Tajemnicze etykiety - czyli jak czytać oznaczenia na butelce oleju silnikowego

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiednio dobrany, chroni silnik i zapewnia jego doskonałe funkcjonowanie. W sklepach znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów olejów, przeznaczonych do różnych typów silników. Właściwy wybór ułatwią nam oznaczenia oleju umieszczone na opakowaniu.
Olej pełni w samochodzie bardzo ważną rolę - chroni elementy silnika przed zużyciem oraz aktywnie usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, powstające w procesie jego eksploatacji. Zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie samochodu. Dzięki odpowiedniemu składowi oleju silnik może pracować przez wiele godzin, zachowując trwałość sięgającą setek tysięcy kilometrów przebiegu pojazdu.

Na rynku istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych, różniących się nie tylko ceną i jakością, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Wybierając odpowiedni olej powinniśmy zwrócić uwagę na typ auta, rodzaj paliwa stosowanego w samochodzie, warunki atmosferyczne, a także na styl jazdy kierowcy. Wybór oleju wydaje się więc nie lada wyzwaniem. W celu uniknięcia groźnych dla silnika pomyłek, każdy producent samochodu zapisuje w książce serwisowej zalecaną dla danej marki auta klasę jakości oleju. Dzięki temu, aby wybrać właściwy olej, wystarczy dokładnie przeczytać oznaczenia na opakowaniu.

Mineralny czy syntetyczny?

Ogromnie istotną informacją, umieszczaną na każdym opakowaniu, jest rodzaj oleju silnikowego. O rodzaju i ostatecznym przeznaczeniu oleju decydują użyte podczas produkcji składniki. Współczesne środki smarne otrzymuje się przez wprowadzenie do płynów bazowych dodatków uszlachetniających. Modyfikują one właściwości użytkowe oraz chronią produkt przed zmianami w trakcie eksploatacji. Oleje bazowe otrzymuje się podczas przeróbki ropy naftowej na dwa sposoby: w procesie destylacji, w wyniku której uzyskujemy oleje mineralne, lub też na drodze skomplikowanej syntezy chemicznej, dzięki której uzyskujemy oleje syntetyczne. Przez zmieszanie oleju mineralnego z syntetycznym otrzymuje się tzw. oleje półsyntetyczne. Każdy z tych trzech rodzajów oleju posiada inne właściwości fizyczne oraz chemiczne, przeznaczone do różnych typów silników.

Wymiana oleju - zagrożenia dla silnika

Właściwy rodzaj oleju określają wymagania producenta samochodu. Wiele też zależy od stanu silnika. W nowych autach stosuje się zazwyczaj oleje syntetyczne (np. 5W-30) lub półsyntetyczne (np. 10W-40). Przy zakupie półsyntetycznego oleju oferujemy jakość zbliżoną do olejów syntetycznych jednak za niższą cenę. W starszych pojazdach, szczególnie gdy licznik przebiegu pokazuje więcej niż ok. 100.000 kilometrów, zaleca się używanie oleju mineralnego (np. 15W-50).

Oleje silnikowe zawierają specjalne pakiety dodatków czyszczące silnik od wewnątrz. Najwięcej dodatków zawierają oleje syntetyczne, które dzięki swojej klasie lepkości tworzą najcieńszy film smarny. W olejach półsyntetycznych dodatków jest mniej, ale tworzą one grubszy film. Oleje mineralne, chociaż zawierają najmniej dodatków, tworzą najgrubszą warstwę ochronną na powierzchni smarowanych elementów. Jeżeli zatem zastąpimy olej mineralny olejem syntetycznym, np. o klasie lepkości SAE 5W, możemy spowodować wymycie zanieczyszczeń zalegających w silniku, co spowoduje jego rozszczelnienie. Wymyte zanieczyszczenia zaczną krążyć w silniku powodując zapychanie kanalików olejowych, a także obniżenie ciśnienia oleju. Rezultatem tego mogą być niepotrzebne wycieki oleju, a w konsekwencji całkowite zepsucie silnika. Wymieniając lub uzupełniając olej w silniku należy zatem pamiętać o jednej, bardzo ważnej zasadzie: jeśli nie jesteśmy pewni, na czym jeździł nasz samochód wcześniej, nigdy nie należy wymieniać oleju mineralnego na syntetyczny. Olej syntetyczny można zastąpić półsyntetycznym lub mineralnym, a półsyntetyczny - mineralnym.

