Aukcje | Mercedes 190 E Evolution II | Rarytas do wzięcia

Ten samochód to jedna z ikon motoryzacji przełomu lat 80. i 90. Już niebawem na jednej z aukcji pojawi się 26-letni egzemplarz Mercedesa 190 E Evolution II , którego przebieg to zaledwie 5 tysięcy kilometrów.

Po raz pierwszy modele z tej serii pojawiły się w 1983 roku. Pod maską standardowego 190 E pracował silnik o pojemności 2,3 litra przerobiony przez Coswortha. Jednostka generowała 185 KM maksymalnej mocy i 236 Nm momentu obrotowego. Po kilku latach pod maskę zainstalowano większą, 2,5-litrową konstrukcję o mocy 204 KM.

W 1990 roku na targach w Genewie pojawiła się wersja Evolution II będąca rozwinięciem modelu Evolution, który zadebiutował rok wcześniej w liczbie 502 egzemplarzy. Mały nakład był związany z wymogami homologacyjnymi w serii DTM, ale samochody rozeszły się szybko, mimo że cena wynosiła 80 tys. dolarów. Pod maską drugiej ewolucji nadal pracował silnik o pojemności 2,5 litra, ale tym razem ekipa Coswortha poprawiła jego moc do 235 KM.

Na rynku wtórnym pozostało niewiele egzemplarzy, które osiągają coraz większe ceny. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z samochodem, jak prezentowany. Przebieg tego Mercedesa to zaledwie 5 tys. km, a wszystkie części są w nim oryginalne. Sprzedawca podał nawet numer VIN (WDB2010361F734005), który potwierdza fakt, że jest to pierwszy egzemplarz Evolution II sprzedany na rynku amerykańskim - co dodatkowo podwyższa jego wartość.

Specjaliści z domu aukcyjnego RM Sotheby`s szacują, że samochód uda się sprzedać za kwotę nie mniejszą niż 200 tys. dolarów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.