Samochody elektryczne | Obama dofinansuje ładowarki

Amerykański rząd zauważa trendy związane z samochodami elektrycznymi. Administracja Obamy wspomaga rozwój tej branży nie tylko ulgami na zakup pojazdów, ale również dotacjami na rozwój szybkich stacji ładowania
Tesla Model 3 Tesla Model 3 | Najważniejsza premiera motoryzacyjna ostatnich lat

W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba samochodów wyposażonych w zasilanie typu plugin wzrosła z jednego do ponad 20 modeli, a koszty produkcji baterii zmalały aż o 70 procent. W tym czasie liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 500 do ponad 16 tysięcy. Mimo takich wyników Biały Dom zwraca uwagę, że infrastruktura jest jeszcze niedostateczna i blokuje swobodny rozwój tego rynku.

Dlatego przedstawiciele amerykańskiego rządu założyli program, którego celem jest budowa ogólnokrajowej sieci szybkich ładowarek do 2020 roku. Do tego czasu ma być możliwa podróż samochodem z zachodniego na wschodnie wybrzeże USA przy użyciu samochodu elektrycznego.

Pomysł zakłada budowę sieci ładowarek o mocy 350 kW, która pozwoli naładować samochód elektryczny w czasie krótszym niż 10 minut. Prace nad tym rozwiązaniem będzie koordynować Departament Energii przy współpracy z siecią federalnych jednostek badawczych.

Na razie na rynku są dostępne ładowarki o mocy 50 kW. Ładowanie Tesli Model S z akumulatorem o pojemności 90 kWh z wykorzystaniem szybkiej ładowarki (120 kW) trwa ok. 40 minut do 80 procent pojemności. Żeby naładować całość trzeba poczekać ok. 75 minut.

Biały Dom zakłada udostępnienie gwarancji kredytowych na sumę 4,5 mld dolarów, dla firm które podejmą temat. Ponadto administracja Obamy zamierza kupić dla swoich agencji samochody elektryczne oraz hybrydy typu plugin. Do końca przyszłego roku na drogi trafi ponad 500 takich samochodów.

Kolejnym planem jest przeznaczenie 50 mln dolarów na konsorcjum amerykańskich uczelni i przemysłu w ramach programy Battery500. W ciągu pięciu lat zostaną opracowane technologie, które pozwolą zmniejszyć koszt baterii do poziomu ok 100 dol./kWh. Jeszcze osiem lat temu koszt baterii wynosił 500 dol./kWh. W tej chwili szacuje się go na poziomie 200 dol./kWh.

ZOBACZ TAKŻE:

Chevrolet Bolt EV | Ponad 322 kilometry zasięgu

Chevrolet Bolt EV 2017

INNE LINKI

Audi SQ5 | 356 KM z elektrycznym turbo

Elektryczny SUV Mercedesa zadebiutuje w Paryżu

Coś się kończy, coś się zaczyna | Powstanie elektryczny Harley Davidson

Więcej o:
Komentarze (10)
Samochody elektryczne | Obama dofinansuje ładowarki
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: justi

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce lepiej się sprawdzają samochody na węgiel. Z dopłatami za każdą przepaloną tonę ...

 • edimerc

  Oceniono 6 razy 0

  Tak to jest gdy rządzi prawnik a nie inżynier.
  Były robione bilanse w USA i w większości stanów samochody elektryczne są NIEEKOLOGICZNE. Z oczywistego powodu - bo prąd do nich wytwarzany jest z węgla lub ropy, dochodzą straty na przesyle.
  W Polsce samochód elektryczny energię ma w 90% z węgla. Do tego sprawność całego łańcucha tj. od hałdy przy elektrowni do kół wyniesie ok. 20%. Nowoczesne silniki spalinowe mają sprawność 35-40% a spaliny są czyste. O kosztach nowych elektrowni, linii, stacji zasilających itd. nawet nie ma co wspominać. Kopalni też może zabraknąć, bo skoro importujemy 20 mln ton ropy i paliw, to odpowiada to ok. 70 mln ton węgla (uwzględniając powyższą niższą sprawność), a to już znacznie ponad połowa obecnego wydobycia.
  Ponieważ w Polsce tylko 8% studentów jest na kierunkach inżynierskich a rządy (i "rządy dusz") sprawują kulturoznawcy, prawnicy, politolodzy itd. jest oczywiste, że pójdziemy tą samą drogą co cały ogłupiony "elektryką" świat.

 • Gość: ASD

  Oceniono 14 razy -4

  Piszecie o planach Obamy tak pewnie jakby miał zostać na III kadencję. Nie słyszeliście o czymś takim jak wybory na jesieni?
  I od razu mówię, przy wygraniu pewnego rudego Donalda (nie mylić z tym od emerytur) chyba plan ładowarek za nieswoje pieniądze szybko się posypie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX