Toyota pierwszy raz straci na sprzedaży aut

Pierwszy raz w swojej historii japoński koncern Toyota zakończy rok obrotowy ze stratą operacyjną ze sprzedaży samochodów - poinformował renomowany japoński dziennik ?Nikkei?.


Kryzys światowej motoryzacji uderzyła nawet w japońską Toyotę, najbardziej rentowny i najmocniejszy finansowo koncern motoryzacyjny świata. W obecnym roku obrotowym, który kończy się w marcu 2009 r., Toyota poniesie stratę na sprzedaży samochodów - zapowiedział dziennik "Nikkei". Będzie to pierwsza strata operacyjna Toyoty od roku obrotowego 1940/41, kiedy koncern zaczął publikować dane o wynikach finansowych.

Sprzedaż aut Toyoty gwałtownie spada z powodu załamania na światowych rynkach motoryzacyjnych. W przyszłym roku koncern prawdopodobnie sprzeda 8 do 8,7 mln samochodów - nawet o 1,7 mln mniej niż zapowiadano kilka tygodni temu. Przed rokiem Toyota przewidywała, że w 2009 r. jako pierwszy koncern świata sprzeda przez rok ponad 10 mln aut.

Kryzys zmusił już Toyotę do zaciskania pasa. Koncern zamroził plany budowy fabryk w Indiach i Brazylii oraz rozbudowę zakładów w Chinach. Stanęła budowa nowej fabryki Toyoty w USA. Toyota i koncern Isuzu zawiesiły też prace nad konstrukcją małolitrażowego silnika Diesla, który miał być montowany w autach dla Europejczyków.