Moda na ukraińskie prawa jazdy

Taniej, łatwiej i szybciej można zrobić prawo jazdy we Lwowie. Tak łatwo, że budzi to podejrzenia, czy nie są to dokumenty fałszywe. Bardzo szybko można jednak zweryfikować, czy właściciel takiego prawa jazdy robił kurs na Ukrainie, czy tylko przejechał się po odbiór dokumentów.


Kierowców, a jeszcze bardziej potencjalnych kierowców, zelektryzowała pojawiająca się od czasu do czasu w internecie informacja, że we Lwowie można szybko i tanio zrobić prawo jazdy. Na forach dyskusyjnych zachwalano, że można zrobić prawo jazdy nie tylko na samochód osobowy, ale również na autobusy i samochody ciężarowe. Niektórzy z forumowiczów sugerowali, że dokument można zdobyć bardzo szybko, nie uczestnicząc nawet w kursie. Trzeba mieć około tysiąca dolarów i zameldować się na Ukrainie. A potem bez większych problemów prawo jazdy uzyskane na Ukrainie można wymienić w Polsce. Za wymianę zapłacimy 71 zł.

- Polska podpisała konwencję z Ukrainą i na tej podstawie wymieniamy prawa jazdy. Wnioski o wymianę składają Polacy, którzy zdobyli dokument na Ukrainie, i Ukraińcy mieszkający w Polsce. Do tej pory mieliśmy zaledwie kilka przypadków wymiany dokumentów. I chyba tylko jeden przypadek budzący wątpliwość - mówi Krzysztof Wadiak, dyrektor wydziału komunikacji w Urzędzie Miejskim w Rzeszowie.

Około 30 takich dokumentów wymieniono w Urzędzie Miejskim w Przemyślu. - Większość praw jazdy przedstawili mieszkańcy Przemyśla, którzy na Ukrainie zdobywali wyższe kategorie. Kierowcy argumentują, że na Ukrainie prawo jazdy jest tańsze niż w Polsce - wyjaśnia Lucyna Repich, kierowniczka referatu ds. praw jazdy w przemyskim urzędzie.

Ponad 200 ukraińskich praw jazdy wymieniono w ubiegłym roku w Lublinie. - Większość z nich należy do Ukraińców mieszkających w Polsce - informuje Mirosław Kalinowski, rzecznik prasowy tamtejszego Urzędu Miasta.

Przed wydaniem prawa jazdy urzędy sprawdzają jego wiarygodność. - Robimy to za pośrednictwem polskiego konsulatu we Lwowie. Wysyłamy tam kserokopię dokumentu, a konsulat potwierdza nam wiarygodność - wyjaśnia Repich.

Wicekonsul Jan Romeyko-Hurko mówi, że w ostatnim czasie do lwowskiego konsulatu wpływa coraz więcej wniosków o weryfikację. Zrobiło się to zjawisko na tyle masowe, że budzi niepokój. - Obawiam się, że część tych dokumentów została po prostu załatwiona, a ludzie, którzy je otrzymali, w ogóle się nie szkolili - przypuszcza Romeyko-Hurko.

Konsulat potwierdza dokumenty w DAI, czyli ukraińskiej drogówce. - Około 10-15 proc. odpowiedzi jest negatywnych, a to oznacza, że co piąty dokument jest sfałszowany - dodaje Romeyko-Hurko.

Jego zdaniem bardzo łatwo można zweryfikować czy kierowca, który przynosi dokument do zamiany, zdobył go w sposób uczciwy czy nie. - Sporo praw jazdy przedstawiają mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Można przypuszczać, że przyjeżdżali do Lwowa i robili kurs, ale jeśli ktoś z bardzo odległych rejonów Polski pokazuje takie prawo jazdy, to już można się zastanowić, czy taki kurs odbył. Jak to sprawdzić? Poprosić go o paszport. Ukraińcy bardzo skrupulatnie wbijają w paszportach pieczątki potwierdzające wjazd i wyjazd. I poprosić o poświadczenie meldunku. Kursu na prawo jazdy nie da się zrobić w jeden dzień - stwierdza konsul Romeyko-Hurko.

Jeśli nie chcemy, żeby po naszych drogach jeździli kierowcy, którzy uprawnienia do jazdy ciężarówką lub autobusem zdobyli w jeden dzień, to Ministerstwo Transportu powinno jak najszybciej przygotować przepisy, które pozwoliłyby weryfikować prawa jazdy zdobywane za granicą, nawet tak bliską jak ukraińska.

