Nawigacje i wideorejestratory - jak kupić, na co zwracać uwagę?

Nawigacje GPS i wideorejestratory stają się coraz częściej niezbędnym wyposażeniem kierowców. Jeżeli zastanawiasz się, czym się kierować podczas zakupu tego typu sprzętu -podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Jaką nawigację samochodową kupić?

Pomimo powstawania coraz to nowocześniejszych smartfonów i tabletów, w których mamy dostęp do nawigacji, to wciąż tradycyjne modele cieszą się dużą popularnością. Podczas zakupów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar ekranu, jasność wyświetlacza oraz jego rozdzielczość. Dwa ostatnie parametry stosunkowo łatwo porównać - im wyższe w oglądanym modelu, tym lepiej. Przekątna ekrany, a co za tym idzie, rozmiar całej nawigacji, to sprawa indywidualna i powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Interfejs również powinien być czytelny i łatwy w obsłudze.

Wybierając nawigację, najistotniejszym jej elementem pozostają mapy. Powinny być jak najdokładniejsze i najbardziej aktualne, a producent powinien oferować bezpłatną aktualizację. Najpopularniejsze produkty to Automapa, MapaMap, czy GPMapa, które dają bardzo dużą dokładność, dzięki czemu unikniemy utknięcia na pustkowiu. Wiele map udostępnia także bazę punktów użyteczności publicznych (POI), np. stacji benzynowych, banków czy hoteli.

Inne istotne parametry, na które warto zwrócić uwagę to pamięć wewnętrzna i możliwość rozszerzenia jej o karty pamięci, łączność, np. bluetooh, porty - USB, mini USB itp., jakość uchwytów i dźwięku oraz dodatkowe funkcje.

Jaką nawigację samochodową kupić?
Jaką nawigację samochodową kupić? (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Jak wybrać wideorejestrator?

Niewątpliwie najważniejszą rzeczą przy zakupie rejestratora jazdy jest zweryfikowanie jakości obrazu urządzenia. Warto obejrzeć przykładowe filmy nagrane przy użyciu wybranego przez nas rejestratora. Dobrym miejscem w tym celu jest serwis YouTube, na którym możemy obejrzeć testowe nagrania rozmaitych wideorejestratorów. Warto przy tym pamiętać jednak, że obraz w internecie może być dosyć mocno skompresowany, a przez to gorszej jakości niż rzeczywiste nagranie. Niemniej jest to jedna z najlepszych metod oceny jakości obrazu kamery samochodowej. Jeśli chodzi o parametry to przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozdzielczość i prędkość klatkowa. Standardem obecnie powinna być jakość nagrania w Full HD (1920 x 1080 pixeli) przy prędkości 30 klatek na sekundę lub lepsze (w jakości 2K lub 4K).

Ważną kwestią pozostaje także przetwornik obrazu, obiektyw i wartość przesłony. Nie bez znaczenia jest także kąt widzenia obiektywu oraz kodeki video. Te ostatnie wpłyną na to, jak skompresowane zostanie nagranie oraz ile miejsca zajmie na karcie pamięci. Rejestratory samochodowe często wyposażone są także w dodatkowe funkcje, jak tryby parkingowe, GPS czy WiFi.

Jak wybrać wideorejestrator?
Jak wybrać wideorejestrator? (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Przydatne akcesoria

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup nawigacji czy kamery samochodowej, to warto również dobrać do nich odpowiednie akcesoria. W pierwszej kolejności warto zakupić dodatkową kartę pamięci z dużą szybkością zapisu i odczytu danych. Możemy na niej pomieścić dodatkowe mapy lub nagrania. Jeżeli zamiast nawigacji tradycyjnej, chcemy korzystać z tabletu lub smartfona, to należy zaopatrzyć się w dodatkowe uchwyty, dzięki którym wygodnie zamocujemy sprzętu np. do szyby samochodu.

Przydatne akcesoria
Przydatne akcesoria (kolaż redakcja, materiały partnerów)

Kupując nawigację czy wideorejestrator, warto pamiętać, że nie zawsze najdroższy sprzęt najlepiej spełni nasze oczekiwania. Warto dokładnie zapoznać się z parametrami, by znaleźć sprzęt najlepszy dla siebie. Poniżej przygotowaliśmy dla was dodatkowe propozycje.

Komentarze (4)
Nawigacje i wideorejestratory - jak kupić, na co zwracać uwagę?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: lucek

  0

  ta Xblitz Park View 3 w 1 jest super, lusterko, kamera na przód i na tył. a jakość nagrań spoczko, w sumie jak patrzyłem dobre parametry ma

 • Gość: Raf

  0

  Ja mam w sumie 2w1 albo i więcej bo mam kamerkę z Lamaxa s5 navi i mam tam i kamery i gps i mapy i systemy hands free + wszystko co da się na androida wsadzić :P ale troszkę kosztowało ALE WRTTOO

 • Gość: gazda

  0

  Syćko g***o.
  Oprócz moczu, rzecz jasna.

 • student_zebrak

  0

  tekst ma 8 miesiecy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX