Aukcje | Alfa Romeo 33 Stradale idzie pod młotek

Ikona wśród włoskich supersamochodów sprzed kilku epok trafi pod młotek. Alfa Romeo 33 Stradale to pojazd obok którego nie sposób przejść obojętnie. Aukcja tego modelu z pewnością wywoła sporo emocji

Pierwsza Alfa Romeo Giulia zjechała z taśmy produkcyjnej

Prezentowany na zdjęciach samochód to ekstremalnie rzadka wersja Tipo 33 Stradale. Jest to jeden z pierwszych supersamochodów na świecie, tuż obok Lamborghini Miura. Ten niesamowity samochód został wyprodukowany w 1967 roku. W tamtych czasach był to najdroższy samochód świata. Kosztował 9,7 mln lirów, a średnie roczne zarobki we Włoszech wynosiły wtedy 150 tys. lirów. Dla porównania Lamborghini kosztowało zaledwie 7,7 mln lirów.

Powstało tylko 18 egzemplarzy modelu 33 Stradale. Pięć z nich zostało przerobionych na samochody koncepcyjne. Egzemplarz prezentowany na zdjęciach zachował się w doskonałym stanie w zasadzie chyba jako jedyny na świecie. Będzie to nie lada gratka dla kolekcjonerów ultra rzadkich samochodów.

Jedynym problemem jest brak oryginalnego silnika w tym modelu. Zamiast niego właściciel oferuje silnik V8 o pojemności trzech litrów z modelu Montreal. Wersja 33 Stradale była słabsza od wyścigowego Tipo 33. Pod maską tego auta pracował silnik V8 o pojemności zaledwie dwóch litrów. Motor rozkręcający się do 10 tys. obr./min. dysponował mocą 230 KM przekazywanych na tylną oś za pomocą sześciobiegowej skrzyni Colotti, która akurat jest w zestawie. Oryginalna konstrukcja ważyła zaledwie 700 kg, dlatego sprint od 0 do 100 km/h zajmował w tym modelu zaledwie 5,5 sekundy, a rozpędzał się do 262 km/h.

Ta wyjątkowa Alfa Romeo trafi pod młotek już 14 maja w Monako. Jesteśmy ciekawi jaką cenę osiągnie jeden z najpiękniejszych samochodów jaki kiedykolwiek powstał.

ZOBACZ TAKŻE

Alfa Romeo Giulietta | 60 lat ślicznotki

1961 Alfa Romeo Giulietta Sprint1961 Alfa Romeo Giulietta Sprint 1961 Alfa Romeo Giulietta Sprint

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.