Komentarze (14)
Moda na ukraińskie prawa jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Prawko Pawel

  Oceniono 2 razy 2

  Legalne ukrainskie prawo jazdy ! nie ma oszustwa i żadnych podróbek .To nie jest prawo jazdy kiedy płaciś i dajesz tylko zdjęcie i nazwisko . Robimy wszystko legalnie o po przepisach! .I Dla tego robimy to za 2 miesęcy .
  Dla ciebie to zrobi firma „Ukrprawo”, która zapewnia Państwu profesjonalne usługi doradcze dla legalnej produkcji prawa jazdy i wszystkich powiązanych dokumentów w rozsądnej cenie!
  Po wyrobieniu prawa jazdy ,jego można spokojnie wymienic na Polskie .
  • Czas: 2,5-3 miesięcy.
  • Jedna trzydniowa wizyta na Ukrainie, w miejscowości turystycznej Lwowa.
  • komplet wymaganych dokumentów do uzyskania prawa jazdy.
  • Profesjonalne doradztwo i wsparcie u kolwiek jakich pytanich.
  Pełny koszt wszystkich usług i dokumentów jest 3200 zł. Kwota podzielona jest na dwie płatności gotówkowe podczas pierwszej wizyty na Ukrainie 1600zl , druga płatność po otrzymaniu pełnej dokumentacji 1600. Tel. 576 172 371
  Proszę o kontakt mailowo lub telefonicznie .

 • Gość: wer

  0

  Łukasz Tomaszek/prawdopodobnie lewe dane/ to oszust i klamca! Jego nr tel 0038/095/800/3238 Jezdzi lexusem w kolorze zlotym WPR.... możliwe że na lewych blachach.Wygląda ma takiego typowego szczurka - chudy.On wiele osób oszukał i mysli że jest bezkarny -taki typowy cwaniaczek. Nie dajcie sie wkręcic nikomu z Iwwanofrankoska lub Tarnopola ..... bo ten oszust działa w dwóch miastach lat około 30 , jest namierzany. Tu jest dużo jego ogłoszen na innych portalach tez.

 • Gość: paawwoo

  0

  po co ukraińskie skoro bez problemu można znaleźć kogos w Polsce. tez o tym myslalem ale szybko zostałem wyprowadzony z bledu który chciałem popelnic. Dokument pomoze Wam uzyskac marcin_pwpw@protonmail.ch

 • Gość: NICK

  0

  Szukam możliwości zdania praw jazdy na Ukrainie płatność po.
  Mój email edek7278@gmail.com
  Niestety na razie spotykam samych oszustów mam nadzieje że to się zmieni jestem przygotowany na koszty.

 • Gość: mirosław.

  0

  Witam.Potrzebuję sparwdzić ukraińskie prawko czy jest legalne i jeszcze 4 dokumenty .Jaki koszt prosze pisac na mireczek326@interia.pl

 • Gość: edgar

  0

  Witam, organizuje wyjazdy na Ukrainę na kurs prawa jazdy. Zapewniam Meldunek, Zaświadczenie, osobisty odbiór w urzędzie. Bez Zaliczek, Bez Problemów. schoollviv@mail. ru /Tel:661958010 Czynny w godz: 8-16

 • vynnypooh

  0

  Witam, zrobiłem ukraińskiegi prawa jazdy na tej firme uaprawko.com. Wszystko dobrze i legalnie

 • Matilda Turner

  0

  Ja osobiście polecam używać tylko sprawdzonych firm.
  Robiłem właściwą próbkę ukraińskiego tutaj prawojazdy.vidnazhitelstvo.com
  Jestem polecam wszystkim! Bardzo szybki i komunikacja okazała się bardzo miła. Chłopaki zasugerował także w innych kwestiach prawnych.
  Ich e-mail info@vidnazhitelstvo.com

 • Gość: Łukasz

  Oceniono 1 raz -1

  Organizuję kursy na prawo jazdy w Ukrainie, zajmuję się również legalizacją pobytu, kartą pobytu, badaniami oraz pozwoleniem na pracę. Przyjazd na Ukrainę jest obowiązkowy. Czas oczekiwania zależy od kategorii. Na koniec można wszystko zweryfikować.

  0038 095 800 3238

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX