadto trwają rozmowy z Teheranem, który coraz bardziej odczuwa skutki nałożonych na niego sankcji. Z kolei w Europie wciąż trwa kryzys. Kolejne kraje popadają w recesję, Grecja najprawdopodobniej opuści strefę euro. Brak stabilności wpływa na spowolnienie gospodarcze i zmniejszenie zapotrzebowania na surowce.

Szukasz ogłoszeń motoryzacyjnych? Tu znajdziesz najświeższe

Na spadki cen baryłek ropy mają też wpływ inne czynniki. Eksport irańskiej ropy jest najwyższy od ponad trzydziestu lat. Dobrą informacją jest to, że do 2015 roku ma być podwojony. Libijski przemysł naftowy znacznie szybciej niż się spodziewano podnosi się po wojnie domowej. Spada również tempo rozwoju gospodarczego Chin. Ponadto zapasy surowca są coraz większe. Spadki cen ropy na giełdach nie przekładają się jednak na niższe ceny paliw na stacjach i taka sytuacja się utrzyma dopóki dolar nie przestanie być tak silny jak dziś.

W najbliższym czasie spadki cen baryłki ropy nie spowodują ani wzrostu, ani spadku cen na europejskich stacjach benzynowych. W szczególnie trudnej sytuacji jest Polska. Nasza waluta coraz bardziej traci na wartości względem dolara i euro. A końca kryzysu nie widać.

Źródło: Rzeczpospolita

ZOBACZ TAKŻE:

32 gr/litr? To nie żart! Gdzie najtańsze paliwo na świecie?

Diesel po 7 zł za litr? Tego chce Unia