8 przykazań zimowego kierowcy

W Polsce pogorszyły się warunki na drogach. Aby uniknąć zagrożeń, pamiętaj o kilku przykazaniach dotyczących zimowej jazdy. Specjalnie dla Was przypominamy, jak jeździć po "białym", aby nie stracić nerwów i poczucia bezpieczeństwa.
Po pierwsze, w podróż nie pchaj się za wszelką cenę - jeśli pogoda jest naprawdę podła, lepiej odłożyć wyprawę na później, lub wybrać inny środek transportu. Poza tym:

- Zaplanuj więcej czasu na podróż. Nawet jeśli jedziesz jak co dzień do pracy czy szkoły. Jeśli nie ty, to inni na pewno będą jechali wolniej.
- Jeśli jest ślisko, zwolnij i utrzymuj spory dystans od poprzedzającego pojazdu. Na śniegu czy lodzie hamuje się nawet 10 razy dłużej.
- Staraj się jak najczęściej hamować silnikiem. Niskie biegi zapewnią Ci lepszą trakcję na śliskim, szczególnie podczas pokonywania i zjeżdżania ze wzniesień.
- Droga przed piaskarką czy pługiem jest na pewno gorsza niż za nimi - nie warto ich na siłę wyprzedzać.
- Sprawdź, czy w zbiorniku spryskiwacza nie masz przypadkiem płynu letniego. Jeśli tak, to szybko wymień go na zimowy. Pamiętaj też o czyszczeniu wszystkich szyb, nie tylko przedniej.
- Nie zapominaj o światłach, nawet przy słonecznej pogodzie. Zimą po prostu jest gorsza widoczność - daj innym szansę na zobaczenie siebie.
- Przed podróżą sprawdź prognozę pogody. Pamiętaj, by mieć ze sobą rzeczy, których potrzebujesz akurat wtedy, gdy nie weźmiesz ich ze sobą - coś ciepłego do ubrania, latarkę, kamizelkę odblaskową.