Autostrada A2 droższa na majowy weekend

Kosztowny prezent wielkanocny zafundowała kierowcom Autostrada Wielkopolska. Od 23 kwietnia za przejazd z Konina do Nowego Tomyśla trzeba będzie zapłacić o 3 zł więcej. Firma uruchamia także poboru opłat za przejazd najnowszym odcinkiem do Świecka

A jednak. Pierwszego kwietnia zażartowaliśmy, że opłaty za przejazd autostradami na Euro 2012 ostro poszybują w górę (Miało być taniej, będzie drożej). Jak się dzisiaj okazuje wiele się nie myliliśmy. Po marcowych podwyżkach na A4 (od marca drożej na A4), jakie zafundowała nam spółka Stalexport Autostrada Małopolska, także Autostrada Wielkopolska podnosi stawki. Na każdej bramce, a z Konina do Nowego Tomyśla są trzy, trzeba będzie zapłacić o 1 zł więcej (14 zamiast 13 zł). Stawka, jaka będzie obowiązywała od 23 kwietnia (22 gr./km.) jest najwyższa w kraju. Na A1 to 16 gr. za kilometr, na A4 15 gr., na A2 zarządzanym przez GDDKiA 20 gr.

Tych dróg nie zbudujemy na Euro
Tych dróg nie zbudujemy na Euro 2012

Autostrada Wielkopolska podwyżki tłumaczy inwestycjami i budową węzłów w Nagradowicach i Gołaskach, przy budowanej właśnie obwodnicy Poznania. Na tym jednak nie koniec zmian. Od 23 kwietnia zacznie także obowiązywać próbny okres poboru opłat za przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl - Świecko. Choć zarządca jest ten sam, zmienia się system opłaty. Na wjeździe kierowca będzie musiał wziąć bilet, a zapłaci przy zjeździe z autostrady. Na razie system będzie testowany. Opłaty wejdą w życie 20 maja. Ile wtedy będzie kosztował przejazd autostradą A2 z Warszawy do Świecka? Odcinki zarządzane przez GDDKiA (ok. 100 km) to wydatek 19,81 zł. Płatne na bramkach trzy odcinki z Konina do Nowego Tomyśla to kolejne 42 zł. Z Nowego Tomyśla do Świecka ok. 23 zł. Razem 84,81 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt paliwa. Niewiadomo, dlaczego Autostrada Wielkopolska na razie milczy w sprawie podwyżek. Informacji na ten temat nie znajdziecie na internetowych stronach AW. Wczoraj pytaliśmy o zmiany cen kasjerki na bramkach. Z uśmiechem na ustach poinformowały nas, że na razie nic nie wiedzą na ten temat.

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad faktycznie pracuje nad projektem obniżenia stawek (Czy autostrady będą tańsze?) za przejazdy swoimi odcinkami dróg (A2 Stryków - Konin). Wymusza to na niej Unia Europejska, która współfinansowała budowę tych odcinków.

Juliusz Szalek

 

ZOBACZ TAKŻE:

Polskie drogi - czarna dziura Europy

Nowy taryfikator mandatów od maja

Samochody - ogłoszenia

Więcej o: