Turcja

Republika Turcji położona jest na dwóch kontynentach: w Europie i w Azji; bogata w zabytki historyczne cywilizacji hetyckich, macedońskich, bizantyjskich, rzymskich, otomańskich, aż do seldżuckich. Anatolia jest największym regionem Turcji położonym w Azji Mniejszej, gdzie znajdują się źródła słynnych rzek: Tygrysu i Eufratu

Dojazd/opłaty drogowe:

Odległość do Istambułu: 1769 km . Przybliżony czas podróży: 20-24 godziny. Z Istambułu do stolicy kraju, Ankary jest 309 km jadąc autostradą (3 godziny jazdy). Koszt przejazdu w przypadku samochodu osobowego to 11,50 TRY. Przejazdy przez mosty Bosfor i Fatih Sultan Mehmed są płatne w kierunku Europa-Azja: 3,25 TRY.

Część odcinków autostrad jest zwolniona z opłat. W Turcji ich sieć liczy w sumie 1700 km.

Przepisy drogowe:

Obowiązują zapięte pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są zamontowane. Na wyposażeniu powinny się znaleźć: gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, kask ochronny dla motocyklisty, 2 trójkąty ostrzegawcze (w razie awarii 1 trójkąt ustawiany jest z przodu, 2. - z tyłu pojazdu).

Paliwo:

Powszechna jest dostępność benzyny bezołowiowej 95 i ołowiowej 96 oktanów. Na stacjach BP i Total można bez problemów kupić gaz (LPG).

Dokumenty podróż:

Od obywateli polskich wymagane są wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie Turcji. Wizę turystyczną można uzyskać przy wjeździe; koszt - 15 USD (lub 10 EUR). Wiza ta uprawnia do pobytu przez okres 30 dni bez prawa wykonywania pracy i nie może być przedłużona. Taką samą wizę uzyskuje się na przejazd przez Turcję tranzytem. W przypadku samowolnego przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej należy liczyć się przy wyjeździe z koniecznością wniesienia kary pieniężnej w wysokości zależnej od przedłużenia czasu pobytu, nie mniejszej jednak niż 100 USD. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe to Turcji wynosi 6 miesięcy, przy czym zasada ta nie jest ściśle przestrzegana w przypadku turystów w grupach zorganizowanych. Paszport nie może wzbudzać podejrzeń co do jego autentyczności.

Przydatne informacje:

Obywatele Polski na wjazd do Turcji potrzebują wiz. Można je kupić przy wjeździe: koszt 15 USD (lub 10 EUR). Wiza uprawnia do pobytu przez 30 dni bez prawa wykonywania pracy i nie może być przedłużona. Taką samą wizę uzyskuje się na przejazd przez Turcję tranzytem. W przypadku przedłużenia pobytu na podstawie wizy turystycznej należy liczyć się przy wyjeździe z koniecznością wniesienia kary pieniężnej w wysokości zależnej od przedłużenia czasu pobytu, nie mniejszej jednak niż 100 USD, oraz zakazem ponownego wjazdu do Turcji przez okres równy okresowi nielegalnego pobytu na terenie Turcji. W skrajnych przypadkach, np. przedłużenia pobytu o parę miesięcy, możliwa jest również deportacja (na koszt osoby deportowanej) oraz zakaz wjazdu do Turcji na czas nieokreślony. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Turcji to 6 miesięcy, przy czym zasada ta nie jest ściśle przestrzegana w przypadku turystów w grupach zorganizowanych (mających opłacone wcześniej świadczenia na czas pobytu i bilet powrotny na określony dzień). Paszport nie może wzbudzać podejrzeń co do jego autentyczności.

Od osób przyjeżdżających do Turcji w ramach grup zorganizowanych za pośrednictwem biur turystycznych nie wymaga się posiadania określonej sumy środków pieniężnych. Osoby przyjeżdżające indywidualnie mogą być poproszone o okazanie środków finansowych na czas pobytu. Nie ma obowiązku meldunkowego, wyjąwszy meldunek w hotelach. Nie należy zostawiać paszportu do dyspozycji hotelu na czas pobytu, a jedynie okazać go przy załatwianiu formalności meldunkowych, co może wiązać się z koniecznością opłacenia z góry całego okresu pobytu w hotelu.

Ubezpieczenia:

Od turystów nie wymaga się ubezpieczenia osobowego, natomiast wskazane jest wykupienie przed przyjazdem do Turcji ubezpieczenia, które pokrywałoby ewentualne wydatki z powodu choroby lub wypadku drogowego.

Pojazdy, którymi wjeźdża się do Turcji wpisywane są do paszportu (podobnie sprzęt elektroniczny). W razie kasacji pojazdu (lub urządzenia elektronicznego) należy dokonać jego wypisania z paszportu w najbliższym urzędzie celnym na podstawie zaświadczenia z policji o zniszczeniu lub kradzieży. Polskim prawem jazdy można się posługiwać przy pobytach do 6 miesięcy. W razie utraty prawa jazdy należy zgłosić się na policję i uzyskać protokół kradzieży (lub zagubienia), który będzie stanowić podstawę do starania się po powrocie do Polski o nowe prawo jazdy.

Uwaga: Czasowy wwóz samochodu osobowego, samochodu campingowego, mikrobusu, motocykla, łodzi/kajaka o długości do 5,5 m na okres do 3 miesięcy nie wymaga posiadania dokumentów celnych.

Osoby podróżujące do Turcji samochodem, którego nie są właścicielami, muszą mieć przy sobie notarialną zgodę właściciela pojazdu na jego użytkowanie, przetłumaczoną na język turecki przez tłumacza przysięgłego i zalegalizowaną przez Ambasadę Turcji w Warszawie lub pełnomocnictwo wystawione przez PZM-Travel.

Maksymalne prędkości: 50/90/120 km/h, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,05%, światła w nocy

1 TRY = 2,03 zł

Ważne telefony:

policja - 155 pogotowie ratunkowe - 112 straż pożarna - 110

Numery do punktów obsługi turystów:

Stambuł: +90 212 527 45 03 Izmir: +90 232 446 1454 Ankara: +90 312 384 06 06 Antalya: +90 242 243 1061

Więcej o:
Copyright © Agora SA