Samoloty

 • XIII Piknik Lotniczy w Góraszce - podsumowanie

  XIII Piknik Lotniczy w Góraszce - podsumowanie

  <p>I już po <strong>XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Góraszce</strong> minął bezpowrotnie. Ale niewątpliwie jest co wspominać, bo tylu atrakcji i takich tłumów chętnych na ich oglądanie dawno nie było. Lotnisko w Góraszce gościło w ten weekend w sumie ponad <strong>dziewięćdziesiąt tysięcy osób</strong>, które wspólnie świętowały <strong>dziewięćdziesiątą rocznicę lotnictwa wojskowego w Polsce</strong>.</p>

 • Airbus A310

  Airbus A310

  <strong>Airbus A310</strong> to średniej wielkości szerokokadłubowa maszyna dalekiego zasięgu używana głównie w wersjach pasażerskich przez linie lotnicze na całym świecie. Pierwszy lot odbył się w kwietniu 1982 roku.

 • Góraszka ma się doskonale

  Góraszka ma się doskonale

  Doskonała pogoda, wyjątkowe samoloty i świetne widoki - to wszystko czekało na gości pikniku lotniczego w <strong>Góraszce</strong>. Przez dwa dni imprezy praktycznie non stop trwały pokazy maszyn latających a widzowie z zapartym tchem podziwiali umiejętności pilotów.<br />

 • Weekend lotniczy rozpoczęty!

  Weekend lotniczy rozpoczęty!

  Nad korytem Wisły odbył sie przelot samolotów, które wezmą udział w pokazach lotniczych <a href="https://moto.pl/MotoPL/1,90800,5252760.html" target="_blank"><strong>Góraszka 2008</strong></a>. Wiadomo też które maszyny na pewno wezmą udział w pikniku.

 • TS-11 Iskra w wersji cywilnej

  TS-11 Iskra w wersji cywilnej

  Na pokazach w Góraszce gościć będzie pierwszy w Polsce cywilny odrzutowy <strong>samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra</strong>.

 • W-3 Sokół

  W-3 Sokół

  <strong>Sokół</strong> jest <strong>śmigłowcem wielozadaniowym</strong>, którego produkcja miała być uruchomiona we współpracy z ZSRR. Prace nad maszyną rozpoczęto w 1973 roku.

 • MiG-29 Fulcrum

  MiG-29 Fulcrum

  <strong>Flagowa maszyna ZSSR</strong>, z założenia <strong>mająca stanowić konkurencję dla amerykańskich F-16</strong>, została skonstruowana w latach 70.

 • F-16 Fighting Falcon

  F-16 Fighting Falcon

  <strong>F-16 Fighting Falcon</strong> to najbardziej zaawansowany samolot ze służących obecnie maszyn bojowych na świecie. Został skonstruowany w amerykańskiej wytwórni <strong>General Dynamics</strong>, w latach 70.

 • Żelazny powraca

  Żelazny powraca

  1 września zeszłego roku podczas pokazów lotniczych na radomskim lotnisku zginęło dwóch pilotów najlepszej polskiej grupy akrobatycznej <a href="http://www.zelazny.azl.pl/"><strong>Żelazny</strong></a>. Po długiej przerwie powracają do pokazów - w Góraszce dadzą specjalne show. 7-8 czerwca - tego nie wolno przegapić!

 • Odlotowy konkurs!

  Odlotowy konkurs!

 • Lotniczy Weekend w Góraszce

  Lotniczy Weekend w Góraszce

  Już <strong>7-8 czerwca</strong> po raz trzynasty miłośnicy awiacji spotkają się na lotnisku <strong>w podwarszawskiej Góraszce</strong>, aby zobaczyć na żywo galerię maszyn powietrznych z różnych stron świata. W trakcie dwóch dni podniebnego święta<strong> legendy awiacji stoczą zaciętą walkę powietrzną z najnowszą lotniczą technologią</strong> o zachwyt i uznanie publiczności.

 • Piper L-4 Cub

  Piper L-4 Cub

  <strong>Piper L-4 Cub</strong> został <strong>skonstruowany z myślą o dwuletniej eksploatacji, po której remont miał być bezcelowy</strong>. Mimo to konstrukcja się sprawdziła i wiele z tych maszyn lata już od ponad pięćdziesięciu lat.

 • Bücker Bü-131 Jungmann

  Bücker Bü-131 Jungmann

  <strong>Bücker Bü-131 Jungmann</strong> to wyjątkowo popularny niemiecki <strong>samolot szkolno-akrobacyjny</strong>, produkowany w latach 30. ubiegłego wieku. Dostosowany do podstawowego szkolenia pilotów był szeroko wprowadzany do niemieckich szkół lotniczych.

 • TS-8 Bies

  TS-8 Bies

  <strong>TS-8 Bies</strong> to <strike>pierwsza</strike> jedna z pierwszych polskich powojennych konstrukcji lotniczych. Do momentu wprowadzenia do służby samolotu szkolno-treningowego <strong>Iskra</strong> stanowił podstawowe narzędzie do szkolenia polskich pilotów wojskowych.

 • Mi-2 Plus

  Mi-2 Plus

  Ten lekki, wielozadaniowy śmigłowiec dwusilnikowy to modernizacja śmigłowca <strong>Mi-2</strong>, w Polsce potocznie nazywanego &quot;czajnikiem&quot; (w kodzie NATO <strong>Hoplite</strong>).

 • L-410 Turbolet

  L-410 Turbolet

  <strong>L-410 Turbolet</strong> to dwusilnikowy samolot transportowy konstrukcji czechosłowackiej, przystosowany do lądowania na nieutwardzonych lotniskach trawiastych.

 • Bölkow Bo-105

  Bölkow Bo-105

  Jedyny na świecie akrobacyjny wiropłat, który potrafi wykonywać całą gamę manewrów, właściwych samolotom wyczynowym, to <strong>Bölkow Bo-105</strong>, niemiecki śmigłowiec o specjalnej konstrukcji wirnika nośnego.

 • Boeing Stearman PT-17 Kaydet

  Boeing Stearman PT-17 Kaydet

  Miłośnicy przedwojennych samolotów, zwłaszcza dwupłatowców będą mieli okazję podziwiać jedynego w Polsce <strong>Stearmana</strong>. Pokaz jego umiejętności odbędzie się <strong>w Góraszcze</strong> w dniach 7-8 czerwca 2008.

 • Extra-300L

  Extra-300L

  <strong>Siedmiokrotny Mistrz Polski</strong> w akrobacji samolotowej - <strong>Robert Kowalik</strong> - zasiądzie w tym roku za sterami samolotu wyczynowego <strong>Extra-300L</strong>, aby zadziwić góraszkową publiczność zarówno swoimi wyjątkowymi umiejętnościami, jak i ekstremalnymi możliwościami technicznymi tej maszyny.

 • De Havilland DH-82 Tiger Moth

  De Havilland DH-82 Tiger Moth

  Brytyjski samolot <strong>Tiger Moth</strong> śmiało można nazwać <strong>pierwszym udanym samolotem sportowym na świecie</strong> i jednym z najbardziej znanych dwupłatowców treningowych.