Kupuj z głową - Popularne auta miejskie

Nawet dokładna lektura testów aut nie gwarantuje, że wybrany model będzie dobrą inwestycją. Przed podjęciem decyzji poznaj koszty eksploatacji, spadek wartości i opinie właścicieli. Na początek trzy samochody miejskie: Citroën C3 1.1i X, Peugeot 206 1.9 Diesel, Seat Ibiza 1.2 12V Stella

Kupując samochód, otrzymujesz nie tylko gotowy produkt w określonej cenie, ale i usługę - np. serwisową czy ubezpieczeniową. Musisz liczyć się z kosztami dającymi się oszacować, wynikającymi z użytkowania pojazdu i konieczności wymiany zużywających się elementów, ale również i z wydatkami nieprzewidzianymi. Może np. zdarzyć się stłuczka lub kradzież z włamaniem wymagające naprawy lub zastąpienia uszkodzonej części nową. Planując w przyszłości sprzedaż auta, warto pamiętać, że już po wyjechaniu za bramę salonu jest ono warte mniej, niż zapłaciłeś, a za kilka lat jego cena może spaść poniżej 40%.

Przy podejmowaniu decyzji o kupnie auta ważnymi informacjami są przebiegi międzyobsługowe oraz ceny obowiązkowych przeglądów i typowych części zamiennych. Podajemy je na podstawie cenników Autoryzowanych Stacji Obsługi (ASO) danej marki. Spadek wartości wersji auta danej marki (deprecjacja) pochodzi z notowań firmy INFO-EKSPERT specjalizującej się w badaniu rynku pojazdów. Przedstawiamy go w formie graficznej, odnosząc spadek wartości pojazdu w kolejnych latach użytkowania do jego ceny zakupu.

Przytaczamy też opinie użytkowników - choć z natury subiektywne, mogą okazać się pomocne przy wyborze samochodu, zwracają uwagę na jego mocne i słabe strony.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.