Łotwa

Republika Łotewska odzyskała niepodległość w 1991 roku. Położona jest przy wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Powierzchnia kraju  charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem: od nizinnego wybrzeża M. Bałtyckiego, w kierunku wschodnim przechodzi w płaskowyż z licznymi jeziorami i terenami bagiennymi. Miejscowości uzdrowiskowe np. Jurmala cieszą się dużym uznaniem wśród turystów.

Dojazd:

Odległość: 675 km (w tym 42 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 9 godz., w tym 30 min. autostradami. Koszt podróży: 55 euro (tylko opłata za paliwo).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy oraz zestawu podstawowych narzędzi i kompletu podstawowych części zamiennych. Minimalna głębokość bieżnika opon to 1,6 mm. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask.

Dzieci w wieku poniżej 10 lat o wzroście poniżej 1,50 m winny być przewożone w specjalnym foteliku lub zabezpieczone pasem bezpieczeństwa przystosowanym do ich wymiaru.
W Rydze, na niektórych parkingach zainstalowane są parkometry. Średnia opłata za parkowanie wynosi ok.0,30 - 0,40 LVL/godzinę. Zalecane jest parkowanie na parkingach strzeżonych.
 
Mandaty:

Kary przewidziane za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu od 0,05 - 0,10 proc. 200 - 300 LVL i ew. zatrzymanie prawa jazdy na okres 6 miesięcy, od  0,10 do 0,15 proc. od 400 LVL wzwyż dodatkowo od do 10 dni aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na okres 12 miesięcy, powyżej 0,15% - od 500 LVL wzwyż dodatkowo 10-15 dni aresztu i zatrzymanie prawa jazdy na 2 lata. Mandat za nieprawidłowe parkowanie wynosi 5 LVL, za przekroczenie prędkości - od 20 do 40 LVL plus punkty karne od 1 do 3 i plus ewentualne zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 do 6 miesięcy.
 
Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Osoby przebywające na Łotwie w celach turystycznych do 90 dni nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski.

Paliwo:

W Estonii można kupić zarówno benzyny bezołowiowe (95 i 98 okt.), diesel jak i gaz płynny (LPG), czasami także paliwa ołowiowe. Większość stacji paliwowych przyjmuje płatności kartami kredytowymi. Jeśli chcemy płacić gotówką to tylko w walucie krajowej. Bez opłat celnych można wwieźć 20 litrów paliwa w zapasowym kanistrze.

Opłaty drogowe:

Korzystanie z dróg i autostrady z Rygi do Jurmali (15 km) jest bezpłatne. Wjeżdżając do aglomeracji miejskich można liczyć się z tzw.opłatą wjazdową np. przy wjeździe do Jurmali pobierana jest opłata 1 LVL od samochodu.

Przydatne informacje:

Kierowca prowadzący pojazd, którego nie jest właścicielem, powinien liczyć się z żądaniem okazania notarialnie poświadczonego pełnomocnictwa do podróżowania pojazdem (w języku angielskim lub rosyjskim). W razie jakiegokolwiek wypadku lub kolizji trzeba niezwłocznie wezwać policję.

Dopuszczalne prędkości: 50/90/110, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi 0,02%, światła cały rok

1 LVL (łat łotewski) = 6,27 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa  8 000 000 (24h)
Policja - 02
Pogotowie ratunkowe - 03
Straż pożarna -  01
Numer alarmowy - 112

Więcej o: