Aukcje | Jaguar D-Type 1955 | Zwycięzca Le Mans na sprzedaż

Czasem na aukcji trafi się prawdziwa perełka. Tak jest tym razem - RM Sotheby's wystawiło pięknego Jaguara D-Type z 1955 roku. Egzemplarz, który triumfował w Le Mans

Jaguar F-Pace | Pierwsza jazda | Wyobrażenie

24-godzinny wyścig w Le Mans to jedna z najważniejszych imprez w świecie sportów motorowych. W latach 50' ubiegłego wieku na francuskim torze ze świetnej strony prezentowały się Jaguary. D-Type był następcą JAG'a C-Type, który zwyciężył w Le Mans w 1953 roku. Auto sprostało wielkim oczekiwaniom i potwierdziło formę brytyjskiego producenta.

Ten konkretny egzemplarz (rocznik 1955, numer nadwozia XKD 501) został sprzedany prywatnemu zespołowi Ecurie Ecosse. W 1956 roku w Le Mans Jaguar D-Type szkockiej ekipy wygrał wyścig. Po 24 godzinach minął linię przed D-Type'ami fabrycznego zespołu i Astonem Martinem DB3S, którym jechały takie sławy motorsportu jak Stirling Moss i Peter Collins.

Co pod maską przepięknej wyścigówki? 3,4-litrowy silnik R6 o mocy 254 KM i 328 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jaguar D-Type mógł się rozpędzić do 261 km/h. Pierwszą setkę osiągał w 4,7 sekundy.

Aukcja odbędzie się 19-20 sierpnia, a cena może sięgnąć zawrotnego pułapu. Analitycy domu aukcyjnego jeszcze nie podali na ile wyceniają swoją perełkę.

Zobacz wideo

ZOBACZ TAKŻE:

Jaguar XKSS | Ręcznie budowany klasyk

INNE LINKI

BMW świętuje 100. urodziny | Piękne BMW 507 w Goodwood

Jaguar jednak zbuduje kombi

Super auta piłkarzy. Chwalą się nimi na instagramie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.