ABC nowych dowodów rejestracyjnych

Bez niego nie wolno ci przejechać ulicą nawet 10 centymetrów. Już jutro kompletnie zmienia swój wygląd. Dziś dowiesz (prawie) wszystkiego o nowych dowodach rejestracyjnych
Jeżeli od 1 października będziesz chciał zarejestrować swój samochód, możesz zapomnieć o starym dwukartkowym dokumencie rejestracyjnym. Podobnie jak o tym, że blankiet dowodu wypełni lokalny urzędnik. Ale po kolei...

Co się zmienia w dokumencie

Zmiana ilościowa - zamiast czterech stron nowy dowód będzie miał ich sześć.

Zmiana jakościowa - przybędzie też kilka rubryk, jak np.: masa własna pojazdu, maksymalna masa całkowita, masa całkowita z przyczepą z hamulcem i bez, wersja nadwozia, rodzaj paliwa, numer świadectwa homologacji, okres ważności dowodu. To nie wszystko. Obok danych właściciela samochodu w nowym dowodzie znajdą się też personalia posiadacza wozu. Po co? Na wypadek np. leasingu, gdy firma leasingowa jest właścicielem, a użytkownik posiadaczem.

Co zniknęło z nowych dowodów? Numer silnika.

Co się zmienia w wydawaniu?

Od października - podobnie jak do końca września - dowodu nie dostaniesz od razu. Najpierw otrzymasz tzw. pozwolenie czasowe ważne przez miesiąc. Może mieć ono stary lub nowy wygląd. Te ostatnie wydawane są od 1 czerwca. Podstawowa różnica? Przede wszystkim nowe pozwolenia nie będą foliowane, co może nieco skrócić męczące kolejki przed okienkami.

Uwaga! Do końca roku urzędy mają prawo wydawać stare pozwolenia czasowe.

Nowe dowody rejestracyjne nie będą już wypełniane przez miejscowych urzędników. Wszelkie niezbędne dane będą wysyłane teleinformatycznie do warszawskiej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK i drukowane w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Stamtąd trafią z powrotem do twojego urzędu. O tym, czy dowód już doszedł, petent będzie musiał zwykle dowiadywać się samemu.

Gdy dowód nie dojdzie na czas

Jeśli okaże się, że miesiąc to za mało, by twój dowód został wydrukowany i doręczony, pozwolenie czasowe może zostać przedłużone na kolejne 14 dni.

Uwaga! Prolongata nie będzie automatyczna. Musisz osobiście pofatygować się do urzędu i wystąpić o przedłużenie ważności pozwolenia czasowego.

Jeśli zgubisz nowy dowód

Przez pewien czas byłeś już szczęśliwym posiadaczem nowego dowodu. No właśnie, byłeś... Co dalej? Natychmiast zgłoś się do urzędu i zamelduj o tym fakcie. Dostaniesz pozwolenie czasowe. Takie same jak na samym początku drogi. Tak samo ważne przez miesiąc i tak samo przedłużane o kolejne 14 dni.

Ile to kosztuje?

Zła wiadomość: nowy dowód rejestracyjny będzie droższy. Dotąd płaciło się 33 zł, od 1 października trzeba uiścić już 48 zł. Pewnym pocieszeniem jest mniejszy koszt pozwolenia czasowego - jego cena spadnie z wcześniejszych 16,50 zł do 12 zł. 12 zł dotyczy jednak nowych wzorów, a jak pamiętasz z lektury wcześniejszego rozdziału, urzędnicy mają prawo wydawać stare (czytaj: droższe) pozwolenia czasowe do końca roku.

Ile wynoszą pełne koszty rejestracji? Zależy.-do 30.09od 1.10 (ze starym pozwoleniem czasowym)od 1.10 (z nowym pozwoleniem czasowym)
Koszt rejestracji pojazdu fabrycznie nowego161 zł176 zł171,50 zł
Koszt rejestracji pojazdu używanego kupionego za granicą662 zł677 zł672,5 zł
Koszt rejestracji pojazdu używanego kupionego w Polsce, jeżeli sprzedawca i nabywca są objęci właściwością tego samego urzędu81 zł96 zł91,5 zł
Koszt rejestracji pojazdu używanego kupionego w Polsce, jeżeli sprzedawca i nabywca są objęci właściwościami różnych urzędów161 zł176 zł171,50 zł


Co z posiadaczami starych dowodów?

Nic. Na razie nie planuje się wymiany starych dowodów na nowe.

Jak to zadziała?

To na razie pytanie dnia. Jak szybko urzędnicy opanują nowe oprogramowanie? Jak sprawnie radzić sobie będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych z drukowaniem dowodów dla całego kraju? Nie wszędzie nowe procedury ruszą jutro. Np. w Białymstoku system zaczął działać już ponad tydzień temu. Z jakim skutkiem? - Procedura jest czasochłonna, ale wszystko odbywa się płynnie, a komputery działają bez zarzutu - mówi Danuta Górnikiewicz, naczelnik Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku.