Aukcje | Ferrari Ouovo | Jedyny taki model na sprzedaż

Ten model spędził ostatnie 20 lat w ukryciu, ale już niebawem będzie można stać się jego właścicielem za jakieś 5,5 mln dolarów. Kontrowersyjnie wyglądające Ferrari Uovo stworzone na zamówienie kierowcy wyścigowego trafi pod młotek

Pełna nazwa tego samochodu to Ferrari 166 MM/212 Export Uovo. Przyrostek „Uovo” oznacza po włosku jajko, a ten model powstał tylko w jednym egzemplarzu, zamówiony przez włoskiego kierowcę wyścigowego Giannino Marzotto. Nad projektem czuwało studio Carrozzeria Fontana, a nadwozie tej sportowej maszyny zbudowano z Duraluminium wykorzystywanego w lotnictwie. Był to jeden z pierwszych samochodów na świecie, które miały nadwozie ze stopów miedzi, magnezu i manganu.

Samochód zbudowano na podwoziu Ferrari 166 MM, a pod maskę trafiła jednostka V12 o pojemności 6,2 litra pożyczona z modelu 212 Export. Pojazd nie wygląda zbyt urodziwie, ale to nie powstrzymało właściciela przed startami w legendarnym Mille Miglia. Niestety nie ukończył wyścigu z powodów technicznych, ale kilka miesięcy później stanął na najwyższym miejscu podium w Coppa della Toscana.

Aktualny właściciel samochodu nabył go w 1986 roku i przez ostatnie dwie dekady trzymał z dala od publiki. Auto pojawiło się raz na ekspozycji w muzeum Enzo Ferrariego. Zainteresowani tym egzemplarzem będą mogli zobaczyć go z bliska na imprezie Retromobile w Paryżu. Kilka miesięcy później, we wrześniu, trafi pod młotek podczas aukcji RM Sotheby`s. Szacowana wartość tego modelu to jakieś 5,5 mln dolarów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.