Bez zimówek ani rusz

Wybierając się za granicę zimą warto wiedzieć, gdzie trzeba mieć opony zimowe, a gdzie wystarczy ogumienie letnie lub całoroczne

Przepisy dotyczące obowiązku stosowania opon zimowych różnią się w zależności od kraju. Różnice dotyczą obowiązku, jak i okresu w którym należy stosować ogumienie zimowe. Niektóre kraje nie mają żadnych regulacji w tym zakresie. Należą do nich m.in.: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Luksemburg, Rosja, Rumunia, Turcja, Wielka Brytania i Włochy.

W pozostałych krajach europejskich sytuacja wygląda następująco:

Albania

Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.


Zimą łatwiej o mandat. Za brudne szyby grozi... 5 tys. zł!

Austria

Opony zimowe mogą być obowiązkowe w niektórych regionach górskich podobnie, jak na niektórych drogach może być obowiązek jazdy z łańcuchami na kołach.

Bośnia i Hercegowina

Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.

Chorwacja

Zimą trzeba stosować opony zimowe, albo opony letnie z zamontowanymi łańcuchami. Oba typy opon muszą mieć bieżnik o głębokości co najmniej 4 mm.

Estonia

Jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w Estonii w okresie 1 grudnia - 1 kwietnia.

Litwa

Na Litwie stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 10 listopada - 1 kwietnia.

Łotwa

Na Litwie stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 1 grudnia - 28 lutego. Minimalna głębokość bieżnika to 3 mm.

Niemcy

W Niemczech w okresie zimy, na drogach pokrytych śniegiem wprowadzono obowiązek jazdy na oponach zimowych, lub całorocznych oznaczonych indeksem M+S.

27.04.2009 WARSZAWA , UL. SUWAK , STRAZNIK WIESLAW JUREK ZAKLADA BLOKADY NA KOLA ZLE ZAPARKOWANYCH SAMOCHODOW .  FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA
Co mi może "strażak", czyli kompetencje straży miejskiej

Norwegia

O dziwo w Norwegii nie ma obowiązku używania opon zimowych, a jedynie o odpowiedniej przyczepności. W razie kontroli to policjant decyduje, czy ogumienie jest odpowiednie do warunków jazdy. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 3 mm.

Serbia i Czarnogóra

Zimą można używać opon letnich pod warunkiem, że głębokość bieżnika opon założonych na oś napędową wynosi co najmniej 4 mm.

Słowacja

Na Słowacji stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 15 listopada - 15 marca, ale dopuszczalne jest założenie ich tylko na jedną oś. Minimalna głębokość bieżnika musi wynosić 4 mm.

Słowenia

W Słowenii stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 15 października - 15 marca. Dopuszczalne jest założenie ich tylko na jedną oś.

Szwajcaria

W Szwajcarii nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, ale jeśli spowodujemy kolizję, a nasz samochód wyposażony jest w opony letnie, lub zimowe o głębokości bieżnika poniżej 4 mm, to ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, a policja obarczyć nas odpowiedzialnością za jej spowodowanie.

Szwecja

W Szwecji stosowanie opon zimowych obowiązuje w okresie 1 grudnia - 31 marca jeśli tylko wystąpią warunki zimowe. Minimalna głębokość bieżnika wynosi 3 mm.

Węgry

Na Węgrzech nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, ale trzeba wozić ze sobą łańcuchy na koła. Bez nich tyryści mogą być nie wpuszczeni na Węgry.

Zdjęcie Pirelli Winter 240 Zdjęcie Fulda Kristall Montero 3 Zdjęcie Michelin Alpin A4
Pirelli Winter 240 Fulda Kristall Montero 3 Michelin Alpin A4
Porównaj ceny > Porównaj ceny > Porównaj ceny >
Indeksy
Prędkość V - do 240 km/h T - do 190 km/h H - do 210 km/h
Nośność 825 kg 475 kg 650 kg
Parametry fizyczne
Średnica R17 R15 R16
Szerokość 225 185 215
Profil 55 55 55
Podstawowe informacje
Typ pojazdu Osobowe Osobowe Osobowe
Producent Pirelli Fulda Michelin
Sezon Zimowe Zimowe Zimowe
dane dostarcza: