Aukcje | Wyjątkowe Porsche 959 trafi pod młotek

Porsche 959 to jeden z najbardziej zaawansowanych samochodów swoich czasów. Teraz to wyjątkowe auto trafi na aukcję. Cena może spokojnie przekroczyć milion dolarów

BMW 507 Elvisa Presleya odrestaurowane

Już niedługo - podczas Monterey Car Week (15-21 sierpnia) -  dom aukcyjny Mecum Auctions wystawi na sprzedaż wyjątkowe Porsche 959 Komfort. Legendarny supersamochód powstawał w latach 1986-1989 i był swego czasu najszybszym produkcyjnym samochodem. To konkretne, pomalowane na słynny czerwony kolor Guards Red (wnętrze Triple Gray) Porsche wyprodukowano w 1987 roku i nosi numer 36 (na zaledwie 292 wyprodukowane egzemplarze 959 Komfort).

Na pokładzie 959 pracował sześciocylindrowy, turbodoładowany silnik o pojemności 2,8 litra. Motor Porsche generował aż 451 KM mocy i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Współpracował z 6-biegowym manualem. Waga superauta? 1450 kg. Moc trafiała na wszystkie cztery koła (napęd 4x4 sterowany elektronicznie - duża nowość w tamtych czasach). Z innych ciekawostek, dotyczących modelu 959 warto wspomnieć nadwozie zbudowane z kewlaru i aluminium oraz regulowaną wysokość zawieszenia. Pod wieloma względami Porsche 959 wyprzedziło swoje czasy.

Porsche z 1986 roku osiągami może zawstydzić niejedno sportowe auto naszych czasów. Pierwsza setka na liczniku? Imponujące 3,7 sekundy. Z kolei prędkość maksymalna to aż 317 km/h. Razem z Ferrari F40 Porsche 959 rozpoczęło nową, superszybką erę w motoryzacji.

Jedynym niefabrycznym elementem w egzemplarzu, który trafi na aukcję jest zestaw audio. Pierwszy właściciel zamontował w Porsche sprzęt McIntosh z obsługą płyt CD. Reszta pozostała bez zmian. Zwycięzca licytacji otrzyma nawet oryginalny zestaw kluczy oraz instrukcję.

Spodziewana cena? Około 1,3 miliona dolarów, czyli nawet 5 milionów złotych. Wielu twierdzi jednak, że kwota może być znacznie wyższa - przez długi czas amerykańskie przepisy nie pozwalały na sprzedaż tego modelu za Oceanem. Z tego powodu Porsche 959 jest tam jeszcze bardziej wyjątkowe niż na Starym Kontynencie.

ZOBACZ TAKŻE:

Najdroższe samochody na świecie sprzedane na aukcjach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.