Klasyfikacja jakościowa - API i ACEA

Kolejną istotną wytyczną przy wyborze właściwego środka smarnego jest klasyfikacja jakościowa. Określa ona własności użytkowe oleju oraz jego przydatność do smarowania silników danego typu. Producenci ponoszą duże nakłady na badania olejów pod jej kątem, gdyż oprócz testów laboratoryjnych obejmują one także testy w normalnych warunkach pracy silnika. Istnieją dwa rodzaje klasyfikacji: europejska ACEA, opracowana przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników oraz amerykańska API, Amerykańskiego Instytutu Naftowego. Podstawą do powstania tego podziału były różnice w konstrukcji silników między Europą, a Stanami Zjednoczonymi. Obie klasyfikacje dzielą oleje na dwie grupy: oleje do silników benzynowych oraz oleje do silników o zapłonie samoczynnym (Diesla). Na opakowaniach olejów zazwyczaj podane są obydwie klasyfikacje.

Zgodnie z klasyfikacją API, oleje silnikowe dzielą się na oznaczone symbolem S (przeznaczone do silników benzynowych) oraz oznaczone symbolem C (do stosowania w silnikach wysokoprężnych). Klasę jakości określają kolejne litery alfabetu, pisane po symbolu S lub C. Grupa olejów do silników z zapłonem iskrowym obejmuje oznakowania SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SI, SJ, SL i SM. Do silników z zapłonem samoczynnym stosowane są oleje oznaczone symbolami CA, CB, CC, CD, CE i CF, CF-4, CG-4, CH-4, CI-4 oraz CJ-4. Im dalsza litera alfabetu w drugim członie oznaczenia, tym wyższa jest jakość oleju.

Klasyfikacja ACEA obejmuje wyłącznie nowoczesne oleje wysokiej jakości. Wyróżnia ona cztery grupy olejów:

Oznaczenie literowe Przeznaczenie
Ado silników benzynowych
Bdo samochodów osobowych z zapłonem samoczynnym
Coleje "low SAPS" do samochodów osobowych
Edo stosowania w wysokoprężnych silnikach samochodów ciężarowych
Oleje klasy A mogą mieć poziom jakości A1, A2, A3 lub A5. Analogicznie jakość olejów klasy B oznaczamy B1, B2, B3, B4 lub B5 (przykładowo ACEA A3/B4 oznacza najwyższą jakość oleju i oszczędność silnika, natomiast A5/B5 najwyższą jakość oleju i oszczędność paliwa).

Obok klasyfikacji API i ACEA, na opakowaniach środków smarnych występują także oznaczenia wprowadzane przez producentów samochodów. Renomowani producenci, tacy jak Mercedes-Benz, Volkswagen, BMW, General Motors, Ford, Renault, MAN, Volvo czy Scania, opracowują własne specjalistyczne testy oraz wymagania dla olejów silnikowych, zwane normami fabrycznymi.

Klasa lepkości oleju - SAE

Bardzo ważnym parametrem środków smarnych jest klasa lepkości, która określa temperaturę, w jakiej może być używany olej. To od niej zależy w jakim stopniu olej chroni współpracujące części jednostki napędowej przed zużyciem. Lepkość olejów silnikowych określa się według klasyfikacji lepkościowej SAE, opracowanej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Olej poddaje się licznym testom, a ich wyniki określają właściwości smarne oleju w niskiej i wysokiej temperaturze. Klasyfikacja lepkości SAE wyróżnia sześć klas olejów letnich i sześć klas olejów zimowych. Najczęściej mamy do czynienia z olejami silnikowymi wielosezonowymi, opisywanymi przez dwie wartości przedzielone myślnikiem, np. "5W-40".

Cyfry poprzedzające "W" (W: Winter = Zima), oznaczają płynność w niskiej temperaturze. Im mniejsza liczba, tym niższa może być temperatura otoczenia, w jakiej dany olej może być stosowany. Oleje oznaczone symbolami 0W, 5W 10W gwarantują łatwy rozruch silnika oraz szybki dopływ środka smarnego do wszystkich punktów silnika, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Cyfry znajdujące się po "-", oznaczają lepkość w wysokiej temperaturze. Im większa cyfra, tym wyższa może być temperatura otoczenia, przy której olej nie traci swych właściwości smarnych. Oleje o symbolach 40, 50 i 60 zapewniają właściwe smarowanie silnika w coraz wyższych temperaturach.

Obecnie wszystkie oleje jednosezonowe (5W, 10W, 15W lub 20, 30, 40, 50) zostały zastąpione olejami wielosezonowymi (5W-40, 10W-40, 15W-40), dostosowanymi do wysokich potrzeb współczesnych kierowców. Oleje wielosezonowe dostosowane są zarówno do pracy w wysokich, jak i niskich temperaturach. Zastosowanie odpowiedniego oleju nie tylko chroni silnik, ale także zwiększa komfort jazdy i pozwala ograniczyć zużycie paliwa.

Olej silnikowy spełnia w samochodzie bardzo ważną rolę: smaruje i uszczelnia silnik, chroni przed korozją, utrzymuje w czystości jednostkę napędową samochodu oraz zmniejsza ilość drgań. Efekty jego działania bardzo wyraźnie widoczne są w codziennej pracy auta, dlatego tak ważne jest właściwe dopasowanie oleju do typu silnika. Aby ułatwić nam dokonanie właściwego wyboru, wszystkie najważniejsze parametry środka smarnego powinny znaleźć się na opakowaniu.

