Bezpieczeństwo jazdy, czy korzyść dla środowiska?

Producenci opon mają  na uwadze przede wszystkim  zagwarantowanie  klientom bezpiecznej jazdy, dlatego troszczą się głównie o trwałość materiału, z której jest wykonana, jej prawidłową przyczepność w optymalnych warunkach atmosferycznych i amortyzację.

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach to za mało, aby zyskać ogólne zaufanie dla marki.

Sprawa opon jest globalnie powiązana z problemem, który dotyczy nie tylko kierowców, ale wszystkich mieszkańców Ziemi. Oczywiście wiemy, że należy chronić planetę przed emisją CO2 do atmosfery, zmniejszając zużycie paliw, ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, że zarówno rodzaj surowca, z którego powstaje opona, jak i procesy technologiczne związane z jej produkcją mają ogromny wpływ na oszczędności paliwowe? Okazało się, że od tzw. oporu toczenia opony i jej odporności na zniekształcenia zależy, czy samochód zużyje mniej, czy więcej paliwa. Zależność jest prosta: im większa jest  podatność opony na odkształcenia, tym wyższe są opory toczenia i tym więcej paliwa potrzeba do napędzania samochodu i odwrotnie, im opona ma niższy opór toczenia, tym bardziej staje się ekonomiczna w eksploatacji samochodu, a tym samym bardziej przyjazna dla środowiska ekologicznego. Jeżeli poważnie traktuje się również proces właściwej utylizacji opony po jej zużyciu, to opona  przestaje być zagrożeniem dla mieszkańców Ziemi.

Takie globalne podejście do kwestii wpływu opon na środowisko zaoferowała firma Bridgestone. Całkowicie przejęła ona odpowiedzialność za żywot opony od kołyski, aż po grób (z ang. "cradle to grave ").

Opony Bridgestone mają do zaoferowania nowoczesne technologie materiałowe  (np. NanoPro-Tech) oparte na nowej generacji związków chemicznych i materiałów umożliwiających ograniczenie  nagrzewania się oraz strat energii podczas toczenia się opony. Ponadto nowe wzorce bieżnika o lżejszej konstrukcji zmniejszają współczynniki  oporu toczenia opony i, nie naruszając bezpieczeństwa jazdy przy mokrych  nawierzchniach, w znacznym stopniu zmniejszają zużycie paliwa i tym samym emisję dwutlenku węgla.

Bridgestone jest twórcą nowej rodziny przyjaznych środowisku opon o nazwie ECOPIA, charakteryzujących się istotnie lepszymi parametrami oporu toczenia. Dzisiaj ECOPIA króluje w markach samochodów osobowych, ale w najbliższej przyszłości będzie wykorzystywana w produkcji samochodów ciężarowych i autobusów.

Japońska korporacja  Brigestone  staje się gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla użytkowników dróg, ale częścią społecznego ruchu na rzecz całego środowiska naturalnego Ziemi.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.