GM: Niższa masa, większy zasięg

General Motors planuje zwiększyć zasięg i zmniejszyć masę swoich samochodów, nie tylko tych elektrycznych
Autotrader.pl>> Opel Astra - niedrogie auto rodzinne z drugiej ręki - ogłoszenia <<

Niewielki zasięg to jedna z największych wad samochodów elektrycznych. Jest spowodowany koniecznością stosowania dużych i ciężkich akumulatorów. Ale być może nadchodzi przełom. Dan Akerson, CEO General Motors powiedział, że koncern bada dwa różne rozwiązania. Lepsze trafi za kilka lat do produkcji. Pierwsze testy muszą być obiecujące, gdyż dodał, że szykuje się przełom technologiach akumulatorowych. Samochody wykorzystujące te technologie będą mieć dwukrotnie większy zasięg. Czyli zamiast powszechnych dziś 160, będą przejeżdżać ok. 320 km na jednym ładowaniu. Na szczegóły techniczne, w tym dotyczące czasu ładowania musimy jeszcze trochę poczekać.

Niska masa to klucz do lepszych osiągów, ale także do niższego zużycia paliwa. W samochodach elektrycznych i w hybrydach problem nadmiernej masy jest wyraźnie widoczny. Akerson zapowiedział, że w nowych konstrukcjach redukcja masy ma wynieść do 15%. Już samo zmniejszenie masy o 10% zmniejsza zużycie paliwa o 6,5%.

Walka z nadwagą ma być realizowana przy użyciu materiałów jak włókno węglowe, aluminium i magnez. Pozostaje mieć nadzieję, że te zabiegi nie zwiększą znacząco ceny lżejszych samochodów.

Więcej o: