Domowy warsztat samochodowy - jak się wyposażyć?

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć wizyt u mechanika przy każdej drobnostce, jest urządzenie niewielkiego warsztatu samochodowego. Podpowiadamy, co w co się wyposażyć i o czym warto pamiętać.

Zagospodarowanie przestrzeni

Na początku warto przemyśleć właściwe rozplanowanie przestrzeni na wszystkie narzędzia i meble. Jeżeli dysponujemy niewielkim garażem to najlepiej będzie umieścić stół warsztatowy i szafy na części oraz narzędzia na tylnej ścianie garażu. Z takim ustawieniem nic nie będzie wam przeszkadzać podczas robót po bokach auta, np. przy hamulcach. Kupując meble należy zwrócić uwagę na to, by były wytrzymałe, zaś za stół może zaś posłużyć zwykły stół stolarski. Warto także zwrócić uwagę na oświetlenie - jeżeli mamy możliwość to najlepsze będzie naturalne oświetlenie połączone z jarzeniówkami. 

Zagospodarowanie przestrzeni
Zagospodarowanie przestrzeni (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com)

Odpowiednie narzędzia

Narzędzia są podstawą każdego warsztatu, także tego, który urządzamy na swój własny, domowy użytek. Warto zainwestować w dobrej jakości komplet kluczy czy ściągacze. Tanie zestawy narzędzi to jedynie pozorna oszczędność, ponieważ większość z nich nie wytrzymuje próby czasu. Podnośnik bardzo może usprawnić pracę przy samochodzie, ale może przydać się także imadło. Nie można też zapomnieć o podstawowych sprzętach takich jak śrubokręt, podkładki, śruby. Nie można też zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, czyli wyposażeniu warsztatu w apteczkę i gaśnicę. 

Odpowiednie narzędzia
Odpowiednie narzędzia (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels.com)

Dla lakierników 

Jeżeli planujecie wykonywać prace lakiernicze w domowym warsztacie, to musicie mieć na uwadze, że pomieszczeni musi być bardzo dobrze wentylowane. Jednak jeżeli chcecie tylko załatać drobne usterki w karoserii, to nie potrzebujecie do tego nawet specjalistycznego sprzętu. Wystarczą dobre preparaty do czyszczenia i konserwacji czy usuwania rys z karoserii. 

Dla lakierników
Dla lakierników (fot. pexels.com)

Wyposażenie domowego warsztatu samochodowego zawsze pozostaje kwestią indywidualną i jest zależna od napraw i czynności, jakie chcecie w nim wykonywać. Poniżej znajdziecie więcej przydatnych akcesoriów do naprawy i konserwacji samochodu. 

Więcej o: