BMW C Evolution - elektryczne dwa kółka

Przy okazji startu igrzysk olimpijskich w Londynie BMW zaprezentowało prototyp elektrycznego skutera, który w ostatecznej formie wyjedzie na ulice za dwa lata. Zapowiada się naprawdę ciekawy pojazd

Audi stworzyło rower idealny?

C Evolution, bo tak nazywa się nowa maszyna BMW, to rozwinięcie studyjnego modelu Concept e zaprezentowanego podczas ubiegłorocznych targów we Frankfurcie. Skuter napędzany jest silnikiem elektrycznym, dostarczającym stale moc 15 KM. To i tak niemało, ale potencjał jednostki jest znacznie większy. Chwilowa, szczytowa moc to aż 46 KM. Potencjał trafia na tylne koło za pośrednictwem wału zintegrowanego w tylnym wahaczu.

>> Ceny hybryd z drugiej ręki <<

BMW C Evolution to całkiem żwawy pojazd. Maksymalna prędkość z jaką można podróżować to 120 km/h, a - jak zapewniają przedstawiciele niemieckiej firmy - do 60 km/h rozpędza się nie gorzej niż współczesne spalinowe odpowiedniki z silnikami o pojemności 600 cm3. Silnik czerpie energię z zestawu akumulatorów (8 kWh), które naładowane do pełna pozwalają przejechać dystans 100 km. Potem elektryczny skuter trzeba podłączyć do gniazdka. Jeśli wykorzysta się do tego dedykowaną stację ładującą, skuter będzie "zatankowany" pod korek w czasie krótszym niż trzy godziny.

Pięć prototypowych egzemplarzy będzie testowanych w czasie Olimpiady na ulicach Londynu. Później, elektryczny dwukołowiec sprawdzi się w innych europejskich metropoliach. Obserwacje poczynione podczas jazd testowych mogą się przełożyć na ewentualne modyfikacje zastosowane w ostatecznej, seryjnej wersji dwukołowca. BMW zapowiada, że powinna ona trafić do europejskich salonów w ciągu dwóch najbliższych lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Prześwietlamy oferty | Samochody hybrydowe dostępne w Polsce

BMW M3 na baterie

2,5 l/100 km w nowym Fordzie

Więcej o: