Połowa Polaków żyje w niewiedzy

Ponad połowa kierowców nie wie, jakie konsekwencję grożą za jazdę bez ważnego OC - wynika z badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A mandat to dopiero początek kłopotów

Jeżdżenie nieubezpieczonym pojazdem najczęściej akceptują ludzie młodzi w wieku 20 - 29 lat. Z badania UFG wynika, że o ile przeciętnie 14 procent Polaków negatywnie ocenia jazdę nieubezpieczonym pojazdem, to we wspomnianej grupie nie akceptuje jej już tylko 8 procent badanych. A według policyjnych statystyk, to właśnie osoby w wieku 20 - 29 lat powodują najwięcej wypadków.

W Polsce jest ogromne przyzwolenie na jazdę bez OC. Większość kierowców obawia się jedynie mandatu. Nie wie, że karę 3 tys. zł. nałoży na nich UFG. Ponadto w razie spowodowania wypadku lub stłuczki będzie domagać się zwrotu odszkodowania.

Wyniki tych badań są szokujące. Niestety Polacy wciąż traktują to ubezpieczenie niemal jak podatek, a nie to czym ono jest w rzeczywistości - czyli ochroną posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku- mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Badanie "Świadomość ubezpieczeniowa Polaków - polisy OC" przeprowadzone zostało w ubiegłym roku na zlecenie UFG przez GfK Polonia. Wynika z niego, że tylko 47 procent badanych posiadaczy pojazdów wie, że za brak tego obowiązkowego ubezpieczenia grozi im kara w wysokości do 3 tysięcy złotych, dla samochodu osobowego. 27 proc. nie jest świadoma tej sankcji.

Więcej osób, bo 67 procent posiadających auto, zdaje sobie sprawę, że konsekwencją jazdy bez OC jest również konieczność zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez tej polisy. Warto przypomnieć tu, że finansowe konsekwencje takiego wypadku obciążają nie tylko właściciela pojazdu, ale również kierowcę-sprawcę który zgodził się prowadzić nieubezpieczone auto lub motocykl.

Najwięcej kierowców świadomych jest jedynie najmniej dotkliwej sankcji, czyli 50 złotowego mandatu za brak dowodu ubezpieczenia podczas kontroli drogowej. Ponad 80 proc. posiadaczy pojazdów wskazuje mandat jako konsekwencję braku OC.

Najmniejszą wiedzę o konsekwencjach braku komunikacyjnego OC mają rolnicy, mieszkańcy wsi, osoby gorzej wykształcone  i sytuowane, często z rodzin wielodzietnych oraz osoby starsze (powyżej 66 lat). Osoby posiadające prawo jazdy i samochód są lepiej zorientowane.

Juliusz Szalek, źródło: UFG

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w ubezpieczeniach - wideo

Gdzie najtańsze OC?

Samochody osobowe - ogłoszenia Autotrader.pl

Więcej o: