Rekordowa sprzedaż Toyoty z silnikiem hybrydowym

Aż o 70 tysięcy egzemplarzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła światowa sprzedaż aut Toyoty w porównaniu z zeszłym rokiem. To głównie zasługa coraz chętniej kupowanych samochodów z silnikiem hybrydowym - podaje BBC. Liderem sprzedaży pozostaje jednak General Motors.
W czerwcu 2007 japoński koncern sprzedał milionowe auto z elektryczno-spalinowym silnikiem. Sprzedaż pierwszych 500 tysięcy zajęła 8 lat, drugie tyle kupiono przez następne dwa. Według BBC auta z silnikiem hybrydowym są coraz chętniej kupowane, ponieważ wciąż drożeje benzyna, której one akurat spalają bardzo mało. W lipcu tego roku Toyota rozpoczęła testy modelu Prius, który można ładować w gniazdku elektrycznym.

W Polsce sprzedaż samochodów z silnikiem hybrydowym dopiero raczkuje, także ze względu na ceny. Za nową Toyotę Prius trzeba zapłacić ok.100 tys. zł.

- Odkąd w 2004 r. wprowadziliśmy Priusa na rynek, sprzedaliśmy 300 sztuk, w tym już ponad 100 w tym roku - mówi Jarosław Bąk z Toyota Motor Poland. Dodaje jednak, że tendencja jest wzrostowa, a ekologiczny silnik hybrydowy staje się u nas coraz bardziej rozpoznawalny. W Polsce Priusem jeździ między innymi były premier Waldemar Pawlak.

- Hybrydowe Toyoty najlepiej sprzedają się w Japonii i w USA. Dlatego tam też najpierw wprowadzane są nowe modele jak Camry Solara. - mówi Bąk.

Pierwsze auta napędzane bardziej ekologicznym silnikiem były małe, ale od niedawna można już kupić hybrydową limuzynę Lexus lub samochód terenowy tej samej marki. Ekologiczne starania Toyoty docenili czytelnicy znanego brytyjskiego magazynu motoryzacyjnego "Which?", przyznając firmie w 2007 roku nagrodę w kategorii "zielone auto".

Toyota walczy z amerykańskim koncernem General Motors o palmę pierwszeństwa na globalnym rynku motoryzacyjnym. Na początku roku firma sprzedała więcej samochodów niż konkurent, ale przez ostatnie 3 miesiące dała się mu wyprzedzić.

Do wyścigu o kierowców, którym zależy na ekologii stanęło nawet BMW, znane raczej z większych, spalających raczej spore ilości paliwa aut. Pół roku temu niemiecki koncern wprowadził na rynek nowatorski silnik o napędzie benzynowo-wodorowym.