Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy wymienić opony na zimowe. Wbrew pozorom, można wyznaczyć konkretny okres, a przy okazji sezonowej wymiany zadbać o odpowiedni stan kół. Nie chodzi tylko o wyważenie felgi ciężarkami.

Opony

Wbrew opinii zaskakująco dużej części kierowców, zmiana opon na zimowe nie jest w Polsce regulowana przepisami i nie jest obowiązkowa. Wobec tego, to od kierowcy zależy, jakiego rodzaju ogumienie zainstaluje w swoim pojeździe. Przewaga opon zimowych względem letnich, podczas jazdy po zaśnieżonych drogach jest bezdyskusyjna. Zatem, dla własnego bezpieczeństwa, warto zainwestować trochę pieniędzy na zmianę opon letnich na takie, które zapewnią lepszą przyczepność podczas jazdy w warunkach zimowych. Przy czym, nie zawsze muszą to być opony zimowe.

Czy zawsze trzeba wymieniać opony na zimowe?

To zależy od tego z jakimi warunkami atmosferycznymi przyjdzie nam się zmierzyć zimą. W wielu obszarach Polski, zwłaszcza w miastach, w których służby dbają o to, by ulice pozostawały "czarne", coraz więcej kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych. Korzystają z nich przez cały rok, bądź opony letnie, na zimę, zmieniają właśnie na całoroczne.

Biorąc pod uwagę fakt, że w niektórych dużych miastach w Polsce, kierowcy nie mieli okazji do jazdy po zaśnieżonej ulicy od co najmniej kilku lat, wybór opon całorocznych nie wydaje się złym pomysłem. Przy czym, warto mieć na uwadze fakt, że z pewnością w warunkach letnich, tzw. opona letnia, będzie miała lepsze właściwości jezdne niż opona całoroczna. Tak samo, opona zimowa, zdecydowanie lepiej poradzi sobie w warunkach zimowych niż opona całoroczna.

Ogumienie uniwersalne to efekt kompromisu. Dopiero od niedawna koncerny oponiarskie zaczęły eksperymentować z oponami, które według informacji producentów można stosować przez cały rok i które wykazują takie same właściwości w lecie i w ziemie, jak opony sezonowe. Niemniej, tańsze opony całoroczne nie wykazują aż tak dobrych właściwości technicznych.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Producenci opon są zgodni, że trudno jest wskazać konkretną datę, w której należy dokonać wymiany ogumienia. To wszystko zależy od pogody. Jednak wieloletnie badania pozwoliły wysnuć wniosek, że odpowiednim momentem na zmianę opon na zimowe jest okres, w którym maksymalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga 7 stopni Celsjusza. Według ekspertów, są to warunki, w których zachodzi już bardzo duże prawdopodobieństwo opadów śniegu i przymrozków.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon?

Sezonowa zmiana opon, to dobry moment na sprawdzenie kondycji i ewentualną korektę stanu kół. Niestety, większość kierowców, jeżeli już zmienia sezonowo opony, to ewentualne czynności dodatkowe ogranicza do sprawdzenia wyważenia.

Tymczasem, na polskim rynku działa sporo warsztatów oponiarskich, które korzystają z nowoczesnego sprzętu dającego wiele możliwości. Istotne przy zmianie opon jest nie tylko wyważenie koła, ale także zoptymalizowanie opony względem felgi. Chodzi o odpowiednie ułożenie opony na feldze, w taki sposób, by siły odśrodkowe działające podczas kręcenia się koła, a różniące się w wyniku struktury i kształtów opony oraz felgi, wzajemnie się optymalizowały, przekładając się na właściwą pracę koła.

Ale to nie wszystko. Nowoczesne maszyny, umożliwiają przeprowadzenie na kole tzw. testu parametrów pracy. Według przyjętych norm, do pełnego obrotu koła powinna wystarczyć siła nie większa niż 90 Nm. Przy czym, jest to górna granica - im mniejsza siła tym lepiej. Ma to wpływ na obciążenie poszczególnych elementów przeniesienia napędu i zużycie paliwa.

Według opinii fachowców, w przypadku kół z felgami o średnicy co najmniej 18 cali przekraczanie tej normy jest zjawiskiem powszechnym. W razie przekroczeń, pracownicy warsztatu są w stanie odchylenia od normy skorygować. Koszt wymiany ogumienia w warsztatach wykorzystujących najnowocześniejszy sprzęt to zazwyczaj ok. 50 zł od koła.

Komentarze (21)
Kiedy wymienić opony na zimowe? Na pewno nie warto z tym czekać do opadów pierwszego śniegu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: golfer

  Oceniono 8 razy 8

  Ja tam w moim golfie II TDI z czipem uzywam calorocznych 10 letnich "slikow"

 • Gość: kemot

  Oceniono 6 razy 4

  Wymienić, tylko po co? Wystarczą wielosezonowe. Ja tak robię od lat stosując opony Dębica NAVIGATOR. Wymiana opon to wymysł oponiarskiego lobby obliczony na zwiększenie zarobków o 100%.

 • pablo_antonio

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczą pierwsze chłody i należy szybko zmieniać. Wystarczy na letnich udac sie drogą przez las lub rankiem gdy łapie mróz, mokra jezdnia zamienia sie w niebezpieczne lodowisko i jadąc nie za szybko wylatujesz do rowu. W mieście da sie żyć ale na lokalnych drogach robi sie zbyt niebezpiecznie żeby czekać na ostanią chwile.

 • pboecker

  Oceniono 2 razy 2

  Nigdy nie moglem zrozumiec tych targow na tanie opony . Opona jest jedynym kontaktem naszego auta z szosa,odpowiedzialne za nasze zycie i zdrowie !!! Wole zrezygnowac z "imprezy nowego telefonu , TV czy innych luksusow. Kupuje zawsze nowe i dobre(testy) opony . Zycie i zdrowie mam tylko jedno....!

 • Gość: r0m227

  Oceniono 2 razy 2

  Po zmianie opon na z letnich na zimowe w czasie zimy i odwrotnie w czasie lata zwiększa się wyraźnie komfort jazdy.

 • Gość: edd

  Oceniono 6 razy 2

  Dziękuję, mam w tej samej cenie całoroczne. po 6 latach oszczędzę 1500 pln na wymianach i do utylizacji trafi jeden komplet opon mniej..

 • Gość: po prostu

  Oceniono 1 raz 1

  Prosty wzor na wymiane opon w Niemczech:
  2 x O
  Oktober - Ostern / Pazdziernik - Wielkanoc /
  Nic nie trzeba kombinowac.

 • Gość: nerd

  0

  Najpierw zmienie klocki jak mi przyjdą delphie a potem sie umawiam w wulkanizacji. Jeszcze nie ma wielkich mrozów, byle zdążyć przed świętami bo ruszamy w dalszą trase.

 • Gość: Pelori

  0

  Opony już dawno wymienione, ale przy ostatnich mrozach okazało się, że trzeba wymienić również akumulator.. Na szczęście w bardzo dobrej cenie znaleźliśmy w sklepie MotoSzef, nie ma problemu z odpaleniem samochodu, nawet w mrozy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX