Polisy OC: Jest zmowa cenowa przeciw kierowcom?

PZU, największy polski ubezpieczyciel, złożył w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów pismo, w którym zarzuca ośmiu konkurentom zmowę cenową - podaje "The Wall Street Journal Polska", dodatek ekonomiczny do "Dziennika". Według PZU firmy dogadały się, że po od października podniosą ceny polis OC o 10 proc..
Według nieoficjalnych informacji "Dziennika" PZU złożyło wniosek na osiem towarzystw, które chcą zgodnie podnieść ceny polis z OC. PZU uważa, że firmy te zawiązały kartel, ponieważ w ankiecie przeprowadzonej przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) zgodnie zadeklarowały podwyżki o więcej niż 10 proc.

Ruch ten ma związek z tzw. podatkiem Religi, czyli ustawą zobowiązującą ubezpieczycieli do odprowadzania 12 proc. składek zebranych z OC komunikacyjnego na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowe prawo wchodzi w życie 1 października, dlatego ubezpieczyciele różnymi sposobami zachęcają klientów do zakupu ubezpieczenia przed podwyżkami. Kierowcy boją się, że ubezpieczyciele podniosą im składki, więc wykupują polisy OC z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.

Według informacji TV24.pl Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził, że PZU złożyło taki wniosek.