Volkswagen T1 z klocków LEGO

Znany producent klocków przygotował nie lada gratkę dla miłośników kultowego "Bulika"
Volkswagen T1 z klocków LEGO Nie lada gratka dla miłośników kultowego "ogórka" Znany producent klocków przygotował nie lada gratkę dla miłośników kultowego "ogórka". Konstruktorzy LEGO zbudowali wierną kopię tego auta. T-jedynka składa się z 1322 klocków LEGO i - jak przystało na oryginał - ma otwierane okna, dopieszczoną w najmniejszych detalach kabinę ze składanym stolikiem i zlewozmywakiem, a nawet... silnik typu bokser, zamontowany nad tylną osią. Jedynym fabrycznie "doprodukowanym" na potrzeby tego modelu elementem jest charakterystyczny dla T1 podnoszony dach. Projektant zadbał nawet o wierne oddanie kolorystyki epoki w wystroju wnętrza auta. W jednym z okien wisi przypominająca hipisowskie czasy koszulka z napisem "Make LEGO models not war". Model, oznaczony symbolem 10220, trafi do sprzedaży w październiku br. W jednym z polskich sklepów kosztuje 549 zł (cena w Europie 100 euro, w USA 120$). Pierwsze prototypy Transportera powstały w 1948 roku, a produkcja seryjna ruszyła w Wolfsburgu 8 marca 1950 r. T-jedynka miała silnik umieszczony z tyłu pod podłogą, potrafiła zabrać 825 kg ładunku i powstawała w czterech wersjach: jako dostawczak, pojazd specjalny, 8-osobowy mikrobus i sklep obwoźny. Nieco później pojawiła się karetka pogotowia oraz Samba, czyli bus z 21 oknami i odsuwanym dachem. Z czasem auto wzbogaciło się o podwójną kabinę, w pełni zsynchronizowaną skrzynię biegów oraz rozsuwane drzwi. Cztery lata po rozpoczęciu produkcji seryjnej z taśmy produkcyjnej zjechał 100-tysięczny Transporter. Szybko okazało się, że możliwości produkcyjne fabryki w Wolfsburgu są niemal całkowicie wykorzystane. Zapadła decyzja o budowie nowego zakładu, zajmującego się wyłącznie montowaniem pojazdów użytkowych. Fabrykę w Hanowerze uruchomiono 8 marca 1956 roku. Popyt wciąż rósł, a pod koniec 1962 roku wyprodukowano milionowego Transpotera.

T-jedynka składa się z 1322 klocków LEGO i jak przystało na oryginał, ma otwierane okna, dopieszczoną w najmniejszych detalach kabinę ze składanym stolikiem i zlewozmywakiem, a nawet... silnik typu bokser, zamontowany nad tylną osią. W jednym z okien wisi przypominająca hipisowskie czasy koszulka z napisem "Make LEGO models not war".

Model, oznaczony symbolem 10220, trafi do sprzedaży w październiku br. W jednym z polskich sklepów kosztuje 549 zł (cena w Europie 100 euro, w USA 120$).

Marcin Sobolewski

ZOBACZ TAKŻE:

Volkswagen Transporter - HISTORIA MODELU

Nowy Volkswagen Transporter - TEST

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o: