BMW 5 - Apetyt na moc

BMW potrafi odświeżać auta. Przykładem jest nowa siódemka i X-piątka. W przypadku serii 5 efekt też jest korzystny, choć już nie tak spektakularny
Obecna wersja "piątki" (oznaczona jako E60) debiutowała na rynku w połowie 2003 roku. Jej nadwozie, mimo że budziło kontrowersje, okazało się ponadczasowe. Dziś prezentuje się ciekawiej niż choćby rówieśnicza mercedesowska E-klasa. Coraz więcej osób skłonnych jest przyznać, że krytykowany właśnie za E60 Chris Bangle mógł jednak mieć rację. Prawa marketingu są jednak nieubłagane - najdalej po trzech latach każde auto wypada odświeżyć. W przypadku "piątki" zmiany nie zaszły daleko. Przynajmniej z zewnątrz. Ktoś niewtajemniczony mógłby przeoczyć, że zmieniono reflektory, grill, zderzak oraz felgi. Najłatwiej nową wersję poznać po tylnych lampach z diodami LED w pięciu poziomych rzędach (po cztery w Touringu).

Wewnątrz podobnie: minimalnie zmieniono deskę rozdzielczą i zastosowano kilka zapożyczeń z innych modeli: układ Night Vision (obraz z kamery na podczerwień) z siódemki i dźwignię zmiany biegów (skrzyni automatycznej) z nowej "iks-piątki". Pokrętło iDrive obłożono gumą i uzupełniono zestawem ośmiu "ulubionych przycisków", których funkcje można zaprogramować. Praktyka uczy, że i tak najczęściej wykorzystywany jest guzik Menu - pozwalający bezboleśnie wrócić do punktu wyjścia.

Chyba największą niespodzianką jest Lane Change Warning - system mający ostrzegać kierowcę przed nieoczekiwaną zmianą pasa ruchu. Nieoczekiwaną, czyli bez włączonego kierunkowskazu. Na podobny pomysł już wcześniej wpadli konstruktorzy Citroëna. Różnica jest taka, że w C4 wibruje siedzisko fotela, a tu - kierownica. Ciekawe, ilu też wielbicieli aut bawarskiej marki czekało na tę właśnie innowację.

Znacznie bardziej pożyteczny (szczególnie w korku) wydaje się Active Cruise Control z systemem Stop & Go, czyli aktywny tempomat, który prócz funkcji utrzymywania dystansu potrafi całkowicie zatrzymać pojazd. System wyłącza się w momencie, gdy auto stoi dłużej niż 3 sekundy. Aby go włączyć, wystarczy wcisnąć pedał gazu.

O tym, że konstruktorzy BMW czerpią inspiracje także ze świata tuningu, dowodzi z kolei Shift Point Indicator serwowany w wersjach z manualną skrzynią. Główną rolę odgrywa w nim komputer, który wskazuje kierowcy optymalny (pod względem zużycia paliwa) moment zmiany biegu. Aby pojeździć bardziej dynamicznie, trzeba go... zlekceważyć.

Najistotniejsze zmiany kryją się jednak pod maską. Oprócz dwóch nowych silników - 272-konnego benzynowego z bezpośrednim wtryskiem i 286--konnego turbodiesla z aluminiowym blokiem - zastosowano system Brake Energy Regeneration, czyli odzyskiwanie energii podczas hamowania, współpracujący z sześcio- i ośmiocylindrowymi jednostkami. W efekcie niemal wszystkie silniki (a jest ich teraz aż dziewięć) mają większą moc i mniejszy o 0,5-1 litr apetyt na paliwo. W sumie istnieje blisko 20 wersji nadwoziowo-silnikowych (w tym dwie z napędem na cztery koła - 530xi i 525xi). Wszystkie te zmiany można skwitować stwierdzeniem: Będziesz Miał Więcej frajdy z jazdy, więcej mocy i lepsze osiągi przy mniejszym apetycie na paliwo.

Dziewięć silników "piątki":

Wysokoprężne:535d (286 KM), 530d (235 KM), 525d (197 KM), 520d (163 KM)
Benzynowe:550i (367 KM), 540i (306 KM), 530i (272 KM), 525i (218 KM), 523i (190 KM)