Wpływ alkoholu na zdolność prowadzenia samochodu osobowego

Wpływ alkoholu na zdolność prowadzenia samochodu osobowego

Ogólnie można powiedzieć, że wraz ze wzrostem stężenia alkoholu we krwi rośnie liczba zaburzonych funkcji. Przy niskich stężeniach alkoholu niekorzystne zmiany pojawiają się w pierwszej kolejności w działaniach człowieka charakteryzujących się precyzją i złożonością. I tak np. już niewielkie stężenie alkoholu we krwi powoduje wydłużenie czasu reakcji o 0.3 - 0.5 sek. Poniższa tabelka przedstawia przykładowo konsekwencje wzrostu czasu reakcji przy stężeniach 0.2 - 0.6 o/oo :

Prędkość samochodu Droga hamowania Kierowca trzeźwy Kierowca z BAC 0,2-06%o 64 km/h 44,7 m 55,8 m 80 km/h 72,9 m 91,2 m 96 km/h 109,8 m 137,1 m 112 km/h 159,6 m 199,5 m

 

Przy stężeniu alkoholu we krwi równym 0,4 %o pojawiają się trudności z radzeniem sobie z więcej niż jednym zadaniem. Kierowca pod wpływem alkoholu jest w stanie np. skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu, ale zaczyna mieć trudności z przeszukiwaniem otoczenia i adekwatnymi odpowiedziami na nagłe sytuacje drogowe. Tymczasem bezpieczna jazda po drodze zakłada wręcz, że kierowca jest w stanie kontrolować różne źródła informacji (np. pracę i ruch własnego pojazdu, swój stan fizyczny i psychiczny, warunki drogowe, ruch innych pojazdów i zachowanie niechronionych użytkowników dróg itd.) i odpowiednio do nich reagować. Obniżenie zdolności do jednoczesnego wykonywania dwóch lub więcej zadań obniża też skuteczność działania kierowcy w sytuacjach nagłych lub niespodziewanych.

Sprawdź co grozi za jazdę po alkoholu - Kodeks Karny

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.