BMW X6 - nowa era off-roadu?

Były już SUV-y i crossovery, a teraz czas nadszedł na zupełnie nową klasę SAC (Sport Activity Coupe), do której będą zaliczane auta, jakich dotąd w świecie off-roadu (podobno) jeszcze nie było. Pionierem w klasie sportowo-terenowych coupe jest prezentowane na salonie we Frankfurcie nowe BMW X6.
Pojazd koncepcyjny zbudowano na płycie podłogowej modelu X5. BMW twierdzi, że jest to pierwsze w historii terenowe coupe i dlatego obwieściło powstanie zupełnie nowej klasy samochodów. Konkurencja - podobno - już tworzy własne projekty i w niedalekiej przyszłości zobaczymy również coupe z napędem na cztery koła, które wyjadą z fabryk Mercedesa i Land Rovera.

Samochód prezentowany jest we Frankfurcie jako koncept, ale intensywne testy, jakie prowadzi już nad nim BMW, świadczą, że jest to model przewidziany do seryjnej produkcji. W sprzedaży ma się pojawić już na początku 2008 roku.

X6 jest dłuższy i szerszy od modelu X5, ale i nieco od niego niższy. Pod maską ma być montowana m.in. trzylitrowa jednostka twinturbo o mocy 306 KM oraz trzylitrowy silnik Diesla o mocy 235 KM.

Równolegle we Frankfurcie prezentowana jest hybrydowa odmiana tego pojazdu - X6 ActiveConcept. Jej napęd został opracowany we współpracy BMW z GM i koncernem DaimlerChrysler. Tworzyć go będą dwa silniki elektryczne połączone z jednostką spalinową i elektryczną, bezstopniową przekładnią napędową. Takie rozwiązanie podobno ma zmniejszyć zapotrzebowanie auta na paliwo o 20 procent.