Szczegóły oznaczenia oleju zobacz na szczegółowym rysunku.Komentarze (22)
Tajemnicze etykiety - czyli jak czytać oznaczenia na butelce oleju silnikowego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Krzysztof

  Oceniono 10 razy 8

  Co za bzdury z run przebiegiem 100 tys km, w tych czasach to niekiedy tylko 2 lata!

  Mój kolega ma 400 tys na liczniku i nic mu nie bierze oleju, cały czas na 0w40, producenta nie podaje, by nie wywoływać zbędnej dyskusji.

  Olej zmieniamy na gęstszy jak musimy dolewać olej.

 • Gość: piter

  Oceniono 9 razy 7

  CO za ciemniak to pisał,przecież to bzdury!!Lejemy olej taki jak w specyfikacji,chyba że silnik to już schrot

 • Gość: 8ouik

  Oceniono 3 razy 3

  Co to za brednie ???? "W starszych pojazdach, szczególnie gdy licznik przebiegu pokazuje więcej niż ok. 100.000 kilometrów, zaleca się używanie oleju mineralnego (np. 15W-50)" NIGDY nie stosuje się takiego oleju jeśli producent od początku NAKAZUJE zalewanie go olejem syntetycznym - nawet przy przebiegu 400 tyś kilometrów !!!!!!!!!!!!!!! Silniki odpowiednio eksploatowane z olejem wymienianym na czas (10-15 tyś km w zależności od rodzaju przebiegu - miasto-trasa) nawet przy 400 tyś będą brały olej w granicach normy, jeśli silnik bierze duuużo oleju to się go remontuje a nie zalewa mineralnym, a już na pewno się tego nie robi tylko z racji określonego przebiegu..., ponieważ kanaliki olejowe są małe czytaj przystosowane TYLKO do oleju syntetycznego (rzadkiego) - zalanie mineralnym zwłaszcza przy niskich temperaturach spowoduje, że silnik w pierwszych minutach będzie pracował na sucho, a to w zasadzie krótki czas do zatarcia silnika !!!!!!!!! Autorzy takich bredni powinni być obciążani kosztami remontów silników, bądź wymian silników użytkowników, stosujących się do bredni takich autorów !!!

 • Gość: karol

  Oceniono 1 raz 1

  Bzdury źle przepisane z innego czasopisma... no może nie wszystko, ale informacja o lepkości jest napewno nierzetelna.

 • Gość: gosc

  0

  ja tam tak bardzo nie wczytuję się w etykiety wprowadzam dane auta do apki Lubematch i program wskazuje mi dany olej.

 • Gość: gosc

  0

  ja tam nie mam z tym problemu dobieram olej za pomocą Lubematch i sugeruje się jego wskazaniem.

 • Gość: gosc

  0

  ja stosuje Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 który ułatwia zimny rozruch do tego ma niską lepkość i niski współczynnik tarcia co zapewnia oszczędność paliwa

 • cynamon_10

  0

  Nie jest prawdą, że olej półsyntetyczny o lepkości np. 10W-40, którym zastąpimy„syntetyk”, w jakikolwiek sposób ogranicza wycieki czy spalanie oleju przez silnik. Różnica w lepkości (czyli tzw. płynności) tych olejów jest znaczna tylko w niskich temperaturach, w każdym razie niższych niż te, które występują po rozgrzaniu silnika. Wyższa lepkość w niskich temperaturach to wada, a nie zaleta środka smarnego: dociera on do punktów smarowania z opóźnieniem, co ma miejsce zwłaszcza podczas rozruchu zimnego silnika przy niskiej temperaturze otoczenia, czyli zimą. Olej syntetyczny 5W-40 w porównaniu do oleju 10W-40 na mrozie zachowuje niższą lepkość (czyli większą płynność), a więc lepiej smaruje i chroni silnik (choć i tak w niskich temperaturach nawet i on nie jest optymalnie płynny!). Zresztą oleje syntetyczne mają także inne zalety w porównaniu do półsyntetycznych i mineralnych: lepiej znoszą wysokie obciążenia mechaniczne i pracę w wysokiej temperaturze, w mniejszym stopniu odparowują. Zgodnie z zaleceniem producenta nie należy zmieniać go na gorszy, czyli półsyntetyczny lub mineralny. Jest tyle samo powodów, by po takiej ewentualnej zmianie wrócić jednak do oleju syntetycznego.

 • Gość: Kamil

  0

  Ja do swifta leje 0W-20 na islandi nie jest ale tu maksymalna prędkość to 90 ja mieszkam w centrum to mac 80km się jeździ to jak bym zalał minerał bo auto jedzie 15 kilometrów do pracy ciekawe ile by wytzrymało

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX