Ford zainwestuje w elektryczne auta 4,5 miliarda dolarów

Coraz więcej producentów na poważnie wchodzi do segmentu samochodów elektrycznych. Ford właśnie zapowiedział, że do 2020 zainwestuje 4,5 miliarda dolarów w rozwój baterii i swoich elektrycznych samochodów
Salon Genewa 2015 | Ford Focus RS | Znów na czteryFord Focus RS | Znów na cztery

Chyba wszystkie marki samochodowe traktują rok 2020 jako swoisty przełom. Raz za razem słyszymy, że do 2020 "coś się wydarzy". Ford w swojej strategii o kryptonimie "2020" stawia na zielone samochody, z naciskiem na 100% elektryki. Wrażenie robią pieniądze, jakie Amerykanie zamierzają wpompować w elektryczny program - to aż 4,5 miliarda dolarów do 2020 roku.

Na co pójdą pieniądze? Do 2020 roku w ofercie Forda mają pojawić się nowe "zelektryfikowane", zielone modele lub wersje dotąd istniejących aut. Będą to: 100% elektryczne auta, hybrydy oraz hybrydy typu plug-in. Amerykanie przykładają też dużą uwagę do rozwoju baterii, przykładowo 2,1 miliona dolarów trafi na ten cel do Uniwersytetu w Michingan. Z naszego punktu widzenia, najciekawsza jest informacja, że Ford zamierza wreszcie na poważnie wkroczyć ze swoimi zielonymi autami do Europy.

Plany koncern podsumował w zgrabnej infografice:

Oficjalna infografika z fot. Ford | Oficjalna infografika z "zielonymi" planami Forda

Nowy etap w elektrycznej historii Forda rozpocznie się już w przyszłym roku wraz z nową odsłoną Focusa Electric. Największą nowością jest zupełnie nowa technologia ładowania - po 30 minutach baterie będą naładowane w 80%, a to pozwoli na pokonanie około 161 km. W poprzednim elektrycznym Focusie naładowanie baterii do 80% zajmowało około 2,5 godziny.

Focus ma też dostać specjalny wyświetlacz EcoGuide LCD, który będzie można personalizować i śledzić na nim najważniejsze informacje (np. zużycie energii). Kolejna ciekawostka, to specjalny system-nauczyciel (Brake Coach) - będzie uczył kierowcę, jak optymalnie hamować, żeby Focus czerpał jak najwięcej z systemu odzyskiwania energii podczas hamowania. Ford zaznacza jednak, że nie zapomina o tym, co w samochodach najważniejsze - elektryczny Focus ma się świetnie prowadzić i dostarczać kierowcy frajdę z jazdy.

Do produkcji nowy Focus Electric wchodzi już w przyszłym roku. Ford planuje wprowadzić go do sprzedaży w Ameryce Północnej oraz Europie.

KONKLUZJA AUTORA:

Elektryczna rewolucja w motoryzacji stała się faktem. Ford to kolejny producent, który inwestuje w baterie, ładowarki i silniki elektryczne poważne pieniądze (4,5 miliarda dolarów!). Wydaje się, że za sprawą technologii szybkiego ładowania elektryki naprawdę nabierają sensu. 160 km w 30 minut? To już wynik, który sprawia, że Focusa Electric można uznać za praktyczne auto na krótkich dystansach. A Ford to nie Tesla czy Porsche - ceny nie powinny odstraszać "zwykłych" klientów.

ZOBACZ TAKŻE:

TESLA MODEL S | NASZ TEST

Tesla Model S

Zdjęcie ARISTO VOYAGER S505 Polska Zdjęcie MIO SPIRIT 4970 Europa Zdjęcie Yanosik DVR Global
ARISTO VOYAGER S505 Polska MIO SPIRIT 4970 Europa Yanosik DVR Global
Sprawdź ceny Porównaj ceny Sprawdź ceny
źródło: Okazje.info
Więcej o: